ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do vinic a za vínem
Gurmánská turistika

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety do vinic a za vínem

Máte rádi víno, vinařskou turistiku, sklepní uličky a malebná zákoutí s vinnou révou? Pak se s námi vydejte na toulky po vinicích. Najdete je totiž skutečně všude, nejenom na jižní Moravě, na Mělnicku a Litoměřicku, ale i v krajích, kde byste je vůbec nečekali. A protože budete cestovat s Kudy z nudy, samozřejmě nebudou chybět další vinařské zajímavosti a tipy.
Svět vína znáte jako své boty a vinařská turistika je vaše hobby? Pak určitě znáte i vinařskou hantýrku. Málokteré slovo ale vrtá lidem tolik hlavou jako viniční trať. Ne, skutečně nejde o železnici, vedoucí kolem vinic, ale nejde ani o vinici. Vinařský zákon definuje viniční trať jako pozemek, část pozemku nebo soubor pozemků, tvořících souvislý celek a splňujících předpoklady pro pěstování révy vinné. Jsou malé tratě s jedinou vinicí i tratě obrovské, kde hospodaří desítky vinařů. Jejich hranice sice v terénu nerozeznáte, ale každá viniční trať má své jméno. Často se v něm objevuje staré označení pro vinohrady „hora“ či další slova z vinařské hantýrky, například frejdy, frýdy či frédy. Některé vinice mají jména poetická, například Panenský kopec či Dívčí vrch, jiné zase tajemná – například Kotelná nebo Peklo. Většina se ale jmenuje docela obyčejně, proto leckde narazíte na Staré, Nové, Zadní, Prostřední a Přední Hory, Díly, Kopce, Pod předníma, Za zadníma, Nade vsí, Nad sklepy, U rybníčka, Pod Pálavou anebo Za Pálavou. Další, ty zajímavější, vám představíme cestou. Teď už ale nebudeme zdržovat vás ani sebe a jdeme na to – vzhůru do vinic!
 

1. Praha a Vinice sv. Kláry v Botanické zahradě

Tu a tam názvy vinic inspirovala líbezná dívčí jména – existují například viniční trati Anenský vrch, Bertýnka či Zdenčina vinice. Po svaté Kláře se jmenuje jedna z nejznámějších vinic v Praze, Vinice sv. Kláry v Troji. Památkově chráněná vinice s téměř 800 let dlouhou historií je součástí Botanické zahrady. Hrozny se sklízejí ručně a zpracovávají se ve sklepě přímo pod vinicí. Víno ochutnáte a koupíte přímo v botanické zahradě, v barokním viničním domku a terase s dechberoucím a neobvyklým výhledem na Prahu. Dodejme ještě, že pražská botanická zahrada je jednou z mála, která mé ve svém areálu rozsáhlý vinohrad!
 

2. Středočeský kraj a vinohrad u Borku na zámku Kačina

Na Kačině, empírovém zámku hraběte Chotka, se první vinobraní konalo již v roce 1847 a v roce 2012 se sem vrátilo: ten rok totiž proběhla panenská sklizeň v obnoveném vinohradu U Borku. Pečuje o něj vinařská společnost Vinné sklepy Kutná Hora a je tu vysazeno pět odrůd révy vinné: bílé zastupuje Phoenix a Solaris, modré pak nejznámější Rulandské modré, Jakubské a Regent. Tradiční vinobraní provází bohatý doprovodný program, například ochutnávky vín, farmářský trh či výstava zemědělské techniky a domácích zvířat. Protože na Kačině sídlí jedna z poboček Národního zemědělského muzea, můžete si také prohlédnout dobové interiéry a expozice s nejrůznějším zaměřením, a nakonec se projít bylinkovou zahradou a zámeckým parkem.
 

3. Jihočeský kraj a vinice na Hluboké a v Českém Krumlově

Zatímco některé vinice zná téměř každý, vinici v Hluboké nad Vltavou znají jen místní – a to ještě zdaleka ne všichni. Sazenice odrůdy Regent dostali v Hluboké od partnerského města v Německu a založili vinici přímo v centru města, na stráni pod Knížecím dvorem u Hotelu Podhrad. Právě díky malé vinici ale na Hluboké vznikly slavnosti vína, a právě na místním vinobraní víno ochutnáte, vyrábí se z něj často burčák.

Ačkoli hlubockou vinici zná málokdo, je celkem na očích. To neplatí pro další malé vinice v Jihočeském kraji, dokonale skryté a neznámé.  Například kdo chce vidět vinici v Českém Krumlově, musí navštívit areál zrekonstruovaných Klášterů. Vinná réva tu roste na terasách, podobně jako další vinice u zahradního domku Egona Schieleho v meandru Vltavy. Ani tady se víno neprodává, ochutnat ho ale můžete během českokrumlovského Festivalu vína.
 

4. Plzeňský kraj a Vinice v Plzni

Staleté tradice pěstování vinné révy v Plzni připomíná nejenom název plzeňské čtvrti Vinice, ale také sídliště a rozhledna Sylván a názvy ulic v této části města. Ty se jmenují podle známých vinařských destinací jižní Moravy, namátkou Brněnská, Hodonínská, Břeclavská, Strážnická, Bzenecká, Vrbovecká, Sedlecka, Slupská, Mutěnická, Znojemská, Mikulovská, Pálavská, Šatovská či Valtická. Dvě nové ulice spojující sídliště Vinice a vznikající západní okruh dostaly jméno Sylvánská a Na Ryzlinku, takže v budoucnosti se zřejmě dají očekávat jména inspirovaná jednotlivými odrůdami révy vinné.
 

5. Karlovarský kraj a vinný poklad v Bečově nad Teplou

Na hrad a zámek v Bečově nad Teplou se nejezdí jen kvůli relikviáři sv. Maura, ale také kvůli tekutému pokladu v podobě 133 lahví vína bordeaux či burgundského, ale i portského, koňaku nebo pravého šampaňského. Stejně jako relikviář je dal ještě před druhou světovou válkou pod podlahu hradní kaple schovat vévoda Beaufort-Spontin. Tekutý poklad byl objeven společně s relikviářem, postupně k němu přibylo několik dalších láhví, objevených při archeologickém průzkumu hradu. Když po letech obsah zkontrolovali zkušení someliéři, ukázalo se, že většina vín je ve skvělé kondici. Klenotem celého pokladu pak jsou láhve s vínem Château d’Yquem z roku 1896.
 

6. Ústecký kraj a vinice ve Vičicích

Vinice najdete i v místech, kde je nečekáte: třeba ve Vičicích, vesničce mezi Kadaní a Žatcem. Podle historických záznamů se tu vinná réva pěstovala už v roce 1285. Zchátralou vinici koupil v roce 2012 Jakub Mikulášek se svým bratrem a otcem a dnes ve Vinařství Mikulášek vyrábějí opravdu dobrá vína, a to co nejpřirozenějším způsobem s důrazem na ekologii a s respektem k přírodě.

Zatímco vičická viniční trať má jméno Zámecká a obnovená kadaňská vinice se jmenuje Svatováclavská, jinde v Ústeckém kraji vinaře inspirovala dívčí jména. Ve Velkých Žernosekách jsou vinice Malá a Velká Vendule, k dokonalosti to ovšem doladili v Bělušicích, kde mají vinici Kláru, Lenku, Lucii, Malou a Velkou Annu a Vendulu, a v Čepirozích s vinicemi Libuše, Mariana a Barbora.
 

7. Liberecký kraj a vinice sv. Zdislavy v Dubnici

Pravděpodobně nejseverněji položenou vinici v České republice najdete v Podještědí, v Dubnici. Vznikla v roce 2016 a jmenuje se Vinice sv. Zdislavy – ostatně hlavní patronka litoměřické diecéze je pochovaná v nedalekém Jablonném v Podještědí a kousek odtud leží zámek Lemberk, kde strávila velkou část života. Takový výhled na jiné vinici nenajdete – na obzoru se tyčí víc než tisíc metrů vysoký Ještěd a téměř sedm set metrů vysoké Ralsko. O vinici pečují manželé Badalcovi; roste tu například odrůda bílého vína Solaris a červeného vína Regent, anebo odrůda Zilga, která se pěstuje i ve Finsku.
 

8. Královéhradecký kraj a víno z Kuksu

V Kuksu, který je díky Hospitalu hraběte Šporka s kolekcí soch Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna známý spíše jako perla vrcholného baroka než jako vinařská obec, byl zásluhou rodiny Rudolfských ze společnosti Vinné sklepy Kutná Hora před časem obnoven vinohrad Nad zámkem. Na opukovém podloží jsou vysazeny keře tradičních burgundských odrůd, které kdysi do Čech přivezl Karel IV., z altánu se otvírá působivý výhled na protější svah údolí Labe s Hospitalem. Začíná tu také Naučná vinařská stezka, která vás seznámí nejenom s historií i současností vinařství, ale také s prací na vinohradu a jednotlivými odrůdami vinné révy.
 

9. Pardubický kraj a víno z Choltic

Až se zastavíte na zámku v Cholticích na Pardubicku, věnujte zvláštní pozornost kapli svatého Romedia. O její úchvatnou výzdobu, kdy se po stěnách pnou úponky vinné révy a po nich šplhají andílci, se postarali italští mistři. Ti do Choltic kromě svého umění přivezli i vinnou odrůdu Dalavarius. Víno se v Cholticích na Mejšlenském kopci, kde se také říkalo Na vinici, pěstovalo už v roce 1558, pravidelně se tu konají slavnosti burčáku i vína vypěstovaného na Pardubicku a v nedaleké Čáslavi. Vinařskou tradici dodnes udržuje jediný choltický vinař Miroslav Horák.
 

10. Vysočina a vinice u jaderné elektrárny Dukovany

Na jihozápadním okraji areálu jaderné elektrárny Dukovany byla v roce 2020 vysázena malá „jaderná“ vinice. Jde o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ, počet vysázených hlav vinné révy – 2040 kusů – symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany (4 × 510 MW). Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy, o jejíž renovaci se postaral malíř Zdeněk „Kučis“ Kučera. K vinici vás dovede polní cesta, vycházející ze silnice k obci Rouchovany.

Elektrárna Dukovany sice leží v kraji Vysočina, zároveň se ale nachází v blízkosti Znojemské vinařské podoblasti, takže se tu pěstují oblíbené a osvědčené odrůdy Znojemska, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Vinohrady ale v okolí kdysi bývaly, například u blízké Mohelenské hadcové stepi najdete místo zvané Vinohrad i se zbytky starých vinic.
 

11. Jihomoravský kraj vínu zaslíbený

Věhlasná vinice Šobes, vinice Peklo nebo vinice Železná na Pálavě? Vybrat jedinou ze záplavy vinic na jižní Moravě je nemožné, a tak se na ně podívejme právě přes jejich jména. V názvu viničních tratí se velmi často objevuje slunce, které každý vinař potřebuje jako spojence. Vinice Slunečná je v Bavorech i ve Velkých Pavlovicích (stojí tam stejnojmenná rozhledna), viniční trať Pod Slunným vrchem mají v Dolních Dunajovicích, v Drnholci objevíte vinice Sluneční vrch a Výsluní, viniční trať Na Výsluní mají rovněž Hustopeče a Pavlov (kde je dokonce i vinice zvaná Sahara). V Popicích je známá trať Sonberk se stejnojmenným vinařským domem, ve Starovicích Výsluní, ve Valticích trať Pod Sluneční horou a Sonnenberg a ve Vrbovci Slunný vrch.
 

12. Zlínský kraj a Vlčnovské búdy

Do Vlčnova se nejezdí jen na slavnou Jízdu králů, milovníci vinařské turistiky sem i do dalších vesnic na Slovácku přijíždějí obdivovat jednoduché „búdy“, hliněné a zděné stavby z 18. až 19. století. Nejde vlastně o vinné sklepy, ale o lisovny bez sklepů, které pod zdejšími vinohrady stávaly už před stovkami let. Nejstarší dochované stavby pocházejí z 18. století a jsou postavené z hlíny, vsypávané a zdusané mezi bednění. Mladší, zděné z nepálených a později i pálených cihel, vznikaly až do začátku 20. století.

V roce 1785 za císaře Josefa II. stálo ve Vlčnově jen sedm klasických vinných sklepů a 149 búd. Do dnešních dob se kromě několika osaměle stojících staveb dochovalo celkem pětatřicet domečků, které tvoří jediný řádek v trati Kojiny pod Starou horou. Doplňují je úhledné řádky vinic, vinařská kaplička, a když dojdete až za poslední búdu, objevíte rozhlednu s výhledem na Uherský Brod.
 

13. Olomoucký kraj a vinice v Příkazech

Víno se pěstuje i v Olomouckém kraji. Obecní vinohrad si například vysadili v Příkazech na Olomoucku, kde je ručně obhospodařovaná půda s vinnou révou ukrytá za obecním úřadem kousek od skanzenu. Vinice sice v Příkazech nikdy nebyla, ale vinná réva se obtáčela po dřevěných oporách u nejednoho stavení, hrozny a listy vinné révy jsou dokonce vymalované na oltáři kaple sv. Cyrila a Metoděje. Rozsáhlé vinice zato dřív bývaly na Prostějovsku, na jižních a jihovýchodních svazích Velkého Kosíře se udržely zhruba do poloviny 19. století.
 

14. Moravskoslezský kraj a vinice v Beskydech

Dobré víno se rodí dokonce i v Beskydech: na mírném jižním svahu Palkovických hůrek najdete vinici, kde se daří odrůdám Hibernal, Solaris, Cabernet Cortis, Rinot a dalším. Ostatně starý název Weinhübel, tedy Vinný vrch pro kopec kousek od Příbora napovídá, že i v Moravskoslezském kraji kdysi bývaly vinice běžnějším úkazem než dnes. A i když v některých oblastech se vinné révě nedaří, místní fanoušci vína si poradí: například Bruntálští pořádají pravidelné zájezdy na vinařské akce na jižní Moravu, třeba na Pochod slováckými vinohrady, Krnov zase pro příznivce burčáku, dobrého jídla a pití pořádá tradiční Burčákobraní.
 

Pár zajímavostí o viničních tratích

  • Názvy mnoha viničních tratí inspirovala zvířata: existují například vinice Psinky, Jelendy, Liščí vrch, Králíček, Myšky i Myšák, Zaječí hora, Křečkovská hora, Soví hora, vinice Nad Žabinkami, Lišky, Sovice, Syslůvky, Býková hora a četné Kraví hory a Kozí horky.
  • Ani vinicí Peklo v Šatově čertovská přehlídka nekončí: jinde objevíte Čertovy žleby, Čertoryje, Čertovec nebo vinohrad Nad peklem.
  • Starobylá jména mají viniční trati Krefty, Okolesy, Štarvicary, Fugle, Fěruňk, Zumperky, Weinperky, Flaneky, Kyndlířky, Randla, Rusteny a Rajny, Bergrus, Goldhamer a Purmice, Marše, Ráfle a Unédy, Štarcary, Pranty, Kásperek, Hajden, Gránice nebo Lajtny, Díly u Barnavé kůlny či Paúčené.
  • Až pro vás něco bude španělskou vesnicí, vzpomeňte si na Přední a Zadní Španěly; ty mají v Citonicích.
  • Originální názvy mají i viniční tratě Piksovka, Šatrapky a Niva hrbatá, Hajdy na jamách, Čaušperky a Puclejty, Hastrmany, Kukvička, Roztrhanské, Achtele, Palegrosy, Formóza, Paňháje, Zrcátka, Šimlochy, Pod Hromobitkou, Vidrholec, Paňiháje, Šimberky, Svidrunk, Kacperky, Šusfeldy, Frisáky a Stračinky, Hampíse, Hušpery, Hintertály, Nedámy, Išperky a Lizniperky.
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Mikulov, to je láska na první pohled. Krásné město kousek od rakouských hranic nabízí spousty malebných zákoutí, za vidění ale stojí i rozmanitá příroda v okolí: bílé skály, vinohrady, rozlehlé vodní plochy, vinice a lužní lesy. Čas tu plyne pomaleji, víno chutná lépe a cesta k sousedům na rakouskou stranu slibuje další zajímavá potěšení.

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

7 věcí, které nevíte o… českých a moravských vínech

Vinotéky, vinobraní, vinařské slavnosti, degustace, vinné restauranty i obcházení vinných sklepů: to jsou ty nejlepší příležitosti k ochutnávání vašich oblíbených vín i objevování novinek, nových trendů a vinařských zajímavostí. Jak dobře je znáte, co z nich jste už ochutnali a o čem jste ještě neslyšeli?

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Objevte netypické a raritní ubytování v Česku

Už vás nebaví sice kvalitní, ale příliš obyčejné hotely a penziony? Hledáte při svých výletech originální a vtipné ubytování? I u nás jich najdete celou řadu – bydlet můžete na stromech, v sudu, mezi včelami nebo na slámě. Výjimkou není ani ubytování ve vlakových vagonech nebo mořských kontejnerech. Ten, kdo má radši klasičtější styl, u nás najde tipy na ubytování v klášterech, pivovarech nebo mlýnech. Nechejte se inspirovat dalšími zajímavými tipy, kde můžete přenocovat. S námi si určitě vyberete!

Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů

Tradice: Pálava, André, Laurot, Floriánka, Muškát moravský a další odrůdy vinné révy aneb úspěchy našich šlechtitelů

Když se řekne Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský nebo Frankovka, milovníci vína a portálu Kudy z nudy dobře ví, že řeč bude o vinařské turistice. Co když se ale přidá Cabernet Moravia, Neronet, André nebo Laurot? Anebo Pálava? Pojďte se s námi podívat do světa vína a odrůd révy vinné, které vznikly díky našim šlechtitelům a svůj původ mají přímo v České republice.

10 tipů k objevování nejkrásnějších vinic u nás

10 tipů k objevování nejkrásnějších vinic u nás

Nechte zlákat k výletu na jižní Moravu, do Prahy nebo do Polabí! Na Znojemsku zavítejte do nejstarší a zároveň jedné z nejznámějších viničních tratí Moravy, na Šobes. Tato lokalita patří mezi 10 nejlepších evropských vinařských poloh. Využijte také jedinečnou příležitost zavítat do méně známých vinic v okolí Žernosek. Víte, že to jsou nejsevernější vinice střední Evropy?

Salon vín chystá 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024

Salon vín chystá 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024

Salon vín České republiky představuje sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024. Z rekordních 2629 vín, přihlášených do letošního ročníku nejvyšší a největší soutěže vín v Česku, odbornou porotu právě tato přesvědčila o své výjimečnosti. Po celý letošní rok tak budou prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma

Nejlepším vínem České republiky 2021 je Pinot blanc z vinařství Thaya z Hnanic u Znojma

Již na konci listopadu 2020 hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021, nejvyšší a největší soutěže vín u nás. Šampionem soutěže se na základě výběru v „superkomisi“ stal Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic. Soutěž každoročně pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.

Nejlepším vínem České republiky 2016 je Merlot z Vinných sklepů Valtice

Nejlepším vínem České republiky 2016 je Merlot z Vinných sklepů Valtice

Šampionem Salonu vín, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2016, se stal Merlot, výběr z hroznů 2012, barrique vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice. Hrozny pochází z mikulovské vinařské podoblasti. Vítěze 8. prosince vyhlásili zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a odborná hodnotící komise.

Nejlepším vínem České republiky 2018 je Ryzlink vlašský z Nového vinařství

Nejlepším vínem České republiky 2018 je Ryzlink vlašský z Nového vinařství

Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnotící komise vyhlásili 7. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2017, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Šampionem a zároveň nejlepším vínem České republiky pro rok 2018, se stal Ryzlink vlašský, 2016, pozdní sběr, s původem hroznů v oblasti Morava, podoblasti mikulovské, obci Klentnice, viniční tratě Bavorsko od producenta Nové vinařství, a.s. z Drnholce.

Nejlepším vínem České republiky 2019 je Rulandské bílé Zámeckého vinařství Bzenec

Nejlepším vínem České republiky 2019 je Rulandské bílé Zámeckého vinařství Bzenec

Zástupci Národního vinařského centra a hodnotící komise vyhlásili 4. prosince ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2019, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Šampionem soutěže pro rok 2019 se stalo Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Nejlepším vínem České republiky 2020 je Rulandské modré ze Zámeckého vinařství Bzenec

Nejlepším vínem České republiky 2020 je Rulandské modré ze Zámeckého vinařství Bzenec

Zástupci odborné hodnotící komise vyhlásili 4. prosince 2019 ve Valticích absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2020, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Šampionem a zároveň nejlepším vínem České republiky pro rok 2020, se stalo Rulandské modré, 2017, řada EGO, výběr z hroznů, číslo šarže 7235 ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází z Moravy – mikulovské podoblasti, z obce Dolní Dunajovice, viniční trati Zimní vrch. Je to už 7. titul absolutního Šampiona pro Zámecké vinařství Bzenec. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Nejlepším vínem České republiky 2022 je Chardonnay barrique Zámeckého vinařství Bzenec

Nejlepším vínem České republiky 2022 je Chardonnay barrique Zámeckého vinařství Bzenec

Ve dnech 24. a 25. listopadu 2021 proběhlo ve valtickém Centru Excelence finálové hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2022 se stalo víno Chardonnay barrique, EGO No. 79, 2019, výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína mají ve světě významné postavení – mnohy totiž předčí i proslavená vána z Francie, Itálie, Španělska a dalších zemí. Svědčí o tom vynikající výsledky našich vín v zahraničních soutěžích. Věděli jste například, že z Moravy pochází nejlepší Chardonnay na světě? Anebo, že si naši vinaři přivezli 121 medailí z Londýna? Nejlepší moravská vinařství oceněná drahými kovy vám představí Kudy z nudy.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
18. listopad 2024 19:41
Gurmánská turistika

Kam na nejlepší a nejchutnější podzimní gastronomické akce? Tipy, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly!

Podzim je potřeba si vychutnat, a to doslova. Netradiční dobroty z různých koutů světa i domácí speciality budete moci vyzkoušet na listopadových gastronomických akcích. Nechejte se inspirovat a potěšte v listopadu svoje chuťové buňky.
14. listopad 2024 9:11
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Letos světec přivezl opravdu zimní počasí, které během noci nevylučuje sněhové srážky v horských polohách. Koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality ale budou určitě! Kam se za dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy, a nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
11. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika

Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že by to stihnout mohl, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pondělí, ale Svatomartinská vína se začnou prodávat již v pátek 8. 11. 2024. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
8. listopad 2024 20:51
Gurmánská turistika

České značky: Mlékárny Hlinsko, značka Tatra a Piknik, Pikao a Jesenka

Jesenka, Piknik a Pikao, mléko, máslo, smetany a tvarohy, mléčné dezerty a nápoje, zmrzliny a ledové tříště: to je hlavní sortiment Mlékárny Hlinsko. Seznamte se na Kudy z nudy s podnikem, který na trh dodává výrobky s tradiční českou značkou Tatra!
30. říjen 2024 1:51
Gurmánská turistika

Připomeňte si Mezinárodní den kuchařů návštěvou dobré restaurace

Mezinárodní den kuchařů, který připadá na 20. října, patří všem kuchařům, ať už se jedná o profesionální mistry svého řemesla anebo nadšeným hobby kuchtíkům, kteří vaří prostě proto, že je vaření baví. Oslavte tento den třeba tím, že si zajdete do vyhlášené restaurace na něco dobrého. Tipy na ty nejvyhlášenější restaurace, hospody a hospůdky vám přináší Kudy z nudy.
20. říjen 2024 7:06
Gurmánská turistika

Připravte se na Svatomartinská vína ročníku 2024! Budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou

Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2024, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. Letos připadá 11. 11. na pondělí, prodeje Svatomartinských vín ročníku 2024 tak budou zahájeny už v pátek 8. 11. Pod značkou Svatomartinské mohou vinaři vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to dohlíží každoročně odborná komise, která rozhoduje, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.
19. říjen 2024 9:49
Gurmánská turistika