ÚvodAktualityObjevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

Poslechněte si audio verzi článku
Toužíte po výhledech, klidu, fyzické výzvě a noci pod hvězdami? Vítejte ve světě hřebenovek – horských přechodů, které vedou po hřebenech našich nejkrásnějších pohoří. Česká republika jich nabízí překvapivé množství. Na Kudy z nudy vám přinášíme přehled těch nejzajímavějších a nejnáročnějších – od Šumavy po Beskydy.
Touláte se s Kudy z nudy po dálkových turistických trasách? Připravili jsme pro vás velký přehled dálkových turistických tras i tipy na pohodové hřebenovky přes tři pohoří – přiměřeně dlouhé cesty přes Jizerské hory, Orlické hory a Rychlebské hory, s dobře značenými cestami, které zvládnete pěšky i na kole. Co ale nabídneme těm, kteří hledají opravdovou výzvu a cestu, na které stráví třeba několik dnů?
 
Vedle hřebenovek Javorníků a Beskyd jsme pro vás připravili i další tipy na náročné hřebenovky, kde si dáte do těla. A pokud by vám naše treky připadaly krátké, můžete si putování prodloužit výšlapy ke spoustě zajímavých míst kolem hlavních tras.
 
Připravte se na to, že nejzajímavější hřebenovky v Česku vám sice dají zabrat, ale když se na túru dobře připravíte, určitě je zvládnete. Vydejte se s Kudy z nudy po nejkrásnějších turistických trasách na hřebeny hor!
 

Co je hřebenovka?

Hřebenovka je vícedenní trasa vedoucí po hlavním hřebeni pohoří – často s minimálním převýšením, ale s maximem výhledů. Většinou se jedná o turistické trasy dlouhé desítky kilometrů. Můžete je projít najednou (často s batohem a noclehem v přírodě nebo chatách), nebo si je rozdělit na úseky.
 

1. Krkonošská hřebenovka

Trasa Harrachov – Žacléř | Délka asi 50 kilometrů | Nejvyšší bod: Sněžka (1603 metrů)
 
České velehory v celé své kráse. Naše nejvyšší hory Krkonoše ani nemusíme představovat, zná je prostě každý. Jejich přechod se dá zvládnout za víkend, trasa s převýšením přibližně dva tisíce metrů nabízí tisíce úchvatných výhledů do Polska i Česka. Výchozím místem může být Harrachov, ze kterého kolem Mumlavského vodopádu vystoupáte na hlavní hřeben. Cesta pokračuje k prameni Labe, odkud se můžete podívat na Zlaté návrší k mohyle Hanče a Vrbaty, na Růženčinu zahrádku, Harrachovy kameny a Labský důl s Labským a Pančavským vodopádem.



Druhý den vás pak čeká výstup na Sněžku a dechberoucí výhledy na modravé hladiny ledovcových jezer Maly Staw a Wielky Staw a kotle, ve kterých zůstává ležet sníh až do léta; schválně se také cestou můžete zastavit u takzvané Mapy republiky. Dál půjdete až k Horní Malé Úpě, přes Rýchorský hřebenDvorskému lesu a nakonec sejdete po červené kolem tvrze Stachelberg do Žacléře.
 
Celý hřeben je v režimu národního parku – tedy žádné táboření, ale dobrá hustota horských chat. Přenocovat můžete třeba v Moravské boudě, na Martinově boudě, Špindlerově boudě, Labské boudě anebo v některé z útulen. Výhledy alpský charakter a silná atmosféra horské krajiny jsou zárukou nezapomenutelného zážitku.
 
Tip Kudy z nudy: Pokud si chcete přidat výškové metry i kilometry, začněte už v Rokytnici nad Jizerou. Trasu si rozdělte do dvou až tří dnů, nejlepší období je konec léta či podzim, kdy je méně turistů.
 

2. Jesenická hřebenovka

Trasa Ramzová – Karlova Studánka | Délka asi 33 kilometrů | Nejvyšší bod: Praděd (1491 metrů)
 
Jesenická magistrála je jednou z nejnáročnějších, ale také nejkrásnějších hřebenovek v republice. Trasa, která začíná na Ramzové, nabízí kromě převýšení 1400 metrů přechod nejhezčí části hřebene Hrubého Jeseníku a také další vrcholy s fantastickými výhledy – Šerák, Keprník či Vozku. Na cestě projdete nejstarší moravskou přírodní rezervací Šerák-Keprník a také kolem jednoho z nejstarších poutních míst v Jeseníkách, Vřesové studánky. Přenocovat můžete například v Chatě Jiřího na Šeráku, postavené téměř na vrcholu hory již roku 1888, anebo v některém z hotelů a chat na Červenohorském sedle. Další den pak budete přes Švýcárnu pokračovat na Praděd, nejvyšší vrchol Jeseníků a zároveň nejznámější horský symbol Moravy a Slezska. Zdálky se podíváte na Petrovy kameny, spojené s pověstmi o čarodějnicích, a pak strmým sestupem údolím Bílé Opavy podél krásných kaskád a peřejí dojdete do Karlovy Studánky.


 
Tipy Kudy z nudy: Trasa vás provede nejvýše položenými partiemi Hrubého Jeseníku a nabídne výhledy, suťová pole, horské pláně a často i nevyzpytatelné počasí. Ideální pro zkušenější turisty. Přespání je možné například na Švýcárně nebo Ovčárně. Protože chaty jsou otevřené i v zimě, magistrála je oblíbená i pro skialpinismus.
 
Vyzkoušet můžete i divoký a často přehlížený kus Jeseníků a necelých třicet kilometrů dlouhou trasu ze sedla Skřítek přes Dlouhé Stráně do Koutů nad Desnou. Čekají vás zážitky mimo hlavní proud turistů, ale o to víc autentické.
 

3. Šumavská hřebenovka

Trasa Železná Ruda – Vyšší Brod | Délka asi 140 kilometrů | Nejvyšší bod: Plechý (1378 metrů)
 
Přechod Šumavy není běžný výlet. Je to návrat – k sobě, ke krajině, ke klidu. Je to chůze, která nevysiluje, ale uzdravuje. Odehrává se pod korunami stromů, v tichu rašelinišť a na úzkých pěšinách, kde lišky dávají dobrou noc. Často vede místy, kde uslyšíte jen šumění stromů, vlastní dech a praskání větviček pod nohama. Na rozdíl od jiných hřebenovek tu nejsou ostré štíty, ale vlnící se hřbety. Vystoupáte na Poledník, poznáte Modravu i Kvildu, projdete kolem Schwarzenberského plavebního kanálu a přes Třístoličník na Plechý a podíváte se k Plešnému jezeru, až vás jednoho dne přivítá Lipno a klášterní ticho Vyššího Brodu. A po cestě? Třeba Jezerní slať, pramen Vltavy, ranní mlhy a noclehy pod hvězdami v některém z nocovišť národního parku.


 
Tip Kudy z nudy: Ideální pro ty, kdo hledají klid a mírný terén. Pozor na pravidla pohybu v Národním parku. V létě bývají některé oblasti plné lidí, ale střídají se s místy, kde rozhodně žádné davy nepotkáte.
 

4. Beskydská hřebenovka

Trasa Frýdlant nad Ostravicí – Lysá hora – Bumbálka | Délka asi 40 kilometrů | Nejvyšší bod: Lysá hora (1324 metrů)
 
Poznejte Beskydy a Valašsko srdcem i nohama! Beskydská hřebenovka je nádhernou kombinací horských výšlapů, kulturních památek a útulné atmosféry. Začíná výstupem na Lysou horu, a pokračuje přes Bílou až na Bumbálku a dál s možností pokračovat na Javorníky. Na trase potkáte tradiční salaše, dřevěné kostelíky i možnost pravidelného občerstvení.


 
Pokud byste chtěli poznat Beskydy od západu až k východu se všemi „velkými“ vrcholy, čeká vás téměř sto kilometrů dlouhá cesta. Z Valašského Meziříčí vyjdete na hřeben Veřovických vrchů a pak vás čeká výstup na Radhošť, populární vyhlídková cesta kolem sochy Radegasta na Pustevny, a dál přes Lysou horu až k Třinci.
 
Tip Kudy z nudy: Díky dobrému značení a chatám je trasa ideální i pro středně zkušené turisty. Máte možnost přespání v horských chatách, a na spoustě míst místo lidí potkáte spíš stáda ovcí.
 

5. Hřebenovka Javorníků

Trasa Střelná – Bumbálka | Délka asi 50 kilometrů | Nejvyšší bod: Velký Javorník (1071 metrů)  
 
Hřebenovka přes Javorníky na moravsko-slovenském pomezí není tak dlouhá, vede přes nižší vrcholky a láká především na daleké výhledy a méně frekventované cesty. Trasa začíná v obci Střelná za Valašskými Klobouky, v průsmyku, který odděluje Bílé Karpaty a Javorníky. Hned na začátku vás čeká stoupání na Čubův kopec (720 m) s rozhlednou a dál přes Francovu Lhotu a řadu vrcholů půjdete až na Bumbálku.


 
Tip Kudy z nudy: Celou cestu se navíc můžete nechat vést naučnou stezkou Javorníky, jejíž základní trasa je dlouhá 26 kilometrů, ovšem s odbočkami na Pulčínské skály a Bumbálku měří něco málo přes padesát kilometrů.
 

6. Hřebenovka Bílých Karpat

Trasa Vlárský průsmyk – Strážnice | Délka asi 90 kilometrů | Nejvyšší bod: Velká Javořina (970 metrů)  
 
I při jednodenním výletu do hor se dá zažít ledacos, ale co vyzkoušet Bílé Karpaty? Čekají vás romantické výhledy do krajiny, luční cesty, kraj starodávných legend a toulání po hranicích se Slovenskem. Cesta vede z Vlárského průsmyku na vrchol Javorník a dál na Žítkovou, známou z knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Dál vás čeká Mikulčin vrch, Velký Lopeník s rozhlednou, Strání a oblíbená Velká Javořina, nejvyšší vrchol Bílých Karpat. Po hranicích pak přes Novou horu, Tři Kameny, Kobylu a Bukovinu dojdete do Radějova a nakonec do Strážnice.


 
Tip Kudy z nudy: Ubytovat se můžete například v Hotelu Kopanice, v Tree House Žítková či v Holubyho chatě.
 

7. Hřebenovka Orlických hor

Trasa Olešnice v Orlických horách – Žamberk | Délka asi 50 kilometrů | Nejvyšší bod: Velká Deštná (1116 metrů)
 
Přechod vhodný i pro pohodáře nebo začínající hřebenáře. Na hřebeny Orlických hor můžete vyrazit pěšky i na kole po cyklotrase po hřebenech Orlických hor. Méně dramatické, ale krásné pohoří nabízí výhledy na českou i polskou stranu. Trasa vede přes Šerlich a Velkou Deštnou, kolem Kunštátské kaple na Pěticestí a stále po hlavním hřebeni k rozhledně na Anenském vrchu. Na Zemské bráně trasa překročí Divokou Orlici a končí v Žamberku.


 
Tip Kudy z nudy: Hřebenovka prochází okrajem vojenského opevnění i rozkvetlými loukami. Terén není náročný, ale nezapomeňte na vodu – pramenů po cestě moc není. Navštívit můžete dělostřeleckou tvrz Hanička a cestu si prodloužit až k dělostřelecké tvrzi Bouda a do města Králíky.
 

8. Hřebenovka Rychlebských hor

Trasa Bílá Voda – Paprsek – Staré Město | Délka asi 50 kilometrů | Nejvyšší bod: Smrk (1127 metrů)
 
Nejopuštěnější pohoří v Česku místy připomíná karpatské divočiny. Ticho, ztracené lesy, téměř žádní turisté. Trasa Rychlebskými horami vede přes Borůvkovou horu a SmrkPaprsku, dál můžete pokračovat až na Králický Sněžník.


 
Tip Kudy z nudy: Na Paprsku najdete chatu se skvělým zázemím a domácí kuchyní. Jinak jsou ale Rychlebské hory opuštěné a tím pádem vhodné pro zkušenější turisty. Potraviny i vodu si však musíte nést s sebou.
 

9. Lužická hřebenovka

Trasa Tisá – Hrádek nad Nisou | Délka asi 100 kilometrů | Nejvyšší bod: Luž (793 metrů)
 
Hřebenovka propojující České Švýcarsko a Lužické hory je skvělá pro milovníky rozhleden, skalních měst a přírodních rezervací. Začíná u Tiských stěn, prochází přes Děčínský Sněžník, Labské pískovce, Hřensko a České Švýcarsko. Z Krásné Lípy pak míří přes Luž a Hvozd do Hrádku nad Nisou.


 
Tip Kudy z nudy: Díky spoustě útulen a přístřešků je trasa vhodná i pro přespávání „nalehko“, často se vracíte do civilizace. V Lužických horách se připravte na prudší kopce.
 

10. Brdská hřebenovka

Trasa Jíloviště – Spálené Poříčí | Délka asi 120 kilometrů | Nejvyšší bod: Tok (865 metrů)
 
I když pohoří Brdy neoslní obrovskou nadmořskou výškou, nabízí jednu z nejdelších hřebenovek u nás. Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Navíc propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí malebných Padrťských rybníků a brdský Olymp, tedy horu Plešivec, až po zaniklý klášter Teslíny nebo poutní areál Skalka u Mníšku pod Brdy.


 
Brdskou hřebenovku sice můžete projít pěšky, projet na kole, na etapy či najednou, ale má své záludnosti. Díky minulosti a bývalému vojenskému újezdu přímo v Brdech nenajdete žádné běžné turistické služby jako občerstvení, restaurace a penziony. Pamatujte na to, až budete plánovat svou trasu.
 
Tipy Kudy z nudy: Ubytování je potřeba hledat v obcích a městečkách v okrajových partiích pohoří. Vyzkoušejte třeba Esmarin Wellness Hotel v Mníšku pod Brdy, Wellness Hotel Brdy ve Spáleném Poříčí, Glamping Skořice nebo Glamping BrdyRožmitálu pod Třemšínem.
 

11. Krušnohorská hřebenovka

Trasa Děčín – Aš | Délka asi 220 kilometrů | Nejvyšší bod: Klínovec (1244 metrů)
 
Krušnohorská hřebenovka je ideální pro ty, kdo chtějí projít kus republiky bez davů. Odmění vás klidem, rozlehlými rašeliništi, rozhlednami a příběhy krajiny s hlubokou historií. Můžete ji jít pěšky, na kole, a v zimě i na běžkách. Krušné hory možná nemají charakter velehor, ale co se týče atmosféry, historie a délky, jen těžko hledají konkurenci.


 
Putování začíná zostra, výstupem na Děčínský Sněžník s výhledy na Labské pískovce. Přes Tiské stěny se dostanete k Nakléřovskému průsmyku, považovanému za pomyslnou bránu do Krušných hor. Dále vás čekají známá místa jako Komáří hůrka, Cínovec, Bouřňák a tajuplný Vrch Tří pánů. Cestou minete i vodní nádrž Fláje a přejdete do západní části hor – přes Lesnou, Horu Sv. Šebestiána, přehradu Přísečnice a Měděnec až k dominantnímu Klínovci, nejvyššímu vrcholu Krušných hor. Závěrečný úsek vede přes Boží Dar, Plešivec a Horní Blatnou, odkud můžete dojít až k rozhledně Háj u Aše – pro ty, kteří chtějí mít hřeben skutečně kompletní.
 
Tip Kudy z nudy: Hřebenová trasa vychází z historické Krušnohorské hřebenovky, popsané už v roce 1907 Josefem Brechensbauerem a Gustavem Prasslem. Vede prakticky napříč celým pohořím z Děčína až do Aše. Po cestě najdete řadu horských chat a penzionů, ale také možnost přespání v turistických přístřešcích a útulnách. Trasu lze rozdělit na kratší úseky a využít ubytování v městech podél hřebene.
 

12. Nová hřebenovka

Opravdovou výzvou je Nová hřebenovka. Navazuje na tradici Modré hřebenovky, kdysi nejdelší značené trasy v Evropě. Měřila 800 kilometrů a za první republiky vedla z DurynskaNěmecku přes české pohraniční hory až na Praděd v Jeseníkách. Dnes se po ní můžete vydat stejně jako kdysi vaši dědečkové a babičky – pěšky, na kole nebo v zimě na běžkách. Vede z Ještědu v Libereckém kraji přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd.


  

Pár rad před cestou

Některé hřebenovky jsou částí trasy Stezky Českem, ale nabízí se i jako samostatné odbočky pro ty, kteří chtějí jít „na jistotu“ a do kopců. Prošlapat si kus republiky po hřebenech je výzva, ale také meditace v pohybu.
 
Hřebenovky zkrátka mají kouzlo. Učí pokoře, soustředění i radosti z obyčejností – teplý čaj na boudě, slunce orámované větvemi stromů, pohled z vrcholu. Nečekejte, až budete mít lepší formu nebo bude lepší počasí. Stačí chtít. A pak šlapat.
 
Ale může se hodit i pár pravidel pro pobyt v přírodě a rad od zkušených turistů. Například:
 
  • Základem pro túru jsou dobré a nepromokavé boty, které je samozřejmě dobré před cestou trochu prošlápnout. Podobně důležité jsou ponožky, které vás uchrání od puchýřů. 
  • Na vícedenní pochod si přibalte náhradní ponožky a nepromokavou bundu nebo pláštěnku, dlouhé kalhoty a termoprádlo. I v létě se v horách večer můžou hodit rukavice a čepice, šátek a funkční nákrčník
  • Jako ochranu proti slunečnímu záření budete potřebovat opalovací krém, sluneční brýle a kšiltovku nebo jinou pokrývku hlavy. 
  • Do batohu si přibalte také náplasti, dezinfekci, něco proti bolesti a proti průjmu
  • Pamatujte na jídlo a hlavně vodu, ne všude objevíte restaurace a studánky
  • Nezapomeňte si vzít mobilní telefon, doklady a peníze, protože na spoustě horských chat se nedá platit kartou. 
  • národních parcích i chráněných krajinných oblastech platí zákaz chodit do přísněji střežených oblastí vymezených ochránci přírody. V Brdech je zákaz rozšířený i na část bývalých vojenských oblastí, kde se stále nachází nevybuchlá munice.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd Letní sporty

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd

Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí Padrťských rybníků až po brdský Olymp, horu Plešivec.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Dálkové i krátké turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší pěší dovolenou

Dálkové i krátké turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší pěší dovolenou

Červená, modrá, zelená nebo žlutá – vyberte si svou barvu a vyrazte. Česká krajina je prošpikovaná hustou sítí turistických tras, které vás zavedou na vrcholy hor, k vyhlídkám, památkám, lesním jezírkům i do zapomenutých údolí. Ať už jdete na odpolední procházku nebo na několikatýdenní dálkovou pouť, jedna věc je jistá: na těchto stezkách čeká svoboda, klid, a často i nečekaná dobrodružství. A dobrá zpráva? Turistická infrastruktura se pořád zlepšuje – přibývají útulny, studánky, lavičky i značení. Tak co, půjdete se s Kudy z nudy taky ztratit ve správném směru?

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Dvě nejkrásnější moravské hřebenovky: přejděte Beskydy a Javorníky

Dvě nejkrásnější moravské hřebenovky: přejděte Beskydy a Javorníky

Sbalit si jen to nejnutnější, předem zamluvit noclehy na horských chatách a vyrazit jen tak nalehko po horských hřebenech? Je to celkem snadné, stačí odhadnout své síly a najít dobré dopravní spojení. S výběrem nejkrásnějších tras vám pomůžeme my z portálu Kudy z nudy.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna Zimní sporty

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Vsetínské Beskydy – kopce pro sport i relaxaci na Valašsku Příroda

Vsetínské Beskydy – kopce pro sport i relaxaci na Valašsku

Vsetínské Beskydy (straším pojmenováním Vsetínské vrchy či Vsacké vrchy) od Moravskoslezských Beskyd na severu dělí údolí Rožnovské Bečvy. Rekreačními centry jsou Soláň, Bumbálka, na západě Bystřička s vodní nádrží, Velké Karlovice či Horní Bečva. U západní hranice hřebene leží město Vsetín.

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor Letní sporty

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor Příroda

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách Příroda

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor Ubytování

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi Příroda

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje Příroda

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice Příroda

Naučná stezka Zemská brána – poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická stezka Modrá hřebenovka – kdysi nejdelší značená turistická trasa v Evropě

Turistická cesta zvaná Modrá hřebenovka, která vede kolem celé České republiky, byla vyznačena turistickými spolky už na začátku minulého století. Označovala ji turistická značka modrého hřebenu se čtyřmi zuby. Trasy se různě propojovaly, a říkalo se , že jde o nejdelší značenou turistickou trasu v Evropě. Její délka byla cca 1 000 km.

Česko mezi řádky: Žítkovské bohyně a Kateřina Tučková

Česko mezi řádky: Žítkovské bohyně a Kateřina Tučková

Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Říkalo se jim bohyně. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Možná bychom je dodnes neznali, nebýt románu Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové (*1980).

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapou republiky je nazýváno sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, které obvykle odtávají nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Místo dostalo název podle svého tvaru – připomíná prvorepublikovou mapu Československa s Podkarpatskou Rusí.

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.

Výlet do Krakonošova království za dávnými příběhy a krásnou přírodou

Výlet do Krakonošova království za dávnými příběhy a krásnou přírodou

Jestliže chodíte rádi po horách a lákají vás dávné příběhy, v nichž se snoubí legendy a skutečnost dohromady, vypravte se s námi do Krkonoš, za vládcem hor Krakonošem! Trasa z Rokytnice nad Jizerou prochází nejen místy spojenými s pověstným Krakonošem, ale také s marným bojem finanční policie s místními pašeráky.

Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy

Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy

Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličníku. V případě příznivého počasí jsou odsud vidět i rakouské Alpy. Tato fantaskní skalní vyhlídka proto určitě stojí za návštěvu. Ideálním výchozím i cílovým místem k výletu je Nová Pec. Místní šumavská lokálka vás odveze do Nového Údolí odkud vede naše trasa po německé straně na Třístoličník, aby se poté vrátila do Čech přes Vysoký hřeben, Trojmezí a Plechý po Rakouské cestě zpět do výchozího bodu. Trasa patří k náročnějším túrám v horském prostředí, celý okruh měří 23 km.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Další aktuality

Už jste se koupali v přírodním biotopu?

Teplé dny začátku léta lákají k příjemnému osvěžení ve vodě. Užijte si tedy přírodní koupání bez chloru a chemie! Přírodní koupací biotop má daný poměr regenerační zóny tzv. čisté vodní plochy, a mělké vody, jež je osázena bahenními a vodními rostlinami. Tento "bazén" tvoří část pro plavce a regenerační zóny – laguny s rostlinami propojenými v cirkulačním systému. V biologické části probíhá čištění vody (filtrace) bez přidání chemických přípravků.
30. červen 2025 10:00
Letní sporty

10 tipů na přírodní skryté koupání aneb ve stínu i na výsluní

Letní dny je nejlepší strávit u vody, to je jasná věc. Na Kudy z nudy vám poradíme kam se vydat, když vás nelákají aquaparky a koupaliště plná atrakcí. Místo nich vás pozveme do zatopených pískoven a lomů, kam se dlouhá léta nesmělo, na málo známé malé pláže, a nabídneme vám skutečné přírodní skvosty.
29. červen 2025 8:09
Letní sporty

Kam za letní relaxací? Vyberte si z tipů na skoro neobjevená místa ke koupání

Hledáte zajímavá místa ke koupání, především na netradičních, málo známých či bezplatných lokalitách? Z nabídky našich tipů jsme vybrali pětadvacet netradičních míst ke koupání, které mají naši čtenáři nejraději. Prostě skvělá místa pro pravý letní odpočinek, relaxaci a místo pro příjemné koupání v parných letních dnech.
27. červen 2025 14:00
Letní sporty

10 tipů, kde nahodit háček v soukromých revírech

Zapomeňte na rybník za domem. Naložte auto tučnými návnadami a vydejte se rybařit na ta nejhezčí místa v Česku. Chytat ryby můžete i bez povolenky v soukromém revíru, kde vám půjčí také veškeré vybavení. Stačí si jen vybrat z našich 10 tipů.
27. červen 2025 11:00
Letní sporty

Koupaliště a plovárny: 30 tipů, kam jít na klasickou plovárnu v Česku

Většina venkovních plováren vítá návštěvníky během letní sezóny, od května do září. Teplé a slunečné dny tohoto období jsou tak ideální příležitostí pro výlety k vodě a koupání. Ať už přijdou tropické teploty znenadání anebo je léto pořádně horké, budou se vám hodit tipy na příjemné osvěžení u vody – Kudy z nudy vás pozve na klasické plovárny a koupaliště ve městech i v přírodě, které lákají ke koupání a relaxaci. Sbalte si deku a vyrazte! Z našich tipů si určitě vyberete.
27. červen 2025 10:00
Letní sporty

30 biotopů, kde si užijete koupání v krásné čisté vodě

Chcete užít pěkné slunné chvíle na místě s kvalitní vodou? Portál Kudy z nudy vám poradí, kde vyzkoušet biotopy, v nichž se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Jedná se o přírodní koupání, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Biotop bývá rozdělen na hlubokou plaveckou část a mělkou část pro neplavce. Slunit se můžete na trávě, v areálech koupališť je možné využít také sociální zařízení, šatny a občerstvení.
25. červen 2025 13:00
Letní sporty

Užijte si skvělé koupání na přehradě v Čechách i na Moravě

Nechte se v teplých dnech nalákat na odpočinek u některé z vodních nádrží, které můžete na našem území nalézt. Příjemné místo na pláži, aktivní relaxace ve vodě i mnoho aktivit v okolí. To vše vám zpříjemní nejen letní dovolenou.
24. červen 2025 9:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
23. červen 2025 10:24
Letní sporty