ÚvodAktualityČeské značky: České dráhy
Zážitky

České značky: České dráhy

Zajímavé tratě a železniční muzea, nostalgické jízdy s párou nebo akce, kam vás dopraví speciální vlaky patří k osvědčeným tipům portálu Kudy z nudy. Za většinou z nich stojí České dráhy, jedna z největších evropských železničních společností. Pojďte se s námi podívat na to, jak vznikla, na pár významných okamžiků její více než stoleté historie a také na nejrůznější místa, která stojí za vidění a často i zevrubné prozkoumání.
Když nemáte Ťapku, jako Ivan Trojan v našem novém spotu v roli nimroda, spolehněte se raději na apku Můj vlak. Ta vám pomůže vyhnout se frontám při nákupu jízdenky, nebo pohodlně najít nástupiště.
Malý historický paradox? České dráhy (ČD) jsou hrdým nositelem historie železniční dopravy na území našeho státu a odkazu našich předků, přesto o jejich vzniku neexistuje žádný záznam, výnos či zákon. Obecně se proto uvádí, že společnost vznikla ve stejný den jako Československo, tedy 28. října 1918. Současně ČD převzaly téměř celou železniční síť c. k. Státních drah a Maďarských státních drah, respektive ty části, které se nacházely na území nově založeného Československa.
 

Dvě lokomotivy, které dělí sto let



V pátek 20. prosince 1918 za sychravého počasí přijel po třinácté hodině do železniční stanice Horní Dvořiště zvláštní vlak, jímž se do vlasti vracel T. G. Masaryk. První kroky na československém území tak první prezident udělal po nástupišti tamního nádraží. Do Prahy Masarykův vlak dovezla lokomotiva řady 310, mezi fanoušky železnice známá pod přezdívkou Hrboun. Dochovala se jako exponát Národního technického muzea a je jedním z hlavních exponátů dopravní haly muzea v Praze na Letné.

V roce 2018 u příležitosti oslav 100 let republiky a také stého výročí vzniku Českých drah představily Agentura CzechTourism a České dráhy lokomotivu 380.004 v neobvyklém designu národních barev, která propaguje Českou republiku u nás i v zahraničí. Lokomotivy řady 380 totiž můžete denně vídat v čele expresů z Prahy do Bratislavy a Budapešti, z Prahy do Lince, z Bohumína do Budapešti nebo z Bohumína do Vídně.
 

Vlakem nebo autem?



Zatímco dnes je cestování vlakem samozřejmost, za první republiky to bylo složitější: železnice tehdy byla v podstatě jediná možnost veřejné dopravy. V té době v Československu existovalo přibližně 3,5 tisíce osobních vozů (oproti dnešním přibližně 5,5 milionům), jeden tak připadal na více než 3500 obyvatel. Nákladních automobilů jezdilo kolem dvou tisíc, podobný počet byl motocyklů a tříkolek.

Mimo státem ovládanou společnost chvíli fungovaly ještě velké soukromé železniční společnosti – v roce 1923 byly zestátněny Ústeckoteplická dráha a Buštěhradská dráha, o dva roky později pak vyšel zákon, kterým se zestátnilo a začlenilo do sítě ČSD bezmála padesát místních drah. Do roku 1945 existovala i soukromá Košickobohumínská dráha.

Soukromí dopravci se na železnici mohli vrátit až po změně režimu. Dnes soukromé společnosti zajišťují dopravu například na Jindřichohradeckých úzkokolejkách, na tratích Sokolov – Klingenthal, Trutnov – Svoboda nad Úpou, Milovice nad Opavou – Vrbno pod Pradědem či Šumperk – Kouty nad Desnou /Sobotín.
 

Salonní vůz prezidentů a železniční muzea



Prezident Masaryk cestoval vlakem velmi často, známý je i salonní vůz Aza 080, který v roce 1930 dostal jako dar k 80. narozeninám, a který později využívali i další českoslovenští prezidenti včetně Beneše, Háchy, Havla a Klause. Vagon pana prezidenta navrhl architekt Josef Jonáš. Stěny jsou obloženy dřevem z australské třešně, do níž je vložena řezba z pařeného dřeva hrušky. Vůz má dvojitá okna, vodovod a nezávislé teplovodní vytápění, dokáže jet rychlostí 140 km/hod.

V současné době je salonní vůz ve sbírce Železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka, kde stojí i slavná lokomotiva Albatros, ale používá se jen při mimořádných příležitostech. V roce 1999 například doprovázel vánoční strom, který věnovala Česká republika Vatikánu.
 

Železniční muzeum ČD v Lužné u Rakovníka



Do Železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka se můžete vypravit každý rok od dubna do října; k vidění je tu největší sbírka parních lokomotiv na našem území, z nichž některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. Kromě nich jsou vystaveny také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spousta dalších zajímavých exponátů ze železničního provozu.

Součástí expozice je interaktivní exponát parní lokomotivy 310.127 s přezdívkou Kafemlejnek, který rozhodně ocení děti. Na rozdíl od většiny ostatních vystavených kousků si ho totiž mohou prolézt a osahat, a to včetně kabiny s řadou ovládacích prvků. V areálu je také vybudovaná krátká trať, po které jezdí skutečná mašinka s opravdovými vagónky, jen v menším provedení. Jezdí pomalu (ovšem pro radost malých cestujících její rychlost bohatě stačí) a na její provoz dohlíží odborný personál.

Železniční muzeum ČD najdete poblíž stanice Lužná u Rakovníka a je snadno dostupné vlakem. Jeho návštěvu lze spojit s cestou do křivoklátských lesů, Rakovníka a dalších zajímavých míst v okolí.
 

Cestování kdysi a nyní



Zajímají vás statistiky? V roce 1921 využilo služeb Československých drah 174 milionů lidí, kteří ujeli skoro 6,5 miliardy kilometrů. To představovalo přibližně 13 cest a přibližně 475 kilometrů ujetých vlaky na každého občana mladého státu. Nicméně i cestování v „dřevěné“ 3. třídě bylo při běžných platech luxusem. Při průměrné mzdě kolem 200 až 300 korun měsíčně (úředník si vydělal 300 až 500 korun) stála jízdenka rychlíkem z Prahy do Brna 75 korun. Za průměrnou mzdu tak bylo možné pořídit přibližně jen tři až čtyři cesty mezi oběma městy.

K pilotním projektům Československých drah patřilo v prvních letech dobudovat spojení se Slovenskem a zdvoukolejnění trati Praha–Brno. To se však částečně podařilo až po druhé světové válce. Jen pro srovnání, v roce 1921 jezdily mezi Prahou a Brnem čtyři rychlíky a cesta trvala až pět a půl hodiny. Dnes lze z Prahy do Brna cestovat po dvou tratích až 32 spoji a cesta trvá 2,5 hodiny.

Lépe na tom nebyli ani cestující z Prahy do Benešova, kam jezdilo jen devět osobních vlaků v pracovních dnech a několik posilových víkendových vlaků, cesta trvala dvě hodiny. Dnes tím směrem z Prahy v pracovní dny vyjíždí 64 regionálních spojů a cesta jim trvá hodinu.

10 zajímavostí Českých drah a železničních tratí

  • České dráhy patří k největším tuzemským zaměstnavatelům. V roce 2020 ve společnosti pracovalo 3798 strojvedoucích. O bezpečnost, pohodlí a informovanost cestujících se na pozicích vlakvedoucích, průvodčích, osobních pokladníků, informátorů a dalších staralo více než 4500 zaměstnanců. O techniku pečovalo 2800 zaměstnanců, mezi nimi 130 nových mechaniků a elektrotechniků, celkem pak ČD přijaly 1067 nových zaměstnanců. Porovnejte tato čísla s údajem o počtu zaměstnanců z nedávné doby: například v roce 1989 České dráhy zaměstnávaly 182 669 osob.
  • V roce 2018 ČD přepravily 179,2 milionu cestujících, kteří ujeli 8225 milionů kilometrů, v roce 2019 to bylo 182,1 milionu cestujících a 8685 milionů kilometrů. V roce 2020 došlo k poklesu na 117,7 milionu cestujících, důvodem byla koronavirová krize.
  • České dráhy spravují depozitář v Olomouci, kde je například uložena nejstarší provozuschopná parní lokomotiva na našem území Kocúr 314.303 z roku 1898, rychlíková krasavice Rosnička 464.202 z roku 1956, motorový těžkotonážník Sergej z roku 1973, motoráček Kredenc M 262.018 z roku 1950, elektrická Bobina E 499.085 z roku 1958 a další zajímavé motorové lokomotivy a vozy. Depozitář je přístupný několikrát do roka během různých příležitostí a slavností, jejichž součástí bývají zvláštní jízdy vlaků v okolí Olomouce.
  • Další lokomotivy, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny a další stroje několika rozchodů a nejrůznějších typů, které často ještě nedávno sloužily v pravidelném provozu u Českých drah, jsou k vidění v Železničním depozitáři Národního technického muzeaChomutově. Otevřený bývá od dubna do října.
  • Podrobně se s historickými milníky Českých drah můžete seznámit díky projektu 100 let spolu; najdete jej v dolní liště na hlavním webu společnosti.
  • Jeden z opravdových unikátů naší železnice se nachází v Jizerských horách, konkrétně mezi Tanvaldem a Kořenovem. Řeč je o ozubnicové železnici, která zdolává největší převýšení v České republice. Sklon stoupání v nejstrmějších úsecích dosahuje až 58 promile.
  • Mysleli jste si, že rozlohou největší nádraží v Česku je pražské Hlavní nádraží? Kdepak, ještě větší je odstavné nádraží Praha-jih v Michli, nedaleko Jižní spojky. Slouží především pro parkování, údržbu a čištění vlaků.
  • Nejvýše položená železniční stanice u nás je Kubova Huť kousek od Vimperku. Leží v nadmořské výšce 995 metrů nad mořem a jen o kousek dál najdeme nejvýše položené místo na tuzemské železnici vůbec. Je jen o dva metry výš než stanice na Kubově Huti.
  • Naopak nejníže položenou železniční stanicí u nás je Dolní Žleb. Nachází se jen pár metrů od břehu Labe v nadmořské výšce 127 metrů nad mořem na trati spojující nedaleký Děčín s Německem.
  • Nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě, je 41 metrů vysoký železniční viadukt Žampach. Vede přes něj trať Posázavského Pacifiku mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.
Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic Kultura

Muzeum Frýdlantské dráhy – úzkorozchodné tratě Heřmanička z Frýdlantu do Heřmanic

V bývalé výtopně ve Frýdlantu provozuje Spolek Frýdlantské okresní dráhy železniční muzeum, které připomíná historii úzkokolejky nazývané Heřmanička. Spolek také vlastní funkční typ původní lokomotivy, která na trati jezdila ve 40. a 50. letech s několika vagóny.

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Že jsou vlaky poezie, to ví dnes už každý. Nic na tom nezmění ani to, že modrá armáda už dnes není co dřív. Když je milujete, není totiž co řešit. Nepomůžete si. Mašinky mají svoje kouzlo, a když mu jednou propadnete, tak už je to na celý život a nikdo s tím nic nenadělá. Pojďte se s námi podívat na místa, která mají se železnicemi něco společného a kde se s nimi můžete nejen setkat, ale kde se jich můžete třeba i dotknout vlastníma rukama a seznámit se s nimi jinak než jako pasažéři.

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Jediná ozubnicová trať v České republice – trať Tanvald-Harrachov

Naše jediná ozubnicová trať spojuje Tanvald s Harrachovem. Celkem měří 12 km a největší stoupání činí 58 ‰. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova, které se mezi lidmi říká kořenovská Zubačka nebo také Polubenka.

Nejdelší úzkorozchodná dráha v České republice – trať Jindřichův Hradec-Obrataň

Nejdelší úzkorozchodná dráha v České republice – trať Jindřichův Hradec-Obrataň

Nejdelší úzkorozchodná dráha o rozchodu 760 mm bývala dlouhá 46 km a vede z Jindřichova Hradce do Obrataně. Od října roku 2022 zde vlaky nejezdily, k zahájení provozu však došlo opět v září 2024.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha Zážitky

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Železniční nádraží v Poděbradech Památky

Železniční nádraží v Poděbradech

Funkcionalistická stavba z let 1929-1931 byla postavena podle návrhu architekta Vojtěcha Krcha. Dochovala se i s původní výzdobou a dnes patří mezi památkově chráněné objekty. V bývalé nádražní restauraci se nyní nachází Turistické informační centrum.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

7 věcí, které nevíte o… Dni železnice, tradiční podzimní akci pro milovníky vlaků

7 věcí, které nevíte o… Dni železnice, tradiční podzimní akci pro milovníky vlaků

Den železnice je tradiční velká oslava pro všechny fanoušky lokomotiv, vagonů a nádraží. Hlavní akce je putovní, každý rok se koná v jiném městě, a provázejí ji Regionální dny železnice v desítkách dalších míst. Kdy se velká železniční slavnost pořádala poprvé a proč se Den železnice slaví právě 27. září?

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

7 věcí, které nevíte o… skrytých železničních skvostech

Vlakem nemusíte jezdit jen do práce a do školy! Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat na výlety po tratích, které se od těch běžných něčím liší. Čím? Jsou krásnější, provází je barvité příběhy, mají neobvyklá jména a někde na trati se také často skrývají místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Vydejme se tedy společně objevit kouzlo lokálních tratí a dávno zapomenutých časů na českých železnicích.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova Zážitky

Železnice Šenovka – muzejní železnice z České Kamenice do Kamenického Šenova

Šenovka – kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní sklářské lokálce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět.

Železniční stanice a muzeum provozu na trati Martinice v Krkonoších Památky

Železniční stanice a muzeum provozu na trati Martinice v Krkonoších

Železniční stanice Martinice v Krkonoších je unikátem. Od srpna 2019 je zde nové muzeum. Železniční spolek se věnuje záchraně a obnově zchátralých objektů v areálu stanice.

Železniční most v Zahrádkách Památky

Železniční most v Zahrádkách

Železniční most překlenující údolí Robečského potoka byl vybudován v 90. letech 19. století v rámci Severočeské transversální dráhy. Most je technickou památkou.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy Památky

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Nejstarší železniční tratí byla koněspřežná železnice spojující již od roku 1832 České Budějovice s Lincem. Trať byla postavena především pro dopravu zboží (hlavně soli), ale také osob. Dodnes se z železnice moc nedochovalo, protože dnešní trať z Českých Budějovic do Lince z větší časti kopíruje dráhu koňky.

Železniční muzeum Zubrnice Kultura

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice – model stanice Levín v měřítku 1:45.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze Památky

Smíchovské nádraží – druhé největší nádraží v Praze

Dne 14. 7. 1862 se na západním okraji Prahy, tehdy ještě samostatné obce Smíchov, otevřelo nádraží České západní dráhy, které zde v pozměněné podobě funguje dodnes. Vlaky odtud jedou například do Plzně, Písku, Mariánských Lázní, Č. Budějovic, Chebu nebo Mnichova. Začíná zde také Pražský Semmering.

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích Kultura

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.

ČD Restaurant se servisem JLV Gurmánská turistika

ČD Restaurant se servisem JLV

ČD Restaurant se servisem JLV – gastronomický servis jídelních a bistro vozů ve vlacích Českých drah.

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

#světovéČesko a výlet se zubačkou po nejstrmější železnici v Česku

Žádná železniční trať u nás není strmější než ozubnicová železnice, která vede z Tanvaldu do Harrachova. Jízda zubačkou je zážitkem nejenom pro nadšené výletníky, milovníky železnic a fanoušky technických kuriozit, ale i pro rodiny s dětmi a fotografy.

Nejkratší mezinárodní železnice na světě – trať Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě

Nejkratší mezinárodní železnice na světě – trať Nové Údolí – Haidmühle na Šumavě

Nové Údolí na Šumavě je jedním z nejkrásnějších míst v České republice. Leží na státní hranici s Německem, kde bývala rušná pohraniční osada, ze které se však do dnešních dnů zachovala jedna chalupa, bývalý celní úřad pro pěší a malé romantické nádraží.

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

První železnice s veřejným provozem na evropské pevnině (protože ta úplně první byla v Británii, tedy na ostrovech), v době svého vzniku nejdelší evropská železnice a zároveň základ budoucí moderní evropské železniční sítě: tím vším byla koněspřežná železnice, která od roku 1832 spojovala České Budějovice s Lincem.

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

První elektrická železniční trať v České republice – trať Tábor-Bechyně

Dosud funkční trať je provozována od roku 1903 mezi Táborem a Bechyní v délce 24 km. Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční vagóny byly již v té době osvětlené, vytápěné, vybavené přenosnými telefony a bleskosvody na střechách.

Nejužší koleje v České republice – trať Frýdlant-Heřmanice

Nejužší koleje v České republice – trať Frýdlant-Heřmanice

Nejužším rozchodem kolejí se může pochlubit trať z Frýdlant – Heřmanice, která má rozchod 750 mm. Trať, nacházející se v severních Čechách u hranic s Polskem a Německem, byla pro veřejnou dopravu otevřena 25. srpna 1900.

#světovéČesko a výlet Teplickým Semmeringem do Krušných hor

#světovéČesko a výlet Teplickým Semmeringem do Krušných hor

Železniční trať stoupající z Mostu přes Dubí do Moldavy patří k nejhezčím u nás. Je to skrz naskrz horská železnice: zdolává převýšení přes 500 metrů, z oken vlaku se nabízejí úchvatné výhledy a nedají na ni dopustit hlavně cyklisté, turisté a běžkaři, které vyváží na hřeben Krušných hor.

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

#světovéČesko a výlet po železnicích světových jmen: Pražský, Teplický, Krušnohorský a Slezský Semmering

V Evropě neexistuje slavnější horská trať než rakouský Semmering: byla první, dodnes si zachovala historický ráz a v roce 1998 byla zapsána do Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle ní se přezdívá dalším tratím s velkým převýšením, tunely, viadukty a se skvostnými výhledy.

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… Evropském roku železnic a železničních kuriozitách

Hádejte: který druh dopravy patří k nejbezpečnějším, zároveň je šetrný k životnímu prostředí a odborníci mu prorokují významnou úlohu v budoucnosti? Je to železnice, a právě na její podporu byl rok 2021 vyhlášen Evropským rokem železnic. Proč právě letos? Čeká nás totiž několik důležitých výročí, například 175 let od historicky prvního železničního spojení mezi dvěma hlavními městy Evropské unie z Paříže do Bruselu a také dvě výročí moderních vysokorychlostních vlaků, 40 let TGV a 30 let ICE.

#světovéČesko a Mladějovská průmyslová dráha: výlety úzkokolejkou do starých dolů

#světovéČesko a Mladějovská průmyslová dráha: výlety úzkokolejkou do starých dolů

Mladějovská průmyslová dráha je mezi technickými památkami skutečná legenda. Máme štěstí, že se po ní dodnes můžeme svézt, a to výletním vlakem taženým vzácnou parní lokomotivou, která po úzkokolejce jezdila už v době jejího vzniku před více než sto lety a byla také svědkem ukončení pravidelného průmyslového provozu. Nebýt spousty náhod, dnes by už neexistovala.

Trať Hanušovice – Glucholazy slaví letos 130 let provozu

Trať Hanušovice – Glucholazy slaví letos 130 let provozu

Oslavte regionální Den železnice v Olomouckém kraji, který je spojen se 130. výročím tratě Hanušovice – Lipová-lázně – Mikulovice. Oslavy vypuknou v sobotu 15. září a těšit se můžete na jízdy parního vlaku po Slezském Semmeringu!

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Železniční depo Hostivice Památky

Železniční depo Hostivice

Železniční depo bylo postaveno kolem roku 1872 v souvislosti s budováním železniční trati Praha-Smíchov – Hostivice společností Buštěhradské dráhy. Jde o autentickou ukázku drobné drážní architektury z druhé poloviny 19. století.

Největší nákladová stanice v České republice – Železniční uzel Česká Třebová

Největší nákladová stanice v České republice – Železniční uzel Česká Třebová

Jedním z nejdůležitějších železničních uzlů a největší nákladní stanici je Česká Třebová. Nachází se zde rozsáhlé seřaďovací stanice, velké osobní nádraží, kde zastavují téměř všechny osobní vlaky, které přes něj projíždějí a Depo kolejových vozidel.

Půjčovna kol ČD Česká Skalice Letní sporty

Půjčovna kol ČD Česká Skalice

Nechce se vám trmácet s kolem na dovolenou? Nevadí, nechte kolo doma a půjčte si ho u nás. Přímo na nádraží si můžete vypůjčit kvalitní trekingové kolo a vydat se na cestu. Kolo můžete obvykle vrátit i v jiné stanici než jste si ho vypůjčili.

Půjčovna kol Českých drah Adršpach Letní sporty

Půjčovna kol Českých drah Adršpach

Nechce se vám trmácet s kolem na dovolenou? Nevadí, nechte kolo doma a půjčte si ho u nás. Přímo na nádraží si můžete vypůjčit kvalitní trekingové kolo a vydat se na cestu.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově Kultura

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Muzeum koněspřežné dráhy, která vedla z Českých Budějovic do Lince naleznete v objektu bývalého strážního domku v Bujanově. Dozvíte se zde o historii této unikátní technické památky, která byla první svého druhu na evropském kontinentě.

Železniční muzeum Sudoměř Kultura

Železniční muzeum Sudoměř

Železniční muzeum s expozicí o místní dráze Mělník – Mšeno – Dolní Cetno najdete na historickém nádraží z roku 1897, které je stále v provozu. Expozice se nachází nejen v hlavní nádražní budově, ale také pod širým nebem.

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic Zážitky

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic

Malebná a romantická lokálka z Olbramovic do Sedlčan byla vystavěna v letech 1893–1894 jakou soukromá dráha. Později byla připojena k ČSD. Vede krásnou krajinou lesů, luk a vesniček středního Povltaví.

Železniční trať Znojmo – Okříšky Památky

Železniční trať Znojmo – Okříšky

Železniční trať Znojmo–Okříšky je jednokolejná neelektrifikovaná železniční trať, součást celostátní dráhy, spojující Znojmo a Okříšky. Nese číslo 241. Do provozu byla uvedena 23. dubna 1871 jako součást trati Rakouské severozápadní dráhy.

Další aktuality

Inspirace k výletům na konec roku 2024 – užijte si netradiční Silvestr!

Oslavy konce roku 2024 nabízí netradiční sportovní, společenské i kulturní vyžití po celém Česku. Pořadatelé pro vás připravili noční lyžování, science show, jízdu vlakem, tanec na náměstí i turistické výšlapy. Vyzkoušejte tipy na Silvestr 2024 a užijte si netradiční oslavy, které jsme pro vás v redakci Kudy z nudy připravili a přivítejte hezkým výletem rok 2025.
3. prosinec 2024 19:35
Zážitky

Krakonošovo tajemství: 10 tipů na výlet do míst, kde se natáčela oblíbená vánoční pohádka

Filmová pohádka s názvem Krakonošovo tajemství patří k novějším pohádkovým příběhům, přesto se již u diváků těší značné oblibě. Ačkoli se může zdát, že se v pohádce objeví místa převážně ze severočeského regionu, není tomu tak. Pohádka byla natáčena na různých místech po celém Česku. Kde všude budete příběhu na stopě vám prozradí Kudy z nudy.
3. prosinec 2024 10:38
Zážitky

Tipy na druhý adventní víkend: trhy, andělé, čerti a pohádkové zážitky

Žádné Vánoce se neobejdou bez jarmarků a trhů. Portál Kudy z nudy jich nabízí celou řadu na výstavištích, hradech a zámcích nebo v historických centrech měst. Mezi pozvánkami na druhý adventní víkend se ale neztratí ani ta, která láká na adventní plavby či na pěknou zámeckou exkurzi.
3. prosinec 2024 6:39
Zážitky

Na vodě, v zámku i ve městě: kde si letos vychutnáte prohlídky s punčem nebo se svařákem?

Vychutnávat si při prohlídce šálek horkého voňavého punče nebo svařeného vína zdaleka není tak neobvyklé, jak by se zdálo. Zvlášť nyní, když začínají adventní trhy a jednotlivá města se předhánějí v počtu stánků s vánočními laskominami i speciálními zdobenými hrnečky.
2. prosinec 2024 16:00
Zážitky

Druhá adventní neděle je bronzová: užijte si tradice a udělejte si láskyplný výlet

O druhé adventní neděli, která letos připadá na 8. prosinec 2024, se zapaluje druhá svíčka, tzv. betlémská, reprezentující lásku a Ježíškovy jesličky. Darujte svým blízkým v čase adventu to nejcennější co máte, darujte jim svůj čas. Přemýšlíte, jak překvapit rodinu či přátele pěkným vánočním výletem na 2. adventní neděli, ale stále vás nic nenapadá? Pak už si nemusíte zoufat – v našich dnešních tipech objevíte náměty na senzační výlety tam, kde se v době adventní něco zajímavého děje. Naše tipy výlety doplňují, kromě samotného popisu zajímavostí, i přehledné mapky tras. Šťastnou cestu a senzační (bronzové) zážitky vám přeje Kudy z nudy.
2. prosinec 2024 11:30
Zážitky

Co můžete podniknout na Mikuláše?

Spousta měst připravila zajímavý program na Mikuláše. Někde je tento den spojený s nadílkou a čerty, jinde se svezete vlakem nebo uvidíte na lodi. Ačkoli je Mikuláš, čert a anděl spojený s 5. prosincem, na mnoha místech bude program připravený i na pátek či sobotu 6. a 7. prosince 2024. Nabídka je opravdu pestrá a jistě si vybere každé dítko.
2. prosinec 2024 10:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Advent na Hrádku, Vánoční trh na zámku Dobříš, Čertovská Stezka korunami stromů v Krkonoších 2024, Vánoce na hradě na Slezskoostravském hradě, Čertovský rej v Zoo Děčín. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. prosinec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (7.12. – 8.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na hradě Rabí, Orlickoústecké lidové malované betlémy v Ústí nad Orlicí, Osvětlený dům v Libišanech, Vánoce na hradě na Slezskoostravském hradě, Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. prosinec 2024 7:00
Zážitky