ÚvodAktualityObjeveno redakcí: stovková výročí roku 2025
Zážitky

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2025

Poslechněte si audio verzi článku
Čím byly významné roky, zakončené číslicí 25? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například oslavy 800 let města Hradce Králové, ražbu prvních zlatých mincí v českých zemích či zahájení těžby v dole Svornost v Jáchymově. Kromě toho před sto lety tým profesora Karla Absolona na nalezištích pod Pálavou objevil sošku Věstonické venuše. Proleťte se rokem 2025 s Kudy z nudy!
O všech výročích a chystaných akcích vás na Kudy z nudy samozřejmě budeme během roku informovat podrobněji, ale už teď vám nabízíme malou ochutnávku výročí roku 2025. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!
 

1125: 900 let od vzniku prvního vodního mlýna v Čechách a Kosmovy kroniky

Když se vydáte do údolí Únětického potoka z Roztok do Únětic, možná půjdete místy, kde už roce 1125 stával údajně nejstarší mlýn v Čechách. O mlýnu na Slativnici, což byl středověký název Únětického potoka, se zmiňuje nedatovaná listina. Víc o něm nevíme: ani místo, kde stál, ani to, zda měl vertikální nebo horizontální vodní kolo. Ale býval tu, a to před 900 lety. Ve stejném roce, 21. října 1125, zemřel kronikář Kosmas. Jeho smrtí končí také líčení Kosmovy kroniky, nejvýznamnějšího díla raných českých dějin.
 

1225: 800 let města Hradce Králové

V místech podél řek Labe a Orlice, kde se dnes rozkládá Hradec Králové, lidé žili už dávno před Kristem. Na konci 9. století tu vzniklo mohutné hradiště, příští sídlo knížecí správy a vyhledávané obchodní centrum. Jako město je Hradec Králové poprvé připomínán v listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1225. V Hradci se bude slavit celý rok, chystají se desítky kulturních, sportovních a společenských akcí. Jubileum připomenou jak tradiční akce a festivaly jako Rock For People, Jazz Goes to Town, divadelní Regiony i Slavnosti královny Elišky, tak novinky – třeba pětidenní festival horkovzdušných balonů, festival Lets busk!, SkateSound na Masarykově náměstí, Gočárův běh z Hradce Králové do Pardubic či open air koncert Filharmonie Hradec Králové. Těšit se můžete i na výstavu historických artefaktů Poklady Královen, která se v muzeu otevře jen od 27. května do 15. června. Vystavená bude i zmíněná listina krále Přemysla Otakara I. z roku 1225, která se poprvé zmiňuje o Hradci Králové jako o městě. Kromě dalších listin, klenotů nebo příborů bude k vidění i pás, který své čtvrté manželce Alžbětě Pomořanské věnoval král Karel IV.

Slavit se bude také v Oslavanech: v roce 1225 zde moravská markraběnka Heilwida založila klášter Vallis sanctae Mariae, první ženský klášter na Moravě. Koncem 16. století jej rod Althannů přebudoval na renesanční zámek s arkádovým nádvořím.
 

1324: 700 let od ražby prvních českých zlatých dukátů

V roce 1325 nechal český král Jan Lucemburský razit první české zlaté dukáty. Jméno mince inspirovalo italské město Florencie, kde se podobné zlaté mince razily už od poloviny 13. století a používaly se především pro velké mezinárodní transakce. Také na českých florénech byste našli lilii coby znak italského města, ovšem vyrazilo se jich jen málo, protože králi jeho zlato rychle došlo. Florény se tak sice dostaly do oběhu, ale příliš se nevyužívaly.

V roce 1325 také bylo klášteru cisterciaček na Starém Brně uděleno právo vařit pivo. Tak vznikl dnešní pivovar Starobrno, jeden z nejstarších pivovarů v České republice.
 

1424: 600 let od narození první manželky Jiřího z Poděbrad

České země se v roce 1424 už několik let točily v divokém víru husitských válek, jejichž konec byl zatím v nedohlednu. Kromě výročí několika velkých husitských bitev si z nich dnes připomínáme hlavně Jana Žižku, který zemřel v říjnu 1424 při obléhání Přibyslavi, a také husitské vozy a vozové hradby. Příznivcem husitů byl i Smil Holický ze Šternberka, jehož manželce Barboře se 18. listopadu 1425 narodila dcera Kunhuta. Bylo jí asi patnáct let, když si vzala vůdce východočeského landfrýdu Jiřího z Poděbrad, pozdějšího českého krále. Jeho zvolení na trůn se ale nedočkala, zemřela už ve čtyřiadvaceti letech po porodu dvojčat Kateřiny a Zdenky.
 

1525: 500 let od zahájení těžby stříbra v dole Svornost v Jáchymově

Nejstarší uranový důl na světě a nejstarší dosud využívaný důl v Evropě se jmenuje důl Svornost a najdete jej v Jáchymově. Hloubit se začal kolem roku 1518, těžba stříbra tu začala v roce 1525. Fáralo v něm ale několik společností, například těžařstvo Pokolení sv. Anny a těžařstvo Sv. Anny Bohatý valoun na Uhelném vrchu, a tak docházelo k hádkám a konfliktům. Nakonec se do celé věci vložil král, těžaři si podali ruce a v roce 1530 důl na památku usmíření přejmenovali Svornost. Během několika desítek let se v něm vytěžilo asi 400 tun stříbra. Mezi lety 1853 až 1962 se tu těžily uranové rudy a od roku 1906 zásobuje radonová voda z dolu Svornost známé lázně Jáchymov, první radonové lázně na světě.
 

1625: 400 let od pobytu Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí

Vydejte se s Kudy z nudy za Janem Amosem Komenským! Spisovatel a filozof našel v letech 1623 až 1625 na více než tři roky společně s dalšími kazateli Jednoty bratrské útočiště v Brandýse nad Orlicí u Karla Staršího z Žerotína. Tady roku 1623 napsal své dílo Labyrint světa a ráj srdce, což připomíná nejenom habrový labyrint, ale také obelisk, úplně první pomník v českých zemích věnovaný učiteli národů. Jedinou autentickou památkou na pobyt Komenského v Brandýse je Kniha svatebních smluv, vystavená v Pamětní síni Jana Amose Komenského v budově radnice. Právě v Brandýse se Komenský podruhé oženil, jak dokládá česky psaná svatební smlouva: jeho druhou ženou se stala Marie Dorota Cyrillová.
 

1725: 300 let od dokončení zámku Jemniště a narození Giacoma Casanovy

Když roku 1717 koupil jemnišťské panství hrabě František Adam z Trauttmansdorffu (+1762), místo staré tvrze obklopené vodním příkopem se rozhodl vybudovat nový zámek. Jeho projekt svěřil do rukou renomovaného architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Už v říjnu 1725 byl barokní zámek dokončen natolik, že už mohlo dojít ke slavnostnímu vysvěcení zámecké kaple. Současným majitelem zámku Jemniště je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé zámecké křídlo. Na Jemništi se kromě prohlídek konají romantické svatby a rodinné oslavy, připraví vám i piknik v zámeckém parku, a můžete se tu ubytovat v zámeckých apartmánech.

V roce 1725 se v italských Benátkách narodil dobrodruh, spisovatel, intrikán, špión a diplomat Giacomo Casanova (1725–1798). Poslední roky života strávil ve službách rodu Valdštejnů jako knihovník na zámku Duchcov.
 

1825: 200 let od vydání Jungmannovy Historie literatury české

Historie literatury české (aneb saustawný přehled spisů českých, s krátkau historij národu, oswiceni a gazyka): tak se nazývají první česky psané literární dějiny od Josefa Jungmanna (1773–1847), vydané roku 1825 v Praze. Šestidílný spis vychází z práce Josefa Dobrovského, který společně s Jungmannem patřil k vedoucím osobnostem českého národního obrození a tvůrcům moderní češtiny. Jungmannův průkopnický „knihopisný seznam všech známých spisů českých postupem času seřazených a bibliografický seznam spisovatelů pořádkem abecedním“ sice mapuje minulost, ale je psaný národním jazykem a opatřený zajímavými poznámkami a úvahami o vývoji společnosti, řeči i literatury.
 

1925: 100 let od objevení Věstonické venuše a prvního mistrovství světa v lyžování

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic jsou největší pravěká sídliště v České republice. Archeologové z celého světa je znají jako místo, kde tým profesora Karla Absolona objevil v červenci 1925 Věstonickou venuši. Soška paleolitické krásky z období 29 000 – 25 000 př. n. l. se sotva vejde do dlaně, ale její hodnota je nevyčíslitelná. Seznamte se na Kudy z nudy nejenom se slavnou soškou, ale i s dalšími pravěkými Venušemi!

Připomeneme si také Mezinárodní lyžařské závody, tehdy nazývané Rendezvous Ski Races, které se konaly v únoru roku 1925 v Janských Lázních. Závodů v běhu na 50 km a 18 km a ve skocích na Krakonošově můstku se tehdy zúčastnilo 240 závodníků ze 13 zemí a navštívilo je asi dvanáct tisíc diváků. Byla to akce světového významu a vedla k dalšímu rozvoji zimních sportů a stavbě lanovky – a navíc po dvanácti letech FIS tyto závody uznalo za první mistrovství světa v lyžování!
Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter Památky

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.

Důl Svornost v Jáchymově Památky

Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost pochází z roku 1518 a od roku 1530 je nejdéle pracujícím dolem ve střední Evropě. Nejprve se zde těžilo stříbro, později smutně proslul těžbou uranu politickými vězni. Důl je aktuálně uzavřen.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Husitské bojové vozy a vozové hradby – účinné zbraně husitů

Husitské bojové vozy a vozové hradby – účinné zbraně husitů

Během husitských válek, tedy v letech 1419–1434, využívala husitská vojska vedle řady dalších zbraní také bojové vozy. Z nich husité sestavovali takzvané vozové hradby, které sloužily pro ochranu vojenských táborů a v bitvách pro obranu i útoky.

Giacomo Casanova – známý italský dobrodruh, který žil na zámku Duchcov

Giacomo Casanova – známý italský dobrodruh, který žil na zámku Duchcov

Zámek Duchcov, romantická Knížecí zahrada, Casanovské slavnosti, zámecké interiéry s ložnicí a knihovnou, rukopisy a křeslo, ve kterém zemřel: to jsou památky na italského dobrodruha Giacomo Casanovu (2. dubna 1725, Benátky – 4. června 1798, Duchcov). Proslavil se jako spisovatel, cestovatel, diplomat, intrikán a svůdník.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Oslava 100 let 1. mistrovství světa v lyžování v Janských Lázních

31. 1.9. 2.
Oslava 100 let 1. mistrovství světa v lyžování v Janských Lázních

V roce 2025 uplyne 100 let od prvního mistrovství světa v lyžování, které se konalo v Janských Lázních. Při této příležitosti je připraven bohatý program oslav, zahrnující kulturní, sportovní a doprovodné akce.

Kosmas a Kosmova kronika – nejstarší svědectví o české historii

Kosmas a Kosmova kronika – nejstarší svědectví o české historii

Kosmova kronika je nejstarší česká kronika, shrnující české dějiny. Je psaná latinsky a jejím autorem byl Kosmas (asi 1045 – 21. října 1125), děkan pražské svatovítské kapituly. Kroniku sepsal na sklonku svého života, patrně v letech 1119 až 1125.

Věda a historie není nuda: uran, uranové doly, expozice, pracovní lágry a naučné stezky

Věda a historie není nuda: uran, uranové doly, expozice, pracovní lágry a naučné stezky

Uran aneb latinsky uranium je stříbrobílý lesklý kov, na první pohled neškodný, ve skutečnosti radioaktivní a nebezpečný. Na Kudy z nudy se uranu bát nemusíte: vybrali jsme si ho jako inspiraci k zajímavým výletům. Vydejte se s námi do uranových dolů a muzeí s expozicemi o uranu, na uranové naučné stezky anebo k uranové hrušce!

Jazz Goes to Town 2025

7. 10.11. 10.
Jazz Goes to Town 2025

31. ročník mezinárodního festivalu Jazz jde městem. Prestižní hudební přehlídka mezinárodní festival Jazz Goes to Town se uskuteční od 7. do 11. října 2025.

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Rock for People 2025

12. 6.14. 6.
Rock for People 2025

Rock for People 2025 se uskuteční v tradičním termínu – od 12. do 14. června 2025, a to již po 29.

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon – nejslavnější český archeolog a objevitel Punkevních jeskyní

Karel Absolon (16. června 1877, Boskovice – 6. října 1960, Brno) byl krasový badatel a jedna z velkých postav evropské archeologie první poloviny 20. století. Jeho jméno je spojené s objevováním jeskyní Moravského krasu, zpřístupněním dna propasti Macocha a vodní trasy po ponorné říčce Punkvě, nálezem Věstonické venuše či vybudováním Pavilonu Anthropos v Brně.

Filharmonie Hradec Králové Kultura

Filharmonie Hradec Králové

Budova vznikla v letech 1929-1930 jako součást Sokolovny podle návrhu architekta Milana Babušky. Dříve sloužil sál jako kino, později byl upraven pro účinkování hudebníků. V roce 2005 došlo k zásadní rekonstrukci budovy a byly zde postaveny nové varhany.

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí Památky

Zámek Jemniště – piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště Příroda

Zámecký park a rozárium na zámku Jemniště

Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Skládá se z francouzské zahrady a přírodně krajinářského parku. Květy trvalek, růží a dřevin oživují park od jara do podzimu. Areál parku zahrnuje rovněž rosarium a zvěřinec.

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem Gurmánská turistika

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně Památky

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad (23. dubna 1420, ? – 22. března 1471, Praha) byl jediný český král, který nepocházel z panovnické dynastie. Za krále si jej jednomyslně zvolili čeští pánové v roce 1458 a úřad vykonával až do své smrti. Kdyby se ujal jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků, Organizaci spojených národů nebo Evropské unii už mohlo být přes 500 let.

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167 – 15. prosince 1230, Praha) byl nejstarší syn Vladislava II., druhého českého krále z rodu Přemyslovců, a jeho druhé manželky Judity Durynské. Obratný politik a válečník pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou, která potvrdila dědičnost královského titulu.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Dolní Věstonice

Dolní Věstonice

Malou obec na úpatí Pálavy a na břehu Novomlýnských nádrží proslavil nález světoznámé Věstonické venuše. Nejvýznamnější tábořiště člověka na Zemi z doby ledové připomíná archeopark v nedalekém Pavlově.

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic – největší pravěká sídliště v České republice

Světové prvenství mají pravěká sídliště u Pavlova a Dolních Věstonic, kde žili naši předkové před 25 000 lety. Jsou zde četné nálezy hlavně z doby lovců mamutů, mezi nimi i jeden z nejvýznamnějších Věstonická venuše.

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

7 věcí, které nevíte o… pravěkých venuších

Znáte venuše? Venuše s velkým V může být římská bohyně smyslnosti, krásy a lásky nebo planeta sluneční soustavy. Jako venuše s malým v se však označují ženské figurky, vyrobené z kamene, hlíny, mamutoviny, kostí či paroží. Pravěké krásky okouzlily svět už před tisíci lety a fascinují nás dosud.

Po pražských stopách velkých barokních skvostů architekta Kaňky

Po pražských stopách velkých barokních skvostů architekta Kaňky

František Maxmilián Kaňka (1674–1766) byl jedním z nejznámějších český barokní architektů. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na stavby, které nesou jeho rukopis – a připravte se na pořádnou jízdu, protože pracovní tempo pana Kaňky bylo zdrcující.

Věda a historie není nuda: Česká koruna, mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety

Věda a historie není nuda: Česká koruna, mince a bankovky jako neotřelé pozvánky na výlety

Mušle, skleněné korálky, úlomky kostí, plátno, hřivny, duhovky, denáry, groše, tolary, zlaťáky, české koruny anebo bitcoiny: co je lidstvo lidstvem, používá k placení všechno možné. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do dávné historie platidel i dnešní reality, a na bankovky a mince, které nám leží v peněženkách.

Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí Zážitky

Přírodní labyrint v Brandýse nad Orlicí

Labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města Brandýsa nad Orlicí mezi pomníkem Jana Amose Komenského a řekou Tichou Orlicí.

Kam vyrazit na letní piknik v Česku?

Kam vyrazit na letní piknik v Česku?

Máte rádi letní pohodu a svůj volný čas nejraději trávíte v přírodě nebo na netradičních místech? Už se dlouho chystáte na romantické odpoledne se svou drahou polovičkou, ale stále nemůžete přijít na to, co by bylo nejlepší? Období na začátku léta přímo vybízí k pikniku v přírodě, daleko od stresu a starostí všedních dní. Pojeďte s námi…

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy Kultura

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Věda a historie není nuda: stříbrné pokladnice českého království, doly, štoly, mincovny a rekordy

Není všechno zlato, co se třpytí – někdy to může být stříbro. A i když se jako o stříbrných pokladnicích českého království nejčastěji mluví o Jihlavě a Kutné Hoře, ve skutečnosti se většina českého stříbra vytěžila jinde: na Březových Horách v Příbrami. Ve všech městech najdete expozice a zajímavá místa, která připomínají jejich stříbrnou minulost: mezi ty hlavní patří Muzeum českého stříbra v Kutné Hoře, Hornické muzeum v Příbrami a Muzeum Vysočiny v Jihlavě.

Výlet s "modrým abbém" Josefem Dobrovským

Výlet s "modrým abbém" Josefem Dobrovským

Josef Dobrovský (17. srpna 1753 Gyarmat – 6. ledna 1829 Staré Brno) byl český kněz, filolog, historik a zakladatel vědecké bohemistiky a slavistiky.l Muž, jemuž se přezdívalo modrý abbé, byl největší postavou českého osvícenství, a jak napsal T. G. Masaryk, také prvním světovým Čechem nové doby. Svým mnohostranným dílem předznamenal i podnítil české národní obrození, třebaže sám k romantickým obrozencům nejen chronologicky, ale ani svým založením nepatřil.

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené Příroda

Řeka Orlice – dvě řeky v jednu spojené

Divoká a Tichá Orlice se v Albrechticích nad Orlicí spojují v jednu řeku, která dále teče směrem na Hradec Králové jako Orlice spojená. Řeka má dostatek vody po celý rok a její spouvání je vhodné i pro začátečníky. Podél řeky je množství pěkných pláží a břehy bývají hlinité.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Zámecké aparmány na zámku Jemniště Ubytování

Zámecké aparmány na zámku Jemniště

Dopřejte si jedinečný zážitek noci na zámku v jednom ze tří krásných apartmánů. Povečeřet můžete v naší zámecké restauraci, posnídat v posteli se snídaňovým košem plným dobrot, večer si dopřát spa (vířivka a sauna) a nebo relax u bazénu.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Básník, lingvista a překladatel Josef Jungmann (16. července 1773, Hudlice – 14. listopadu 1847, Praha) byl vedoucí osobností českého národního obrození. Spolu s Josefem Dobrovským je považován za tvůrce moderní češtiny. Sestavil monumentální pětisvazkový Slovník česko-německý, v němž shromáždil více než 120 tisíc slov, náš jazyk obohatil o tisíce nových výrazů a překlady světových literárních děl položil rovněž základy českého básnického jazyka.

Althannové – šlechtický rod, který dal současnou podobu zámku ve Vranově nad Dyjí

Althannové – šlechtický rod, který dal současnou podobu zámku ve Vranově nad Dyjí

Barokní zámek ve Vranově nad Dyjí, zřícenina Nový hrádek v národním parku Podyjí a zámek Jaroslavice na Znojemsku: to byla hlavní sídla šlechtického rodu Althannů. V erbu měli červený štít se stříbrným břevnem, přes nějž bylo přeloženo černé písmeno A. Althannové se proslavili ve státních službách a diplomacii, mnozí dosáhli významné kariéry ve vojsku i v církvi.

Valdštejnové – šlechtický rod přezdívaný „lvi ve službách císařů“

Valdštejnové – šlechtický rod přezdívaný „lvi ve službách císařů“

Valdštejnové patří k nejstarším šlechtickým rodům v českých zemích. Jejich prvním rodovým sídlem se stal hrad Valdštejn u Turnova v Českém ráji, nejslavnějším příslušníkem rodu pak byl významný český vojevůdce a politik Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634).

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

Šternberkové – šlechtický rod se zářící hvězdou v erbu

Šternberkové – šlechtický rod se zářící hvězdou v erbu

Šternberkové patří mezi nejstarší české a moravské šlechtické rody. Hvězda v jejich erbu je podle mytologie odvozená od hvězdy betlémské a vztahuje se k ní i rodové heslo „Nescit occasum“, tedy nezná západu nebo nikdy nezapadá. A skutečně – se jménem Šternberků se setkáváme v průběhu celé české historie, od prvních českých knížat dodnes.

Janské Lázně

Janské Lázně

Horské město Janské Lázně, významné rekreační, turistické a sportovní centrum Krkonoš, leží na území Krkonošského národního parku na úpatí Černé hory. Na její vrchol ke sjezdovkám a běžeckým stopám vede z centra kabinová lanovka, k vyjížďkám zve i sáňkařská dráha.

Pamětní síň Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí Kultura

Pamětní síň Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí

Na náměstí v Brandýse nad Orlicí stojí secesní radnice z roku 1901. Na konci padesátých let minulého století byla na radnici otevřena Pamětní síň Jany Ámose Komenského, která vás seznámí s jeho pobytem ve městě a díly zde vzniklými.

Další aktuality

Konec roku nás nemine! Užijte si poslední víkend a dny letošního roku

Posledním dnem letošního roku je úterý 31. prosince 2024. Než se rozjedou večerní silvestrovské oslavy, byla by škoda prosedět volné dny doma! Podívejte se na naše tipy a užijte si vstup do nového roku na horách, památkách a zajímavých akcích, ve dvou, s rodinou či s celou partou. Tak ať to stojí za to! Užijte si tipy pro poslední dny v roce 2024 i Nový rok 1. ledna 2025 podle webu Kudy z nudy! Ať už preferujete rušnou zábavu, romantické zážitky nebo klidný odpočinek, určitě si mezi našimi tipy vyberete!
26. prosinec 2024 10:55
Zážitky

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
25. prosinec 2024 9:06
Zážitky

Kde vás přivítají na Boží hod a Štěpána?

Máme pro vás spousty tipů, kam se můžete podívat během vánočních svátků a kde si užijete pohodovou sváteční atmosféru. Kam vás letos o svátcích pozveme?
25. prosinec 2024 8:19
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (28.12. – 29.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoce pod hvězdami v Jindřichově Hradci , Večerní výšlap na sněžnicích na Sky Bridge 721 na Dolní Moravě, Jazz Dock Dětem – O zlaté rybce, Silvestrovská jízda s Tlapkovou patrolou v Peci pod Sněžkou, Baterková prohlídka zámku Miroslav 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
25. prosinec 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (28.12. – 29.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoční prohlídky tvrze Stachelberg, Vánoční prohlídky zámku Sychrov, Vánoční tvoření a videomapping v Muzeu skla a bižuterie, Vánoční prohlídky zámku v Ratibořicích 2024, Večerní výšlap na sněžnicích na Sky Bridge 721 na Dolní Moravě. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
25. prosinec 2024 7:00
Zážitky

Česko ve filmu: Tři princezny – nová štědrovečerní pohádka pro rok 2024

Nová štědrovečerní pohádka se natáčela v létě 2024, tentokrát pod vedením režiséra Tomáše Pavlíčka. Ve výpravné pohádce kromě dobrodružství, humoru a napětí nechybí ani láska. Která z princezen si získá srdce prince Felixe? Bude to chytrá Sofie, odvážná Leona nebo krásná Flóra? V dobrodružném fantasy s názvem Tři princezny se společně vydávají na cestu plnou nástrah i dobrodružství a při boji se zlem se řídí mušketýrským heslem – Jedna za všechny, všechny za jednu. Filmaři v nové štědrovečerní pohádce pro rok 2024 šikovně využívají spálenou krajinu Českého Švýcarska, diváka ale zavedou i na další známé lokality, jako jsou Tiské stěny, lom Amerika a další filmová místa.
24. prosinec 2024 8:29
Zážitky

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. V sobotu 29. března 2025 budeme kolem poledne sledovat částečné zatmění Slunce. Na úplné zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat... úplné zatmění Slunce v Česku nastane až 7. října 2135.
24. prosinec 2024 4:04
Zážitky

Silvestr s dětmi podle vašich přání… plný příjemných zážitků, radosti a dobré nálady!

Silvestr plný zábavy si užijete třeba na některém z hradů a zámků, při silvestrovské jízdě anebo dokonce u ježibaby. Zkrátka proměňte poslední den roku v den plný příjemných zážitků, radosti a dobré nálady!
23. prosinec 2024 17:00
Zážitky