ÚvodAktualityVýznamné dny naší historie: co se stalo v únoru?
Památky

Významné dny naší historie: co se stalo v únoru?

Založení Uměleckoprůmyslového musea v Praze, vysvěcení kaple sv. Kříže na Karlštejně, korunovace, povodně, zveřejnění Mendelových zákonů dědičnosti i zlatá medaile z hokejového turnaje století na zimních olympijských hrách v Naganu: to je jen malý výběr z únorových výročí a zajímavostí. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!
Únor má coby nejkratší z měsíců 28 dní, v přestupném roce 29 dní. Podle jazykovědců je český název odvozený od ledových ker, nořících se do vody. S Kudy z nudy se podívejte na únorové pranostiky a na souhrn zajímavých únorových dnů, výročí a zajímavostí.
 

2. února 1993 – Václav Havel se stal prvním českým prezidentem

Dramatik, esejista, disident a kritik komunistického režimu, později politik a státník Václav Havel (1936–2011) se v roce 1989 stal devátým prezidentem Československa. Po rozdělení Československa 1. ledna 1993 vznikly dva nové samostatné státy, Česká republika a Slovenská republika, a Václav Havel se tak stal prvním prezidentem České republiky. Úřad zastával do roku 2003.
 

2. února – Hromnice

Druhému únoru a svátku Uvedení Páně do chrámu se říká Hromnice. Ten den definitivně končí Vánoce, zima ztrácí na síle a jaro je zase o kousek blíž. Také se světí a zapalují svíčky hromničky, které prý umí odvracet veškeré zlo. Naši předkové je zapalovali za bouří, aby stavení ochránily před bleskem a ohněm.
 

3. února 1342 – povodně poničily Juditin most v Praze

Při povodni byl v Praze zničen 170 let starý Juditin most, předchůdce Karlova mostu.
 

5. února 1365 – vysvěcení Kaple svatého Kříže na Karlštejně

Za přítomnosti císaře a krále Karla IV. byla na hradě Karlštejně vysvěcena Kaple svatého Kříže. V hlavním posvátném prostoru hradu v druhém patře Velké věže se uchovávaly říšské a později české korunovační klenoty.
 

7. února 1311 – nástup Lucemburků na český trůn

Na český trůn usedla dynastie Lucemburků: 7. února 1311 byl Jan Lucemburský korunován českým králem a Eliška Přemyslovna českou královnou.
 

7. února 1885 – založení Uměleckoprůmyslového musea

Právě 7. února 1885 bylo založeno Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Ve stejný den byla otevřena první expozice v Rudolfinu. Neorenesanční budova vznikla v letech 1876–1884 podle návrhů architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze a na počest syna císaře Františka Josefa I., rakouského korunního prince Rudolfa, dostala jméno Rudolfinum. Praha slavila otevření budovy 7. února 1885 a svému kulturnímu poslání sloužilo Rudolfinum až do roku 1919, kdy se stalo sídlem poslanecké sněmovny Československé republiky.
 

8. února 1865 – Gregor Johann Mendel zveřejnil zákony dědičnosti

Přírodovědec a zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel představil na zasedání Přírodovědného spolku v Brně výsledky několikaleté práce a zformuloval Mendelovy zákony dědičnosti, které umožňují vědecké pěstování rostlin a živočichů.
 

11. února 1955 – první přímý televizní sportovní přenos v Československu

Ze zimního stadionu na Štvanici, kde se hokejisté Prahy utkali se švédským klubem Leksand, nabídla Česká televize první přímý televizní sportovní přenos v Československu. Zápas komentoval Vít Holubec.
 

12. února 1784 – vznikl královského hlavního města Praha

Spojením čtyř samostatných královských měst (Staré Město, Nové Město, Malá Strana, Hradčany) vzniklo 12. února 1784 Královské hlavní město Praha.
 

12. února 1925 – první rozhlasový přenos z Národního divadla

Z Národního divadla v Praze se 12. února 1925 uskutečnil první rozhlasový přenos. Tehdy jediná stanice Radiožurnál nabídla posluchačům Smetanovu operu Dvě vdovy. Stačil k tomu jeden mikrofon a telefon.
 

14. února 1970 – první barevné televizní vysílání

Prvním pokusným vysíláním barevné televize v Československu byl právě na Valentýna v roce 1970 přímý přenos z mistrovství světa v lyžování ve Vysokých Tatrách na Slovensku.
 

20. února 1975 – otevření obchodního domu Kotva

Na náměstí Republiky v Praze byl otevřen obchodní dům Kotva, postavený podle návrhu manželů Machoninových.
 

22. února 1998 – čeští hokejisté získali zlatou medaili na zimních olympijských hrách v Naganu

Punc klání nejlepších hráčů planety dostal lední hokej v programu zimních olympiád až v Naganu 1998, kdy se ho poprvé v historii zúčastnily i hvězdy z NHL. Češi turnaj vyhráli a domů si odvezli zlaté medaile. Letecký speciál Tupolev Tu-154M, který dopravil olympijské vítěze zpět do Prahy, můžete vidět v Leteckém muzeu v Kunovicích.
 

26. února 1990 – konec sovětské okupace Československa

Ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze podepsali smlouvu o stažení sovětských okupačních vojsk z Československa. Poslední vojáci okupačních vojsk odešli z naší země 21. června 1991.
 

28. února 1883 – pražské Staroměstské náměstí bylo poprvé osvětleno elektřinou.

Na Staroměstském náměstí v Praze se poprvé rozsvítily elektrické lampy. Vynálezce František Křižík použil k osvětlení náměstí svůj vynález, obloukové lampy.
Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Únor, to nejsou jen šedivé a studené dny mezi ledovým lednem a jarním březnem, ale také spousta lidových svátků – Hromnice, Valentýn, svatý Matěj a především masopustní veselí. Všechny se objevují také v lidových pranostikách: pojďte se s Kudy z nudy projít únorovou snůškou pořekadel, mouder a průpovídek.

Advent a Vánoce 2025

Advent a Vánoce 2025

Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte adventní a vánoční trhy v historických centrech našich malebných měst.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Památky

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2026.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Věra a Vladimír Machoninovi – nejznámější architekti éry brutalismu

Česká architektka Věra Machoninová (*27. září 1928, Strakonice) je považována za první dámu české architektury. Se svým manželem Vladimírem Machoninem (3. února 1920, Prostějov – 12. ledna 1990, Praha) projektovala několik ikonických staveb českého brutalismu. Jejich tvorba je široce uznávána pro svůj osobitý styl, navíc se nebáli experimentů s novými materiály a technologiemi.

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?

Ostrov Štvanice v Praze Příroda

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna – česká královna, manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Eliška Přemyslovna (20. ledna 1292, Praha – 28. září 1330, Praha) byla dcerou českého a polského krále Václava II. a Guty Habsburské, manželkou Jana Lucemburského (1296–1436) a také poslední z královské linie Přemyslovců.

František Josef I. – poslední velký císař

František Josef I. – poslední velký císař

Ačkoli pro mnohé z nás je rakouský císař a uherský král František Josef I. (18. srpna 1830, Vídeň – 21. listopadu 1916, Vídeň) symbolem starého mocnářství a zaniklé rakousko-uherské monarchie, i „stařičký mocnář“ kdysi nastoupil na trůn jako osmnáctiletý mladík. Seděl na něm neuvěřitelných 68 let, což ho mezi našimi panovníky řadí na první místo v délce vlády.

Den obnovy samostatného českého státu

Den obnovy samostatného českého státu

Už řadu let slavíme 1. leden nejenom jako Nový rok, ale také jako státní svátek. Den obnovy samostatného českého státu připomíná rozpad bývalého Československa, k němuž došlo na přelomu roku 1992 a 1993. 1. ledna 1993 vznikly ve střední Evropě dva nové samostatné státy, Česká republika a Slovenská republika.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Letecké muzeum v Kunovicích Kultura

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

7 věcí, které nevíte… o ledním hokeji

Lední hokej patří díky své rychlosti a tvrdosti k nejatraktivnějším týmovým sportům na světě. A nejenom na světě: lední hokej je také nejoblíbenější český sport, a dokonce 60 % Čechů ho považuje za sport národní. Jak starý vlastně je, kde vymysleli hokejová pravidla a kdy se poprvé objevil na olympijských hrách? Vypravte se s Kudy z nudy za hokejovou historií!

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… zimních olympijských hrách

Historie olympijských her sahá do antického Řecka. První novodobé olympijské hry se konaly roku 1896 v řeckých Athénách, od té doby se až na výjimky každé čtyři roky opakují. Na letních olympiádách se dokonce objevily i některé zimní sporty, například krasobruslení v Londýně 1908 a lední hokej v Antverpách 1920.

7 věcí, které nevíte… o České televizi

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Seznamte se: všichni prezidenti Československa a České republiky

Když v roce 1918 vzniklo Československo, v čele nového státu stanul Tomáš Garrigue Masaryk, výrazná osobnost boje za národní sebeurčení. Kolik prezidentů se od té doby vystřídalo v čele naší země, jaké osudy a příběhy je provázejí?

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel, 20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Byl mnichem a později opatem augustiniánského kláštera ve Starém Brně. Novodobá genetika snad nemá větších jmen, než je Watson, Crick a Mendel. Právě poslední jmenovaný však předběhl svou dobu a o principech křížení sepsal v roce 1866 světoznámou publikaci "Pokusy s rostlinnými hybridy". Tento spis pak položil základy moderní genetice.

Na Hromnice o hodinu více: jaro už je opět o něco blíž!

Na Hromnice o hodinu více: jaro už je opět o něco blíž!

Za chladných dnů na přelomu ledna a února se zdá, že zima nikdy neskončí. A přece: vše se mění 2. února na Hromnice. Proč se vlastně slaví a co znamenají? Proč se říká „…na Hromnice o hodinu více…“ a skutečně to znamená, že jaro už je za dveřmi?

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík – nejslavnější český elektrotechnik a vynálezce

František Křižík (8. července 1847 Plánice – 22. ledna 1941 Stádlec u Tábora) byl český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Další aktuality

Papírna, hrad, technické památky i příroda: Češi by rádi rozšířili seznam UNESCO o další místa

Co spojuje hrad Karlštejn, ruční papírnu ve Velkých Losinách, lázně v Luhačovicích, pevnost Terezín nebo horský hotel a televizní vysílač na Ještědu? Tahle a další místa by v dalších letech ráda rozšířila české dědictví UNESCO. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které památky a areály by Česká republika ráda měla na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO!
12. leden 2025 12:53
Památky

Nejvíce turistů v roce 2024 zamířilo na zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká

Na hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v loňském roce dorazilo přes 4 miliony návštěvníků. Největšímu zájmu turistů se v roce 2024 těšil jihomoravský zámek Lednice, kam zamířilo téměř 307 tisíc lidí. Po něm následuje hrad a zámek Český Krumlov a zámek Hluboká nad Vltavou. Druhý rok po sobě tak zájem o státní památky překonal čtyřmilionovou hranici. Lákaly tradiční turistické cíle, ale také památky, které po obnovách zpřístupnily nové prostory.
12. leden 2025 12:40
Památky

Kam na zimní procházku k lesním kapličkám?

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
11. leden 2025 6:44
Památky

Největší, nejrozsáhlejší, nejvyšší: naše hrady a jejich rekordy

Průvodci na mnoha hradech a zámcích rádi používají slova největší a nejrozsáhlejší, ale kde mají pravdu a kde ne? Jaké rekordy a prvenství drží hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, a jak na tom jsou ve srovnání se svými konkurenty ve světě? Pojďte to prozkoumat s Kudy z nudy!
10. leden 2025 5:47
Památky

Některé hrady a zámky lákají k prohlídkám i v zimě

Národní památkový ústav otevřel pro milovníky památek brány několika hradů a zámků dokořán i v zimní sezóně. Přijít můžete na prohlídku historických interiérů, lapidária anebo se projít zahradou. Tipy, kam se vypravit na "hradozámecký" výlet i během zimních měsíců vám přináší Kudy z nudy.
9. leden 2025 16:00
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
7. leden 2025 15:21
Památky

Kam v zimě na výlet? I v zimních měsících mají mnohé památky stále otevřeno

Turistické cíle zvou k výletům i v zimním období! V poslední době je čím dál více přístupných památek po celý rok. Návštěvníkům se tak naskýtá nová nevšední možnost spatřit zámek či hrad v zimních kulisách. Otevřené jsou však také jeskyně nebo doly. Večerní prohlídky interiérů při svíčkách nebo kostýmované prohlídky jsou rozhodně turistickým lákadlem pro děti i dospělé. Užijte si pravou zámeckou romantiku, jako z pohádky o Popelce.
4. leden 2025 8:00
Památky

Věda a historie není nuda: atentáty v českých dějinách 20. století

Co se vám vybaví, když se řekne atentát? Někomu Jan Masaryk, jinému říšský protektor Reinhard Heydrich anebo arcivévoda František Ferdinand d'Este. Atentátů ale byla v českých dějinách celá řada: některé známé, jiné zapomenuté, úspěšné i ty, které nevyšly. Připomeňte si historické události s Kudy z nudy.
30. prosinec 2024 14:36
Památky