ÚvodAktualityZdarma a výhodně Plzeňským krajem
Zážitky

Zdarma a výhodně Plzeňským krajem

  • 4. července 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Rozhledny, hrady a pohádkový kostel, zajímavá muzea, skleněné sochy, vodní hamr nebo skanzen: to je jen část míst v Plzeňském kraji, která jsou přístupná bezplatně anebo jen za symbolické vstupné. Dopřejte si spoustu hezkých zážitků téměř zadarmo.
Jedním z fenoménů Šumavy bylo po staletí sklo. Dávné tradice dnes připomínají díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové, například u Hauswaldské kaple nad Srním nebo oltář z lesního skla v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic. Jedním z nejnovějších přírůstků mezi skleněnými šumavskými artefakty je socha sv. Vintíře, stojící poblíž kostela sv. Mořice nad Annínem u Sušice. Místo zvané Mouřenec znáte z pohádky Anděl Páně Jiřího Stracha, ale kromě milovníků vánočních filmových pohádek by měli zbystřit i fandové dálkových stezek pro pěší. Kolem kostela a skleněné Vintířovy sochy totiž vede Vintířova stezka.
 

Dálková trasa a pěší putování se sv. Vintířem

Celkem 162 kilometrů dlouhá Vintířova stezka je v Plzeňském kraji obdobou slavné Svatojakubské cesty do španělského Santiaga de Compostela. Vznikla na motivy historických cest, které vybudoval svatý Vintíř, a poutníky vede od bavorského města Niederalteich přes Prášily, Hartmanice, Sušici, Horažďovice a Chanovice až do jihočeské Blatné. Pokud se o svatém Vintíři chcete dozvědět víc, navštivte Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě, kde se mu věnuje část stálé expozice.

Dobrá zpráva? Celé tohle putování vás vyjde opravdu velmi levně. Cestou si navíc můžete prohlédnout zámek Chanovice s expozicí Lidových řemesel Pošumaví a skanzen lidové architektury v Chanovicích, a také se podívat do okolí z rozhledny na vrchu Chlum.

Ze Sušice na chvilku odbočte z trasy a zamiřte do obce Žihobce. V budově raně barokního zámku si prohlédněte Muzeum Lamberská stezka, které přibližuje historii obce spojenou s rodem Lamberků a věnuje se také přírodě Pošumaví. Protože na zámecké půdě je letní kolonie vrápenců malých, expozice se věnuje zejména netopýrům a seznámí vás s nimi i naučná stezka, procházející anglickým zámeckým parkem.
 

Kam se podíváte zdarma nebo za symbolické vstupné?

Zdarma se podíváte třeba na rozhlednu Vysoká s výhledem na Tachov, zastavit se můžete také v nedaleké novogotické Windischgrätzově jízdárně ve Světcích, po vídeňské jízdárně druhé největší v Evropě.
Pouze symbolické vstupné zaplatíte za prohlídku několika míst, která budou bavit především fanoušky technických památek. Jde například o Muzeum historických motocyklů a dřevěných hračekKašperských Horách a Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě. V Plánici zve k prohlídce rodný domek Františka Křižíka, vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách; v muzeu je k vidění funkční oblouková lampa z roku 1884 napojená na energetické soustrojí v sestavě, jak bylo Křižíkem v roce 1901 instalováno v elektrárně v Čachrově. K návštěvě láká také vodní hamr Dobřív, plně funkční technická památka z konce 19. století společně s blízkou pamětní síní Jindřicha Mošny.

Zdarma je přístupná vodní elektrárna na Čeňkově pile, kde začíná naučná stezka Povydří, jedna z nejkrásnějších šumavských tras pro pěší. Procházku můžete spojit s prohlídkou výběhu s vlky a Návštěvnického centra Národního parku ŠumavaSrní s expozicí, věnovanou právě šelmám.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu nejednu novinku. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí jedna z plzeňských dominant – Velká synagoga a řadu překvapení chystá DEPO2015, Pivovarské muzeum či Meditační zahrada. Na co se tedy můžete letos těšit?

Nejmladší jezero České republiky – Odlezelské jezero

Nejmladší jezero České republiky – Odlezelské jezero

U málokterého jezera lze přesně stanovit den jeho vzniku. Pověstnou výjimkou je Odlezelské jezero na Plzeňsku, podle nedalekých Mladotic nazývané též Mladotické a podle Potvorovského kopce Potvorovské. Vzniklo v noci z 27. na 28. května 1872.

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Přes širokou nabídku speciálů, svrchně kvašených piv a radlerů jsou v tuzemsku oblíbená především piva plzeňského typu v čele s pivem Pilsner Urquell. Světlý plzeňský ležák vyniká sytější barvou, plnou chutí, intenzivní hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Stal se legendou mezi pivy a podle něj se nazývá celá pivní kategorie Pils, Pilsner, celosvětově nejrozšířenější druh piva.

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (13. února 1848 Haag am Hausruck, – 16. července 1923 Štěkeň). Narodil se v Horním Rakousku, v obci Haag am Hausruck. Koncem května 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. O svém radostném dětství na břehu Otavy píše Klostermann v knize Červánky mého mládí.

Největší a nejhlubší jezero v České republice – Černé jezero na Šumavě

Největší a nejhlubší jezero v České republice – Černé jezero na Šumavě

Největší přírodní jezero ČR s rozlohou 18,4 ha nedaleko Železné Rudy. Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero nejhlubší. Černá v názvu neodkazuje na vodu samotnou, ale na temné lesy, které se odrážejí na hladině.

Největší sluneční hodiny na světě – sluneční hodiny v Bezvěrově

Největší sluneční hodiny na světě – sluneční hodiny v Bezvěrově

Nedaleko obce Bezvěrov na Plzeňsku stojí nepřehlédnutelná dominanta vysílač Krašov, který je se svou výškou 342 metrů nejvyšší stavbou Plzeňského kraje a zároveň druhou nejvyšší stavbou v ČR. Samotný areál vysílače je sice uzavřený, ale i tak se tato dominanta stává vyhledávaným místem turistů.

#světovéČesko a Plzeňský kraj

#světovéČesko a Plzeňský kraj

Co láká k výletům do západních Čech? Skvělé plzeňské pivo, nádherná šumavská příroda a k tomu třeba některý z hradů Šumavského trojhradí: vyberete si Rabí, Velhartice nebo Kašperk? Právě ten poslední, nejvýše položený královský hrad u nás s oslnivým výhledem do okolí, leckomu připomíná Dunluce Castle na severním pobřeží Irska.

Pěší procházka Plzní – z centra Mlýnskou strouhou do zoo

Pěší procházka Plzní – z centra Mlýnskou strouhou do zoo

Výlet z centra Plzně o délce 4,5 km zvládnou jak pěší turisté, tak cyklisté i maminky a tatínkové s kočárkem. Po cestě uvidíte Mlýnskou strouhu, muže potěší fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň, oku zalahodí soutok řeky Radbuzy s Mží a nakonec vás přivítá oblíbená plzeňská zoologická a botanická zahrada.

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Stylová restaurace s příznačným jménem Na Spilce má kapacitu 550 míst. Včetně hostů na zahrádce a návštěvníků akcí na nádvoří obsloužil roku 2007 personál restaurace neuvěřitelných 309 259 hostů. Prostory restaurace Na Spilce sloužily jedno a čtvrt století jako skutečná spilka, tedy místo pro kvašení piva.

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Bylo slavnostně otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky "Plzeňské pivo" . Původní právovárečný dům z 15. století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách – hrad Rabí na Šumavě

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách – hrad Rabí na Šumavě

Rabí je nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách, avšak nikoli v celém Česku. Hrad na horním toku řeky Otavy byl postaven na počátku 13. století jako strážní obytná věž. Délka budov a hradeb s dělovými baštami měří celkem tři kilometry. Rabí se může také pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Z hradu se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Nejvýše položené sídlo v České republice – Filipova Huť

Nejvýše položené sídlo v České republice – Filipova Huť

Filipova Huť leží ve výšce 1093 m n. m. v místní části obce Modrava. Původně sklářská osada byla založena v roce 1785 kolem sklářské huti na duté sklo.

Klatovské karafiáty – nejbarevnější a nejpestřejší karafiáty na světě

Klatovské karafiáty – nejbarevnější a nejpestřejší karafiáty na světě

Jedním ze symbolů města Klatovy jsou klatovské karafiáty. Zatímco americký karafiát potřebuje k vypěstování skleník, klatovský je mrazuvzdorná trvalka. Další zvláštností jsou hladké okraje korunních lístků, u ostatních karafiátů jsou zoubkované. A těch rozmanitých barev a kreseb v květech! Takovou barevnou škálou se nechlubí žádný jiný karafiát. Zajímavá je také i jejich jemná hřebíčková vůně.

Další aktuality

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 11. a 12. července 2025 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
10. červenec 2025 12:00
Památky, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj