ÚvodAktualityPřírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity
Příroda

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Na 12. února připadá každoročně Darwinův den. Připomíná narození věhlasného vědce Charlese Darwina (12.2.1809 – 19.4.1882), celosvětově známé osobnosti, jejíž dílo se stalo jedním ze základních kamenů pro vznik oboru moderní evoluční biologie. Sám Darwin během svého života nashromáždil velké množství biologických sbírek, které se staly základem Přírodopisného muzea v Londýně. Ovšem i naše muzea se zoologickými expozicemi se pyšní množstvím exponátů, mnohdy velmi starých. Přijďte se o tom přesvědčit do některého muzea z tipů Kudy z nudy.
Dne 12. února 1809 se v Anglii narodil Charles Darwin, který je považován za otce evoluce. Na počest tohoto významného vědce se den jeho narození připomíná jako Darwinůw den, který je zároveň oslavou vědy jako takové a připomíná i důležitost vzájemné podpory a prolínání různých vědních oborů. Kudy z nudy vám při příležitosti oslavy Darwinova dne nabídne největší zoologické sbírky u nás – kolekce vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí. A představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.

Zoologickou sbírku, která patří k největším a nejvýznamnějším v Evropě, má Národní muzeum v Praze. Je otevřené celoročně a denně, a jen sbírka savců obsahuje až 25 000 kůží a lebek drobných savců, asi tisícovku dermoplastických preparátů (tedy to, čemu na Kudy z nudy neodborně říkáme „vycpaniny“), přes 800 kůží, 200 loveckých trofejí a další položky jako modely nebo odlitky stop. A to jsme nezmínili sbírky ryb, ptáků, bezobratlých živočichů, hmyzu, obojživelníků a plazů!

Poutavé příběhy zvířecího světa vypráví expozice Zázraky evoluce, kde jedinečné a vzácné exponáty doplňují nové modely zvířat včetně žraloka bílého, plejtváka malého nebo největšího modelu krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů. Nechybí ani oblíbený plejtvák myšok dlouhý 22,5 metru. Další zvířata objevíte v expozici Okna do pravěku; hlavním exponátem jedné z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě je model jediného českého dinosaura. Víte, že Burianosaurus augustai svým názvem vzdává hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval?

O jednu z nejstarších a také nejrozsáhlejších zoologických sbírek pečuje Moravské zemské muzeum. V Brně vás čeká poměrně velká a hezky upravená stálá expozice Fauna Moravy v Biskupském dvoře, upravená jako série dioramat, prostory oživují nahrávky hlasů vybraných druhů ptáků a velká sladkovodní akvária s druhy ryb, které obývají naše řeky a jezera.



Oblíbenou atrakcí pro děti jsou také mamuti z brněnského pavilonu Anthropos, muzea, které mapuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. V tomto případě samozřejmě nejde o vycpaninu, ale modely dvou mamutů, malého a velkého. Prohlédnout si můžete také galerii obrazů Zdeňka Buriana. Obě muzea jsou otevřená celoročně a denně kromě pondělí.

Dalších několik tisíc vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea zaplnilo interiéry zámku Budišov na Vysočině. Tady mají otevřeno v hlavní sezoně denně kromě pondělí a úterý.
 

Lovecké trofeje na hradech a zámcích

Unikátní kolekce loveckých trofejí z Afriky i Evropy nabízí několik hradů a zámků. Například na zámku Úsov sídlí lovecko-lesnické muzeum, kde vstoupíte do fascinujícího světa exotických zvířat. K vidění jsou vycpaná zvířata, která kdysi majitelé panství Lichtenštejnové ulovili na loveckých výpravách do Keni, Tanganiky, Ugandy a Somálska. Na zámku je vystavena rovněž domácí fauna s preparáty ptáků a savců, ryb, obojživelníků a plazů, nechybí ani bohatá kolekce hmyzu. Otevřeno je v hlavní sezoně denně mimo pondělí.

Další bohaté kolekce exotických i domácích trofejí objevíte při prohlídkách zámku Konopiště. Speciální lovecká trasa vás provede chodbou s trofejemi zvířat, která ulovil arcivévoda František Ferdinand d’Este; také tady je otevřeno v hlavní sezoně denně kromě pondělí.


Vycpaní psíci z Bítova v Guinessově knize rekordů

Další raritu uvidíte na hradě Bítov, a to největší kolekci vycpaných psů v Evropě, zapsanou do Guinessovy knihy rekordů. Vznikla zásluhou posledního soukromého majitele hradu, velkoprůmyslníka barona Jiřího Haase, který si v prvních desetiletích 20. století dával vycpávat svoje milované zesnulé hafany mnoha ras, velikostí i barev. Nikde jinde také neuvidíte vycpaniny koček nebo veverek, navlečené do kostýmků a kloboučků, případně naaranžované do nejrůznějších žánrových scének. Bohužel jim není věnovaná samostatná trasa, jejich čas přichází až v závěru hlavní prohlídky.
 

Valdštejnův kůň, poslední vlk i medvěd

I mezi vycpanými zvířaty najdete celebrity. K nejstarším a nejneobyčejným patří téměř 400 let starý kůň Albrechta z Valdštejna, který pod vojevůdcem padl roku 1632 v bitvě u Lützenu. Valdštejn si jej nechal vypreparovat a převézt do svého paláce, dnes je vystaven v Muzeu Cheb. Kuriozitou je, že při posledním restaurování se přišlo na to, že ze skutečného Valdštejnova oře pochází jen část, jinak je zvíře sestaveno ze tří různých koní.

Podstatně mladší je plnokrevník Gradivo, umístěný v jednom ze stájových stání zámecké konírny na zámku Kačina. Narodil se v roce 1938 v Německu a patřil mezi nejúspěšnější plemeníky hřebčína v Napajedlech. Celkem dvacetkrát startoval na dostihové dráze a z toho osmkrát zvítězil.



Zajímavou položku objevíte v depozitáři zámku Náměšť nad Oslavou: vedle loveckých zbraní, trofejí, obrazů, grafických listů, osobních potřeb a vybavení lovců tu je také vycpanina posledního uloveného vlka na Vysočině – respektive vlčice. U Krokočína, kde byla 28. března 1861 zastřelena, dodnes stojí obelisk, ještě zajímavější je ovšem její filmová stopa: zahrála si například ve filmové adaptaci Jirotkova Saturnina z roku 1994.

Celebritou mezi vycpanými zvířaty je i poslední šumavská medvědice, zastřelená roku 1856 na Lipensku. Místem prochází Medvědí stezka a najdete tu kamenný pomníček, vypreparované zvíře našlo svůj domov v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Jedna z expozic Národního zemědělského muzea nabízí bohatou přehlídku loveckých trofejí a vycpanin v několika zážitkových expozicích.
 

Novodobé celebrity: slon a bílý nosorožec

Novodobou celebritou je slon Calvin, který žil v zoo Ostrava. Byl utracen kvůli zdravotním problémům a po preparaci se společně s předčasně uhynulým slůnětem, samičkou Sumitrou, zařadili mezi exponáty Slezského zemského muzeaOpavě.



Smutný příběh s nadějným koncem prožil nosorožec Sudán, poslední severní nosorožec na světě, který pocházel z přírody, a zároveň poslední samec nosorožce bílého severního na planetě. Do Evropy se dostal jako mládě, více než čtvrt století prožil v Safari Parku ve Dvoře Králové a poté opět odletěl do Afriky. Po smrti se ale jeho ostatky vrátily do Čech a vznikl dermoplastický preparát – vycpanina. Ta byla několik let vystavena v Národním muzeu v Praze. Protože se Súdán stal symbolem ochrany africké přírody, v roce 2023 se vrátil na svůj rodný kontinent a v Národním muzeu v Keni se stal hvězdou nové expozice a současně symbolem boje za záchranu biodiverzity. Místo po Súdánovi v Národním muzeu v Praze ale nezůstalo prázdné, jen tu místo vycpaniny objevíte jeho kostru.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy Příroda

Zoo Zlín – jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy

Navštivte zlínskou zoo a nebudete litovat! Nachází se 4 km od Zlína směrem na Holešov a patří k nejnavštěvovanějším zahradám České republiky. Originální je členění areálu podle kontinentů. Projděte si Jaguar Trek, zastavte se u supí voliéry, prozkoumejte expozici Amazonie a pohlaďte si rejnoky!

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824.

Muzeum Českého lesa v Tachově Kultura

Muzeum Českého lesa v Tachově

Muzeum se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, stranou od centra města. Bývalému klášternímu refektáři je také věnována nejpůsobivější část expozice. Zaujmou ale i historické a národopisné expozice a Příroda Českého lesa s Interaktivní zelenou stezkou.

Zoologické muzeum a galerie Protivín Kultura

Zoologické muzeum a galerie Protivín

Přijeďte se podívat do nového zoologického muzea na kostry a dermoplasty exotických ryb, plazů, obojživelníků a velkých zvířat (nosorožců, žiraf, slonů) a potěšit se výtvarným uměním protivínského rodáka Jiřího Koláře – světově uznávaného výtvarníka a básníka.

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice Příroda

Zoo Mořský svět – největší mořské akvárium v České republice

Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských, ale i sladkovodních ryb a jiných živočichů o celkovém počtu 360 druhů. Od roku 2006 má expozice statut zoologické zahrady.

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea Kultura

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Tolik zvířat pohromadě už se nepodaří spatřit. Mimořádná sbírka a expozice vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea. Vypravit se sem můžete ali také na prohlídku zámeckých interiérů.

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada Příroda

Zoopark Zájezd – rodinná zoologická zahrada

Zoopark Zájezd je malá zoo s rodinnou atmosférou ve stejnojmenné obci. Uvidíte zde na 100 druhů zvířat včetně mnoha unikátních. Za zmínku stojí lemuři, drápkaté opice, surikaty, velbloudi, obří králíci, veverky a největší kolekce chameleonů ve světových zoo. Nechybí dětské hřiště a občerstvení.

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové Zážitky

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň Zážitky

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory Kultura

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory prochází nyní rekonstrukcí. Od 1. 11. 2023 je kvůli rekonstrukci otevřená pouze nová expozice skla s názvem Cesty šumavského sklářství.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově Památky

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

V Přerově můžete nově navštívit Ornitologickou stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Součástí je nová stálá expozice s názvem Ptáci České republiky. Vystaveno je zde 593 jedinců od 365 ptačích druhů, u 248 druhů jsou vystavena i vejce.

Žirafě z očí do očí – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem Zážitky

Žirafě z očí do očí – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, přivoňte k žirafě.

Památník posledního šumavského medvěda Příroda

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum Památky

Zámek Úsov – lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.

Zoologická zahrada Hodonín Příroda

Zoologická zahrada Hodonín

Zoologická zahrada Hodonín se nachází v severozápadní části města na okraji lesního komplexu Hodonínská Dúbrava. Rozkládá se na čtyř a půl hektarové rovinné ploše, což předznamenává příjemnou a pohodlnou procházku.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích Kultura

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích

Náhled do života myslivců, škody, které jim působili pytláci, i někdejší vybavení příbytků lidí na vesnici, včetně historických strojů k obdělávání půdy a ke sklizni plodin – to vše najdete v Muzeu myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích.

Pomníček posledního vlka z Vysočiny Příroda

Pomníček posledního vlka z Vysočiny

Nedaleko osady Koníkov u Nového Města na Moravě zastřelil v roce 1830 místní lesník vlka. Ten bývá často označován jako poslední vlk, který se objevil na Českomoravské vrchovině. Vycpanina tohoto vlka je nyní vystavena na hradě Pernštejn. Památník je v těsném sousedství přírodní památky Vlčí kámen.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích Kultura

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček Příroda

Zoologická zahrada Olomouc – Svatý Kopeček

Zoo Olomouc chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Včelí stezka v Zoo Ostrava Příroda

Včelí stezka v Zoo Ostrava

V Zoologickém a botanickém parku v Ostravě mimo krásná živá zvířata a rostliny naleznete i Včelí stezku. Tvoří ji několik informačních panelů, ukázky různých typů včelího obydlí a nechybí ani odpočinková místa.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy Památky

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova Kultura

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy Příroda

Zoo Děčín – unikátní expozice Rajské ostrovy

Expozice Rajské ostrovy je oddělenou expozicí děčínské zoo, kterou návštěvníci najdou v centru města Děčína (Teplická 19). Nabízí netradiční pohled na vybrané světové oblasti a druhy živočichů a rostlin. K největším lákadlům patří velké mořské akvárium.

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok Příroda

Zoo Brno – za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat Příroda

Zoo Ústí nad Labem – vstupte do říše zvířat

Pro návštěvníky zoo je připraveno velké množství předváděcích akcí, jako je "medový strom" pro malajské medvědy, krmení tuleňů, lemurů, surikat, piraň a či setkání u tučňáku. Můžete se stát chovatelem v zoo či si objednat krmení například u žiraf.

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás Příroda

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.

Zoo Plzeň – docela jiný svět Příroda

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou – nejstarší muzeum svého druhu v České republice

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou – nejstarší muzeum svého druhu v České republice

V barokním zámku Ohrada bylo lovecké muzeum založeno už roku 1842. Nyní je lovecký zámek Ohrada jednou z poboček Národního zemědělského muzea. Chloubou zámku je bohatě zdobený sál, expozice myslivosti, rybářství a světově významná Sallačova sbírka paroží.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou Zážitky

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě je jedním z nejstarších lesnicko-loveckých muzeí v Evropě.

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Díky obrazům Zdeňka Buriana (11. února 1905, Kopřivnice – 1. července 1981, Praha) se každý z nás může podívat do pravěku. Ilustroval totiž všechny knihy paleontologa Josefa Augusta a jeho malířské rekonstrukce prehistorických zvířat a vyhynulých živočichů dodnes sklízí uznání po celém světě.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark Příroda

Zoopark Zelčín – kontaktní zoopark

Kontaktní zoopark se zaměřením na domácí hospodářská zvířata, svou rozlohou je největší svého druhu v Čechách. Zvířata se zde chovají tak, jak to známe z minulosti. Ohleduplně a poctivě.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek Příroda

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea Zážitky

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Brněnský drak – symbol města Brna Památky

Brněnský drak – symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Medvědí stezka na Šumavě Příroda

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji Příroda

Zoo Chleby – první zoologická zahrada ve Středočeském kraji

Zoologická zahrada chová ohrožené druhy zvířat, pořádá výchovně-vzdělávací aktivity. Zoo Chleby je ideálním cílem pro výlety s dětmi.

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání Příroda

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani Příroda

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Genobanka afrických zvířat – Safari Park Dvůr Králové největší kolekce afrických zvířat v Evropě

Genobanka afrických zvířat – Safari Park Dvůr Králové největší kolekce afrických zvířat v Evropě

O Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem se občas mluví a píše jako o unikátní evropské genobance afrických zvířat. Proč? Pečuje totiž o největší kolekci afrických zvířat v Evropě a součástí zoologické zahrady je jedinečné Africké a Lví safari.

Největší skupina želv obrovských v ČR – želvy obrovské v Zoo Plzeň

Největší skupina želv obrovských v ČR – želvy obrovské v Zoo Plzeň

Expozici s největší skupinou želv obrovských v zoo v České republice najdete v plzeňské zoologické zahradě, která chová od roku 2004 skupinu 16 želv obrovských. Do Zoo Plzeň se dostala jako roční až dvouletá mláďata. Želvy obrovské atří mezi největší suchozemské želvy.

Největší stádo onagerů v Evropě v Zoo Ostrava

Největší stádo onagerů v Evropě v Zoo Ostrava

V ostravském safari je k vidění největší evropské stádo onagerů a jediné v ČR. Ve volné přírodě žije posledních asi 800 jedinců tohoto vzácného poddruhu divokého asijského osla. Dobře vedený chov v zoologických zahradách může přispět k tomu, aby tito kopytníci nakonec nevymizeli z planety úplně a zůstali na Zemi i pro příští generace.

Největší kolekce chameleonů na světě v Zooparku Zájezd

Největší kolekce chameleonů na světě v Zooparku Zájezd

Jen kousek od Prahy je v Zooparku Zájezd zřejmě největší veřejná druhová kolekce chameleonů na světě. Uvidíte tu druh s třemi rohy, chameleona obrovského i druhy malé jako prst.

Muzeum Velké Meziříčí Kultura

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Součástí prohlídky je i návštěva šlechtických salonů.

Věda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

Věda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

Za posledních čtyřicet let lidé vyhubili přes polovinu zvířecích druhů na zeměkouli. Nejde jen o drobný hmyz a organismy neviditelné pouhým okem, mezi vyhynulá zvířata se řadí například i nosorožci. Pro příklad nemusíme jít daleko: jedním z nich je bílý nosorožec severní, kterého jsme mohli vidět v Safari Parku ve Dvoře Králové. Jedinou nadějí na jeho záchranu je nyní umělá reprodukce.

Příběh o smutném konci krásného podivína z Bítova

Příběh o smutném konci krásného podivína z Bítova

Psal se rok 1908, císař František Josef I. slavil šedesát let panování a do Vídně přijel speciální vlak s několika vagony, které prý byly od podlahy až po střechy naloženy luxusními jídelními servisy. Majitelé porcelánky v Horním Slavkově se zkrátka císaři chtěli předvést v tom nejlepším světle.

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos Kultura

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Do Pavilonu Anthropos se vrátily atraktivní obrazy Zdeňka Buriana!

Nosorožec Súdán ze Zoo Dvůr Králové – poslední nosorožec svého druhu

Nosorožec Súdán ze Zoo Dvůr Králové – poslední nosorožec svého druhu

Súdán – nosorožec severní bílý, byl posledním samcem svého druhu na světě. Jako mladý samec cestoval ze Súdánu s dalšími severními nosorožci a stal se základem jediné reprodukceschopné skupiny na světě, protože nikde jinde, než ve Dvoře se nepodařilo severní nosorožce rozmnožit.

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Jediný český dinosaurus žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai. Jeho názvem vzdal paleontolog Daniel Madzia hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval.

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Kultura

Anatomické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka.

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Slyšel na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček. Valdštejnův kůň, kterého pod slavným vojevůdcem zastřelili švédští vojáci 16. listopadu 1632 v bitvě u Lützenu, je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda