ÚvodAktuality10 tipů na výlety do míst, kde si vychutnáte víno netradičně aneb ve stínu i na výsluní
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do míst, kde si vychutnáte víno netradičně aneb ve stínu i na výsluní

Zamilovali jste si vinařskou turistiku a toulky za vínem? My na portálu Kudy z nudy rozhodně ano, a tak vás tentokrát zveme do míst, kde si vychutnáte víno jinak – se zážitky, krásnými výhledy do okolí, obklopeni moderní i historickou architekturou. Zážitek je při vinařských výletech do stínu i na výsluní zaručený, vy si jen musíte vybrat to, co vám chutná.
Vydejte se s Kudy z nudy objevovat vinařské tradice a ochutnávat skvělé víno! Vydejte se po malebných vinařských stezkách, ať už pěšky, nebo na kole, a nechte se unést krásou vinic a viničních tratí. Navštivte starobylé vinné sklípky i tradiční i moderní vinařství, užijte si degustace, ochutnejte lahodná vína a poznejte příběhy vinařů i jejich prastaré legendy. Možností máte nepřeberně: V České republice máme dvě vinařské oblasti, 383 vinařských obcí, 1314 vinařských tratí a téměř patnáct tisíc pěstitelů, přičemž celková osázená plocha vinic je přibližně 17 900 hektarů.
 

1. Sklenka s výhledem: Vinařství Sonberk jako architektonický skvost

Jak vypadají moderní vinařství, která navrhli slavní architekti? První moderní vinařskou stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu, se stalo vinařství Sonberk od renomovaného architekta Josefa Pleskota. Stojí ve viniční trati Stará hora nad Popicemi, odkud se vína dodávala na Pražský hrad na slavnostní tabule Jagellonců, a později Habsburků do Vídně.

Víte, že ikonická moderní stavba s panoramatickým výhledem na Pálavu měla původně stát jinde? Vinařství mělo vzniknout v dnešním sadu, od toho se ale kvůli špatné dostupnosti upustilo a začalo se mluvit o umístění do vinohradu. „To mi bylo nejdřív hrozně proti srsti,“ přiznává Pleskot v podcastu pro Sonberk. Majitel chtěl stavbu dokonce ještě výš, ale to by podle Pleskota narušilo reliéf kopce, a tak dokonce řekl, že v takovém případě to dělat nebude. Budova je nakonec níž, takže charakter kopce, o kterém architekt mluví jako o „zkroceném starci“ nijak nenarušuje. Bylo by to prý moc, stačí, že je naproti „ostrá holka Pálava“ – a ta je vážně ostrá. Dejte si na ni pozor, výhledy ze Sonberku jsou tak krásné, že skoro zapomenete pít víno. Skoro.

Objevte s námi sklípek po sklípku!
 

2. Vinařství Lahofer: degustační sál jako vinný chrám a vyhlídka ze střechy

Jiná oblast – tentokrát Znojemsko, jiné obzory a jiné „ostré holky“, ale další místo, které se už zapsalo do povědomí milovníků vína, je vinařství Lahofer. Navrhli je architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Budova stojí ve vinici U Hájku nad Dobšicemi a slouží jako výrobna, návštěvnické reprezentativní centrum, vinotéka i administrativní zázemí společnosti. Vlnitá střecha je inspirovaná řádky vinic a degustační sál s velkoryse prosklenou fasádou obrácenou k jihu vypadá jako vinný chrám. V interiéru se uplatnilo zejména dřevo, beton a sklo, na střeše láká k posezení venkovní amfiteátr, kde se v sezoně konají různé kulturní a společenské akce.
 

3. Spát mezi sudy: Nejlepší vinařství, kde se můžete ubytovat

Kde se vám bude zdát o víně, protože budete spát přímo nad sklípkem? A kde se vás ráno místo budíku probudí vůně čerstvě nalitého ryzlinku? Na Kudy z nudy jsme pro vás našli nejkrásnější moderní vinařství aneb tipy, kde se ubytovat na toulkách za vínem. Nechte se hýčkat, obklopeni vinicemi, moderním designem a překrásnými výhledy, třeba ve Vinařství GurdauKurdějově, anebo ve vinařství Obelisk u Valtic, v luxusní vinařské vile, kde se snoubí beton, sklo a nádherná vína.

Minimalistický design, který dokonale splývá s krajinou Znojemska, nabízí vinařství Thaya s hotelem a restaurací v Havraníkách, anebo vinařský hotel společnosti Vinice Hnanice v Hnanicích. Ubytování nabízí i vinařství U Kapličky, které znáte z filmu Bobule, anebo vinařský dům Gotberg ve viniční trati Stará hora nad Popicemi – od Sonberku leží téměř co by kamenem dohodil.

A když nás vezmete doslova a skutečně zatoužíte spát v sudu či na jiném netradičním místě, přání vám splní třeba ve Vinařství pod HrademKlentnici.
 

4. Ikonické místo jižní Moravy: sklepní areál Plže

Možná znáte z fotek malebné sklepní uličky, kde vinné sklípky vypadají jako z pohádky, ale zatím jste je ve skutečnosti nikdy neviděli? Pomůžeme vám. K nejznámějším vinařským lokalitám patří půvabný areál historických vinných sklepů Plže na okraji obce Petrov. Připomínají se již v 15. století, roku 1983 byly vyhlášeny vůbec první vesnickou památkovou rezervaci v České republice. Areál je jedinečný tím, že všechny sklepy drží jednotnou výtvarnou linku: bílé omítky a modré podrovnávky nehyzdí moderní úpravy, barevné luxfery, břízolitové omítky ani moderní sgrafita. Naopak, tu a tam objevíte pestré slovácké lidové motivy.

Mimochodem, můžete tu odhalit jednu starodávnou vinařskou šifru: červená barva na boční stěně vchodu prý prozrazuje, že vinař má kromě dobrého vína také dceru na vdávání.
 

5. Sklepy všude kolem dokola: sklepní vesničky

Čím se liší areál vinných sklepů Plže od jiných vinařských obcí? V Plžích objevíte jedině a pouze vinné sklepy; je to místo, kde se nebydlí, a které je zasvěcené pouze vínu. Takových míst není mnoho, a právem je můžeme považovat za vinařské poklady. Plže ale nejsou jediné. Podobnou sklepní vesničku, známou jako „Svobodná spolková republika Kraví hora“ objevíte v Bořeticích. U Prušánek se můžete projít po sklepní vesničce Nechory, u Milotic zvou k návštěvě Šidleny a v Mutěnicích vinařský areál zvaný Búdy. Líbit se vám budou i Velké Bílovice, největší vinařská obec v Česku s labyrintem sklepních uliček Belegrady, sklepní uličkyMoravské Nové Vsi anebo „gotické“ vinné sklepy ve Vrbici.

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům
 

6. Místa, kde si budete připadat jako ve snu

Přijeďte si užít svou vinařskou pohádku tam, kde si budete připadat jako ve snu. Prozkoumejte Lednicko-valtický areál a objevujte romantické scenérie s vinohrady, zámky a jezírky. Nechte se okouzlit Mikulovem, jeho historickým centrem plným kaváren, vináren a dechberoucích výhledů na Svatý Kopeček. Prozkoumejte historii magického ostrovního areálu Portz Inselletohrádkem a bistrem, který byl kdysi přístupný po dlouhém cihlovém mostu a s Mikulovem propojený dva a půl kilometru dlouhým stromořadím. Projděte si Modré hory a prozkoumejte pohádkové vinařské vesničky jako Němčičky či Kobylí. A nezapomeňte vystoupat na spirálovou rozhlednu u Kobylí: není to žádná námaha, ale výhled je fascinující.
 

7. Nejlepší výhledy na vinohrady aneb Insta-friendly lokality

Asi víte, že nejlepší fotky pořídíte při západu slunce, kdy se vinice zahalí do zlatého světla. Kde taková místa najdete? Tip Kudy z nudy je jednoduchý: naplánujte si piknik na Šobesu, v jednom z nejkrásnějších evropských vinohradů v srdci Národního parku Podyjí. Sedíte mezi vinicemi, popíjíte místní Ryzlink a pozorujete řeku Dyji pod sebou.

Je to příliš krásné, než aby to bylo skutečné? Tím vinařské zážitky nekončí. O výhledech ze Sonberku a Svatého Kopečku u Mikulova už byla řeč. Podobně si můžete užít také vyhlídku z kolonády na Reistně u Valtic, starobylé sklepy v Pavlově s nádherným výhledem na Pálavu, kapličku na Hradišťku s vinicemi všude kolem sebe anebo Rendez-vous alias Dianin chrám, vítězný oblouk knížete Lichtensteina. Zastavte se také v Bzenci, v zážitkovém vinohradu pod Starým Hradem,
 

8. Největší, nejkrásnější a nejbizarnější vinné sklepy

Ještě jste neslyšeli historky o tom, jak se dá ztratit ve vinných sklepech? Anebo příběhy o vinařích, kteří schovali sudy tak dobře, že je dodnes nenašli? Jsou místa, kde tomu snadno uvěříte. Patří k nim třeba sklepní labyrint v Čejkovicíchpodzemní chodby, kde se skladuje víno už od dob templářů. Legendární je také Křížový sklep ve Valticích, patrně největší vinný sklep ve střední Evropě s půdorysem ve tvaru kříže. Nenechte si ujít ani Salon vín České republiky ve sklepení zámku ve Valticích, kde se široké veřejnosti ve veřejné degustační expozici představuje sto nejlepších moravských a českých vín daného roku.
 

9. Vinařské pohádky a Hroznová koza

Nevěříte, že víno může být kouzelný elixír? Až navštívíte vinařskou naučnou stezku ve Vrbovci, budete o tom přesvědčeni. Provázet vás totiž bude Hroznová koza, pradávný a legendami opředený patron vinic. Stezka měří přibližně pět kilometrů a zvládnete ji pěšky i na kole, s terénním kočárkem anebo se začínajícím cyklistou na odrážedle. Postupně dorazíte k malému vinohradnickému altánu sloužícímu také jako rozhledna či ke starému kládovému lisu, hlavně se ale seznámíte se slavnou Hroznovou kozou. Díky ní poznáte rok na vinici, staré vinařské tradice, vrboveckou sklepní ulici nebo vinohrady v okolí. Stezka je ideální pro rodiny s dětmi, informace na tabulích totiž doplňují hravé obrázky a řada veselých vinařských legend a pověstí. Pokud ovšem potkáte skřítka, nenechte se ošálit: možná to bude jen vinař po dlouhém dni, stráveném v práci, tedy ve vinném sklepě.
 

10. Vinařské poklady: Lahve, za kterými se vyplatí vyrazit

Která vína jsou v Čechách a na Moravě skutečné skvosty? A jaké limitky musíte ochutnat, než zmizí? Je to třeba Ryzlink rýnský ze Šobesu, Ryzlink vlašský Pálavy, který voní jako květinový sad, anebo červená vína z Modrých hor s nezaměnitelným charakterem.

Jedinečná pověst pravého vinařského pokladu provází tekutý vinařský poklad na Bečově. Na hrad a zámek v Bečově nad Teplou se nejezdí jen kvůli relikviáři sv. Maura, ale také kvůli tekutému pokladu v podobě 133 lahví vína bordeaux či burgundského, ale i portského, koňaku nebo šampaňského. Stejně jako relikviář je dal ještě před druhou světovou válkou pod podlahu hradní kaple schovat vévoda Beaufort-Spontin. Tekutý poklad byl objeven společně s relikviářem, postupně k němu přibylo několik dalších lahví, objevených při archeologickém průzkumu hradu. Když po letech obsah zkontrolovali zkušení someliéři, ukázalo se, že většina vín je ve skvělé kondici. Klenotem celého pokladu pak jsou láhve s vínem Château d’Yquem z roku 1896.

Připojte se k nám a objevujte nejkrásnější vinice, historické i moderní vinařství a skvělá vína. Vychutnejte si nezapomenutelné zážitky plné degustací a krásných výhledů!

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámecké vinařství Bzenec Gurmánská turistika

Zámecké vinařství Bzenec

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.

Zážitkový vinohrad pod Starým Hradem ve Bzenci Gurmánská turistika

Zážitkový vinohrad pod Starým Hradem ve Bzenci

Nový vinohrad je nedílnou součástí zábavní a naučné stezky, kterou bude otevřena v červnu 2022. Bude obsahovat různé artefakty s vinařskou tématikou, ať již pro zkrášlení tohoto místa či pro nauku o vinohradnictví. Zážitkový vinohrad bude tím pravým pro nevšední zážitky, turistiku či oslavy.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti Gurmánská turistika

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku – LAHOtéka Dobšice Gurmánská turistika

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku – LAHOtéka Dobšice

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.

Vinařské sklepní domy v Pavlově Památky

Vinařské sklepní domy v Pavlově

Vinařské sklepní domy, z nichž devatenáct je památkově chráněno, pocházejí ze 17. století. Obývali je drobnější majitelé vinic živící se převážně zpracováním vína. Domy se nachází v ulicích Česká a Na Cimbuří.

Vinařství Thaya v Havraníkách Gurmánská turistika

Vinařství Thaya v Havraníkách

Vinařství Thaya vzniklo transformací vinařství Trávníček a Kořínek, která měla svá místa na vinařské scéně světové i domácí. Jméno se mění, avšak filozofie a přístup zůstává. Nové vinařství navazuje na tradici zpracování vína a nepolevuje ze svých nároků na kvalitu vína.

Vína z vinařství Gotberg – produkty ekologického vinohradnictví Gurmánská turistika

Vína z vinařství Gotberg – produkty ekologického vinohradnictví

Vinařství Gotberg se nachází nedaleko Hustopečí v obci Popice na jižní Moravě. Od svého založení se vinařství věnuje výrobě kvalitních přívlastkových vín a zaměřuje se na tradiční i nové odrůdy.

Vinařství Obelisk ve Valticích Gurmánská turistika

Vinařství Obelisk ve Valticích

Vinařství Obelisk ideově navazuje na práci Lichtenštejnů a obnovu krajiny v meandrech řeky Dyje v majitelově Oboře Obelisk u Lednice.

Křížový sklep Valtice Gurmánská turistika

Křížový sklep Valtice

Křížový sklep z roku 1640 je největší křížový sklep v České republice. Jeho vstup byl v roce 2010 nově zrekonstruován a rekonstrukce byla nominována na národní cenu za architekturu v soutěži Grand Prix Architektů 2011.

Objevte s námi sklípek po sklípku! Kam na návštěvu moravských sklípků?

Objevte s námi sklípek po sklípku! Kam na návštěvu moravských sklípků?

Kdo má rád víno ví, že nejlepší je chutnávka vín s výkladem sklepmistra ve sklepě. Ty nejlepší nebo něčím zajímavé vám nyní nabízíme. A na mlsné jazýčky navíc čekají nejen sudová nebo archivní vína, ale i nabídka z dlouhé řady menu. Klobásky z udírny, uzené, chléb s domácím sádlem či moravské hodové koláčky...

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Vinařské sklepy Belegrady ve Velkých Bílovicích Gurmánská turistika

Vinařské sklepy Belegrady ve Velkých Bílovicích

Největší tratí velkobílovických Sklepů je sklepní trať Belegrady, ve které se nachází většina vinných sklepů Velkých Bílovic.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích Památky

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

Vinařské akce: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2025

Vinařské akce: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2025

Říkáte si, že koštování vín patří spíše podzimu? Chyba lávky, i na jaře se konají nejrůznější zajímavé vinařské akce a milovníkům vín se otevírají sklepy. Pokud nevíte, kam vyrazit o některém z jarních víkendů, máme pro vás několik tipů na festivaly, výstavy i ochutnávky nejen do vinařských sklípků.

Portz Insel – cihlový most přes Rybniční potok nedaleko Mikulova Památky

Portz Insel – cihlový most přes Rybniční potok nedaleko Mikulova

Historický patnácti obloukový cihlový most u Nového rybníka na Mikulovsku je ve všech směrech unikátní stavbou nejen u nás, ale i v širším evropském prostoru. Nechal jej postavit kardinál František z Ditrichsteina kolem roku 1629, aby propojil letohrádek Portz s pevninou.

Vinné sklepy Nechory Gurmánská turistika

Vinné sklepy Nechory

V nejjižnějším cípu Moravy mikroregionu Podluží leží vinařská obec Prušánky se starou viniční horou Nechory. Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami.

Nejkrásnější moderní vinařství aneb tipy, kde se ubytovat na toulkách za vínem

Nejkrásnější moderní vinařství aneb tipy, kde se ubytovat na toulkách za vínem

Máte rádi Moravu, víno a vinařskou turistiku? A chcete si užít skvělou dovolenou v luxusně vybavených pokojích? I do moravského vinařství už pronikly moderní architektura a design. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali několik vinařství, která nabízejí jak skvělé víno, tak prvotřídní ubytování. Nechte se hýčkat, obklopeni vinicemi, moderním designem a překrásnými výhledy.

Turistický produkt Modré Hory Gurmánská turistika

Turistický produkt Modré Hory

Modré Hory – pět obcí v nejjižnějším cípu Moravy, to je souhrn spousty nej, která můžete na Moravě najít a zažít. Tento vinařský mikroregion vás příjemně překvapí v každém ročním období.

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic Památky

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic

Areál vinných sklepů stojí samostatně asi 1,5 km jihozápadně od obce Milotice pod kopcem Náklo. Milotická sklepní osada je rozložena na návrší mezi vinicemi a nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie.

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici Gurmánská turistika

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

V obci Vrbice najdete zajímavou soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii Pod strážním kopcem. Sklepy, které byly vykutány do pískovce až v sedmi patrech nad sebou, návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky.

Ubytování v dřevěných sudech ve Vinařství pod Hradem Ubytování

Ubytování v dřevěných sudech ve Vinařství pod Hradem

Prožijte romantickou noc uprostřed vinic pálavských vrchů. Vinařství pod Hradem nabízí netradiční ubytování pro vinařské turisty v dřevěných sudech.

Vinařství Gurdau v Kurdějově Gurmánská turistika

Vinařství Gurdau v Kurdějově

Kurdějov měl v minulosti mnoho jmen, má pestrou historii a jeho vinařská tradice sahá až do 13. století, kdy zde bylo více než 400 hektarů vinic. Vinařství Gurdau založili v roce 2012 Jaromír Gala a Zdeněk Hort, kdy vysadili prvních 7 hektarů vinic a obnovili tradici výroby vína v Kurdějově.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Bistro Portz Insel – degustace bio vín Cibulka Gurmánská turistika

Bistro Portz Insel – degustace bio vín Cibulka

Výjimečná degustace bio vín ve sklepě Letohrádku Portz Insel v Mikulově. Po telefonické domluvě, pro menší skupiny (4-25) pořádáme prohlídky sklepů pod Letohrádkem Portz Insel v Mikulově na poloostrově s následnou degustací vín.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic Gurmánská turistika

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova Gurmánská turistika

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Tento architektonický skvost, dílo architekta Josefa Pleskota, je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule Jagellonců, později Habsburků do Vídně.

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Svatý Kopeček v Mikulově Příroda

Svatý Kopeček v Mikulově

Jedním z kopců Pavlovských vrchů a zároveň jedním z výrazných přírodních dominant Mikulova je Svatý kopeček (363 m n. m.) – původním názvem Tanzberg. Na kopci se nachází kostel sv. Šebestiána, zvonice a křížová cesta. Svatý Kopeček je významným poutním místem.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů Gurmánská turistika

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice Gurmánská turistika

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Mikulov, to je láska na první pohled. Krásné město kousek od rakouských hranic nabízí spousty malebných zákoutí, za vidění ale stojí i rozmanitá příroda v okolí: bílé skály, vinohrady, rozlehlé vodní plochy, vinice a lužní lesy. Čas tu plyne pomaleji, víno chutná lépe a cesta k sousedům na rakouskou stranu slibuje další zajímavá potěšení.

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi Památky

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích Zážitky

Salon vín České republiky na zámku ve Valticích

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Vinařství Reisten Gurmánská turistika

Vinařství Reisten

Vinařství Reisten bylo založeno v roce 1999 s prvotním záměrem produkovat velmi kvalitní vína. Aplikují zde „zelenou sklizeň“ k redukci úrody, což znamená šetrnou práci s vinicemi.

Vinařství Starý vrch Gurmánská turistika

Vinařství Starý vrch

Vinařský dům se nachází v Hustopečích, v bezprostřední blízkosti Mandloňové stezky. Hledáte možnost poznat malebná zákoutí jižní Moravy, degustovat jedinečná moravská vína v atraktivním prostředí nebo nahlédnout do provozu vinařství?

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Česko ve filmu: v hlavní roli víno, jižní Morava a filmová série Bobule

Film 3Bobule volně navázal na letní komedie Bobule a 2Bobule. S Terezou Ramba, Kryštofem Hádkem, Lukášem Langmajerem a Miroslavem Táborským se opět podíváte do prosluněných jihomoravských vinic, do kraje vinných sklepů a rázovitých vinařů.

Hroznová koza – originální vinařská tradice z jižní Moravy

Hroznová koza – originální vinařská tradice z jižní Moravy

Hroznová koza je magická bytost z pradávných časů, která společně s kozlem a kůzlaty chrání vinohrady, víno a vinaře na Znojemsku a v rakouském Weinviertelu. Má svou naučnou stezku, připomínají ji vinařské expozice u nás i v Rakousku a dokonce existuje i Spolek přátel Hroznové kozy.

Expozice Tekutý poklad ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou Gurmánská turistika

Expozice Tekutý poklad ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou

Ve sklepích Pluhovského paláce na hradě a zámku Bečov nad Teplou vzniká expozice Tekutý poklad. Jedná se o nejvzácnější kolekci vín na celém evropském kontinentu, jejíž hodnota byla stvrzena znaleckým posudkem a znatelně přesahuje dvacet milionů korun.

Sklepy Plže v Petrově – nejznámější celek vinařských sklepů v České republice

Sklepy Plže v Petrově – nejznámější celek vinařských sklepů v České republice

Sklepy stavěli sami obyvatelé obce ještě donedávna. V průměru mají délku asi 15 m a šířku 3 m. V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu Gurmánská turistika

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Další aktuality

10 tipů na velikonoční speciality v restauracích CzechSpecials

Velikonoční svátky v české kuchyni vždy byly a dodnes i jsou, plné domácího vaření a pečení. Dodržují se zvyky i dávné tradice, i když mladší generace už možná ani neví s čím ten který zvyk vlastně souvisí. Vychutnejte si Velikonoce v restauracích Czech Specials!
2. duben 2025 12:36
Gurmánská turistika

50 tipů, kde najdete jarní otevřené sklepy

I během jara a časného léta otevírají vinaři na jižní Moravě doširoka své sklepy návštěvníkům z řad milovníků vína. Vychutnejte si vynikající víno a zazpívejte si známé lidovky s cimbálovou muzikou. Z tipů portálu Kudy z nudy si vyberete velké vinařské akce na jižní Moravě, otevřené vinné sklepy a sklípky a neunikne vám nic ani na dalších místech Česka, kde také ochutnáte skvělá vína.
30. březen 2025 9:00
Gurmánská turistika

Zelené Velikonoce se zeleným pivem

Ochutnejte velikonoční zelené pivo, které je čím dál více populární. Zelená třináctka Starobrna již slaví dvacáté narozeniny, se zeleným pivem se ale můžete setkat i v Plzeňském Prazdroji a mnohých menších pivovarech. Speciální zelené pivo bude letos k dostání na Zelený čtvrtek 17. dubna 2025.
27. březen 2025 18:00
Gurmánská turistika

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2025

Mát rádi dobré jídlo a pití? My také, a navíc právě pro vás máme tipy na food festivaly ze všech krajů České republiky. Užijte si s rodinou a přáteli báječné gastronomické akce pod širým nebem. Dopřejte si českou klasiku, zahraniční laskominy i jídla z neobvyklých surovin, a zažijte ono pověstné „nebe v hubě“. Portál Kudy z nudy vám přeje skvostné gurmánské zážitky a dobrou chuť!
20. březen 2025 9:50
Gurmánská turistika

Ochutnejte špičková menu na festivalu Restaurant Week

Od 19. března do 13. dubna 2025 se v Praze, Brně, Ostravě a Plzni koná další ročník světového festivalu Restaurant Week. Všem milovníkům dobrého jídla nabídne luxusní gastronomické zážitky ve výjimečných pražských restauracích. Ty budou mít svá vybraná menu za jednotnou cenu. Cílem festivalu je přiblížit gastronomické zážitky vybraných podniků široké veřejnosti.
19. březen 2025 14:00
Gurmánská turistika

50 tipů, kam jít na kvalitní jídlo do skvělé (chcete-li luxusní) restaurace

Nechte se okouzlit jedinečnou gastronomií a neopakovatelnými interiéry, které ještě více umocní romantickou atmosféru. Tipy portálu Kudy z nudy jsou ideálním místem pro uspořádání hostin, večírků a různých dalších společenských akcí. Hledáte kvalitní restauraci a skvělý gurmánský zážitek? Nehledejte, vyberte si podle chuti!
19. březen 2025 11:38
Gurmánská turistika

20 tipů na pražské kavárny se zahrádkou

Kam na kávu na zahrádce v Praze? Užijte si oblíbené posezení na nejkrásnějších pražských zahrádkách. Nechte se zlákat omamnou vůní kávy a vychutnejte si lenivé odpoledne na některé z příjemných zahrádek pražských kaváren. Budete překvapeni místy, o kterých jste neměli ani tušení.
18. březen 2025 15:08
Gurmánská turistika

20 tipů, kam na čerstvou praženou kávu: objevte chutě a vůně nejlepších pražíren kávy

Hledáte pražírny s kvalitní kávou? Máme pro vás přehled zajímavých tipů! Víte, že kávovník arabský (Coffea arabica) pochází původně z Etiopie a Mozambiku? Už v 15. století se kávovník dostal do Arábie, koncem 17. století na Jávu a začátkem 18. do Brazílie. Máme pro vás pestrou škálou lahodných chutí. Ochutnejte kávu podle země původu a různé kávové speciality.
10. březen 2025 11:00
Gurmánská turistika