ÚvodAktualitySeznamte se: velká jména českého a světového automobilismu
Památky

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
Automobilismus není jen technika – je to fascinující svět příběhů, vítězství, dobrodružství i odvahy. České země daly světu řadu velkých jmen, která ovlivnila podobu automobilového průmyslu i motosportu. Ať už jde o slavné konstruktéry, kteří posunuli hranice techniky, nebo o závodníky, jejichž jízda brala dech. Vydejte se s námi po jejich stopách a poznejte, kdo stojí za nejslavnějšími značkami či legendárními výkony v rallye, Dakaru nebo na legendárních závodních tratích a okruzích.
 

Václav Laurin a Václav Klement – zakladatelé české automobilové legendy

Příběh českého automobilismu by nebyl úplný bez dvojice Václav Laurin (27. září 1865, Kamení u Pěnčína – 3. prosince 1930, Praha) a Václav Klement (16. října 1868, Velvary – 13. srpna 1938, Mladá Boleslav). Tihle dva podnikaví muži spojili síly koncem 19. století a nejprve začali vyrábět bicykly pod značkou Laurin & Klement. Brzy se vrhli na motocykly a nakonec i automobily, čímž položili základ budoucí automobilky Škoda Auto. Jejich vozy slavily úspěchy na závodních tratích i mezi zákazníky. Laurin byl technickým géniem, Klement zase schopným obchodníkem. Společně pak vytvořili značku, která je dodnes symbolem českého průmyslu a inovací. Navštívit můžete Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi, kde jejich odkaz ožívá v celé své slávě.
 

Ferdinand Porsche – slavný automobilový konstrukér

Jméno Ferdinand Porsche (3. září 1875, Vratislavice nad Nisou – 30. ledna 1951, Stuttgart, Německo) zná celý automobilový svět. Tento českoněmecký konstruktér stál za mnoha klíčovými inovacemi, od elektrických vozů přes slavného Volkswagena Brouka až po konstrukci prvních modelů značky Porsche. Porscheho genialita spočívala v propojení technické dokonalosti s elegantním designem. Jeho odkaz dodnes nese značka Porsche, symbol rychlosti a luxusu. Navštívit můžete Porscheho rodný dům ve Vratislavicích, přeměněný na muzeum plné automobilové historie.
 

František Janeček – český vizionář nejen dvou kol

Konstruktér František Janeček (23. ledna 1878, Klášter nad Dědinou – 4. června 1941, Praha) byl geniální vynálezce, kterého proslavila značka Jawa. Přestože Janeček začínal jako zbrojař, jeho životní vášní se stal motocyklový a automobilový průmysl. Za první republiky založil firmu Jawa, jejíž motocykly i automobily patřily mezi technicky špičkové výrobky své doby. Janeček byl držitelem desítek patentů a prosazoval pokroková řešení. Jawa dodnes zůstává legendou českého průmyslu i motosportu a seznámit se s ní můžete v řadě motocyklových muzeí.
 

Eliška Junková – královna volantu, která okouzlila svět

V meziválečném období se na evropských okruzích proháněla legendární česká automobilová závodnice Eliška Junková (16. listopadu 1900, Olomouc – 5. ledna 1994, Praha). Byla první ženou, která dokázala vítězit v závodech Grand Prix proti mužské konkurenci. Její největší slávu přinesl závod Targa Florio na Sicílii, kde v roce 1928 vedla dlouho celé startovní pole a nakonec dojela pátá; Elišku i slavný závod dnes připomíná řada prémiových limonád společnosti Kofola. Junková startovala především za značku Bugatti a stala se ikonou odvahy, rychlosti a elegance. Po tragické smrti manžela Čeňka Junka ukončila závodní kariéru, ale automobilovému sportu zůstala věrná až do vysokého věku. Její příběh je symbolem ženské síly a odhodlání, které fascinují dodnes.
 

Josef Sodomka – mistr automobilové elegance

Český karosář a designér Josef Sodomka (7. června 1904, Vysoké Mýto – 9. června 1965, Vysoké Mýto) vtiskl automobilům tvář elegance a luxusu. Ve své firmě Carrosserie Sodomka tvořil karoserie s dokonalým designem pro vozy značek Aero, Škoda, Tatra či Praga. Jeho práce byla proslulá nejen krásou tvarů, ale i vysokou řemeslnou kvalitou. Po roce 1948 byla firma znárodněna a přeměněna na známý podnik Karosa. Dnes jeho odkaz připomíná Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě, kde můžete obdivovat Sodomkovy karosářské skvosty.
 

Karel Loprais – šestinásobný král Dakaru

Automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů Karel Loprais (4. března 1949, Ostrava – 30. prosince 2021, Nový Jičín) je legenda českého motosportu. Závodník přezdívaný „Monsieur Dakar“ se proslavil za volantem kamionu Tatra, se kterým šestkrát vyhrál slavnou pouštní soutěž. Jméno Loprais je díky němu synonymem pro vytrvalost, odvahu a technickou dokonalost. V roce 2017 získal za reprezentaci České republiky státní vyznamenání, medaili Za zásluhy. Jeho úspěchy pomohly proslavit značku Tatra na mezinárodní scéně a inspirovaly další generace českých závodníků.
 

Aleš Loprais – pokračovatel rodinné legendy

Ve jeho stopách se vydal i synovec Aleš Loprais (* 10. ledna 1980, Olomouc), který se s  Karlem Lopraisem sešel v jedné posádce jako navigátor při Rallye Dakar 2006. Aleš zdědil nejen talent, ale i obrovskou vášeň pro motosport, a dál šíří slávu českých barev v nejtěžších podmínkách světa. Pokračovatel rodinné tradice na Dakaru dojel za volantem kamionu Tatra i dalších strojů už několikrát mezi nejlepšími, jeho cílem je celkové vítězství.
 

Martin Macík – showman a bojovník Dakaru

Mezi nejvýraznější české tváře současného Dakaru patří Martin Macík (*23. dubna 1989, Benešov). Charismatický závodník a showman dokázal několikrát vybojovat umístění na nejvyšších příčkách, a to nejen díky skvělé jízdě, ale i bezprostřednímu projevu, kterým baví fanoušky. Pod hlavičkou týmu MM Technology staví vlastní závodní kamiony a posouvá hranice českého motorsportu. Dakar je pro něj srdeční záležitost a nikdy se nevzdává, ať jsou podmínky jakkoli tvrdé.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
České stopy v asfaltu: nejznámější motocyklové a automobilové závodní tratě od Šternberku po Šumavu

České stopy v asfaltu: nejznámější motocyklové a automobilové závodní tratě od Šternberku po Šumavu

Asfalt, který pamatuje vítězství i smrt. Zatáčky, kde gumy kvílí ještě dřív, než tam auta dojedou. A tisíce diváků, kteří jedou každou zatáčku spolu s jezdci. Česko má sice skromnou velikost, ale závodní tratě, které tu vznikly, si v ničem nezadají s evropskými legendami. Poznejte s Kudy z nudy legendární závodní tratě od Šumavy až po Brno!

Rodný dům Ferdinanda Porscheho Kultura

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce.

Ferdinand Porsche – nejslavnější automobilový konstruktér

Ferdinand Porsche – nejslavnější automobilový konstruktér

Ferdinand Porsche (3. září 1875 Vratislavice nad Nisou – 30. ledna 1951 Stuttgart) známý především konstrukcí populárního „lidového vozu“ později známého jako VW Brouk. Vratislavický rodák se měl stát klempířem, ale zaujala ho ale elektřina a možná i proto se z něj stal automobilový konstuktér století. Zkonstruoval první hybridní automobil, navíc s elekromotory v kolech, což je i dnes velmi moderní řešení.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav Kultura

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě Kultura

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Aleš Loprais – známý český automobilový závodník

Aleš Loprais – známý český automobilový závodník

Aleš Loprais (* 10. ledna 1980, Olomouc) je český automobilový závodník, jezdec dálkových motoristických závodů, známý zejména účastí v Rallye Dakar, kde závodí od roku 2006. Jeho strýcem byl český motoristický závodník a vítěz Rallye Dakar Karel Loprais. Právě v jeho posádce se Aleš účastnil závodu poprvé jako navigátor.

Martin Macík – známý český automobilový závodník, vítěz Rallye Dakar

Martin Macík – známý český automobilový závodník, vítěz Rallye Dakar

Martin Macík (* 23. dubna 1989, Benešov) je český jezdec rallye, specialista na dálkové rallye kamionů, zejména Rallye Dakar. V kategorii kamionů závod vyhrál v roce 2024, v roce 2025 vítězství obhájil.

7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech

7 věcí, které nevíte o… našich automobilkách a automobilech

Když se řekne Tatra, Škodovka nebo Praga, fandové motorismu ví, že bude řeč o autech. Projeďte se s portálem Kudy z nudy legendárními českými vozy, moderními i letitými, které nás dodnes uchvacují svými příběhy i elegantními liniemi. A připravte se na to, že to bude fakt jízda!

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

České značky: Škodovka, splněný sen vizionářů Laurina & Klementa

Mladoboleslavská společnost Škoda Auto patří k automobilkám s nejdelší tradicí světě. V letech 2020 a 2021 si připomněla řadu zajímavých výročí: 125 let od svého vzniku, 120 let od zahájení úspěšného působení ve světě motorismu, 115 let od okamžiku, kdy představila svůj první automobil, 40 let od vítězství kupé Škoda 130 RS v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů na okruzích a také 30 let od vstupu do koncernu Volkswagen.

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Josef Sodomka – průmyslník a designér špičkových automobilových karoserií

Vysoké Mýto je město s bohatou karosářskou historií. Jejím hlavním představitelem se stal Josef Sodomka (7. června 1904, Vysoké Mýto – 9. února 1965, Vysoké Mýto), podnikatel a designér. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií.

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

František Janeček – průmyslník a zakladatel značky JAWA

Konstruktér a vynálezce František Janeček (23. ledna 1878, Klášter nad Dědinou – 4. června 1941, Praha) měl na kontě desítky patentů a vynálezů, světovou slávu jeho podniku ale přinesly až motorky značky Jawa. První motocykl této značky představil v roce 1929 na Mezinárodním autosalonu v Praze.

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Škoda Auto – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Jedna z mála evropských automobilek s rostoucími prodeji vozů má v Čechách více než stoletou tradicí. Továrnu založili dva nadšení průkopníci cyklistiky Laurin & Klement. Od opravy a výroby velocipedů přešli na motocykly a jejich slavný vůz Voiturette A znamenal v roce 1905 počátek automobilismu v Čechách. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.

Karel Loprais – jeden z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže Rallye Dakar

Karel Loprais – jeden z nejúspěšnějších závodníků slavné soutěže Rallye Dakar

Karel Loprais (4. března 1949, Ostrava – 30. prosince 2021, Nový Jičín) byl český automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů. V roce 2017 získal za reprezentaci České republiky státní vyznamenání, medaili Za zásluhy.

České značky: JAWA a František Janeček

České značky: JAWA a František Janeček

Značka, která patřila mezi české rodinné stříbro, je spojená se jménem průmyslníka a konstruktéra Františka Janečka. Zakladatel firmy se narodil před 140 lety, v roce 1878, ovšem motorky původně vyrábět nechtěl. Příběh značky Jawa začal v roce 1922 výrobou granátů a ručních zbraní.

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Eliška Junková – česká automobilová závodnice

Přestože Eliška Junková (16. listopadu 1900 Olomouc – 5. ledna 1994 Praha) usedala za volant závodních vozů pouhých pět let, dodnes se o ní mluví jako o nejlepší české závodnici všech dob. Mezi její největší úspěchy patří první místo ve Velké ceně Německa na Norimberském okruhu (1927) a pátá pozice na Targa Florio (1928), tehdy nejtěžším závodě na světě; dvě třetiny závodu ovšem vedla.

Další aktuality

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
23. červen 2025 11:00
Památky