ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů
Památky

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Poslechněte si audio verzi článku
Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
Když v nabídce města objevíte hrad i zámek, není to nic zvláštního. Mnohem zajímavější je to tam, kde mají hradů, zámků a církevních památek víc. Pro výletníky se tím otvírají zajímavé možnosti, jak v jednom městě nebo vesnici mohou navštívit víc míst a užít si víc zážitků. Vydejte se s Kudy z nudy tam, kde historie rozdávala památky štědrýma rukama a kde objevíte kláštery řady církevních řádů – společně s námi se můžete vypravit k augustiniánům, benediktinům, cisterciákům, dominikánům, františkánům, jezuitům, kapucínům, minoritům, piaristům a premonstrátům, anebo za členy řádu Maltézských rytířů.
 

Praha, pražské hrady a kláštery na Hradčanech a Pražském hradě

Hned několik královských sídel najdete v Praze. Symbolem české státnosti je více než tisíc let Pražský hrad, ovšem na počátku panování rodu Přemyslovců stál Vyšehrad. Později vzniklo královské sídlo na Starém Městě, další dva hrádky založil král Václav IV.

Samozřejmě také právě v Praze objevíte desítky klášterů. Stačí se vypravit třeba na Hradčany, kde můžete navštívit premonstrátský Strahovský klášterhistorickou knihovnou a fantastickou vyhlídkou na centrum města. Další zastávkou bude malebné Loretánské náměstíLoretou, klášterem kapucínů a kostelem Panny Marie Andělské. Odtud přes Nový Svět dojdete k bývalému konventu voršilek u kostela sv. Jana Nepomuckého v Kanovnické ulici a kolem kláštera bosých karmelitánek u kostela sv. Benedikta na Hradčanském náměstí zamíříte k Pražskému hradu. Tam čeká bývalý klášter benediktinek s bazilikou sv. Jiří, pohřebištěm knížat z rodu Přemyslovců. Klášter se mění v kulturní a vzdělávací centrum a bude tu trvale vystaven Svatovítský poklad.
 

Klášterní procházky po Malé Straně a Starém Městě

Podobné výlety od klášteru ke klášteru můžete podniknout i na Malé Straně. Od Velkopřevorství maltézských rytířů u kostela Panny Marie pod řetězem na Maltézském náměstí zamiřte ke karmelitánskému klášteru u kostela Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského s Pražským Jezulátkem v Karmelitské ulici. Na Malostranském náměstí u kostela sv. Mikuláše stojí bývaly profesní dům jezuitů, který dnes využívá Karlova univerzita. Hned za rohem v Letenské ulici stojí augustiniánský klášter s kostelem sv. Tomáše, a když budete stoupat Malou Stranou k Petřínu, téměř na samém konci Vlašské ulice objevíte Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Tím jsme ale s malostranskými kláštery zdaleka neskončili, bývaly tu i konventy dominikánek a dominikánů, magdalenitek, bosých karmelitánek, redemptoristů, theatinů či anglických panen.

Co vám nabídne Staré Město? Z přístupných starých klášterů je tu třeba Anežský klášter, kde si prohlédnete sbírky Národní galerie, minoritský klášter u kostela sv. Jakuba a Klementinum, bývalá jezuitská kolej, nyní sídlo Národní knihovny České republiky. Dosud funkční je například dominikánský klášter u kostela sv. Jiljí a konvent křižovníků s červenou hvězdou u kostela sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Na Starém Městě ale bývala také komenda německých rytířů (v místě dnešního obchodního domu Kotva), komenda templářů a kláštery cyriaků, magdalenitek, dominikánek, benediktinek, paulánů, obutých karmelitánů, servitů a mnoha dalších.
 

Brno a Znojmo – města klášterů

Dalším městem klášterů je Brno: bývalo jich tu několik desítek, a mnohé z nich fungují dodnes. K těm nejznámějším patří klášter kapucínů s pověstnou Kapucínskou hrobkou, augustiniánský klášter na Starém Brně coby dějiště mnoha akcí, spojený s vědeckým bádáním Johanna Gregora Mendela, anebo konvent milosrdných bratří s kostelem sv. Leopolda a nemocnicí Milosrdných bratří. Dodnes také fungují kláštery minoritů, sester dominikánek či klášter milosrdných sester brněnských. Ze zrušených klášterů si zaslouží pozornost bývalý dominikánský klášterkostelem sv. Michala, dnešní Nová radnice na Dominikánském náměstí, sídlo brněnského magistrátu.

Dalším městem klášterů je Znojmo: dosud funkční je dominikánský klášter a klášter křížovníků s červenou hvězdou s chrámem sv. Hippolyta. Prohlédnout si můžete bývalý minoritský klášter, kde sídlí Jihomoravské muzeum, a také Loucký klášter, na využití zatím čeká kapucínský klášter s kostelem sv. Jana Křtitele.
 

Staré zámky a Nové zámky: Kostelec nad Orlicí, Dačice, Hořovice a Jevišovice

Nejjednodušší nápovědou při pátrání po dalších památkách může být jméno Starý nebo Nový zámek: napovídá totiž, že někde nedaleko bude jeho protějšek. A skutečně: příkladem může být třeba Kostelec nad Orlicí, kde si rodina Kinských postavila v první polovině 19. století Nový zámek a ze Starého zámku se staly kanceláře a byty panských úředníků. Dnes Starý zámek využívá město, Nový zámek v anglickém parku pak je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Kromě prohlídek se tu konají výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly, v areálu najdete i dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.



Starý a nový zámek mají také ve středočeských Hořovicích. Ve Starém zámku najdete Muzeum Hořovicka, novému zámku se ale říká jednoduše zámek. Kromě několika prohlídkových tras láká také na procházku parkem s překrásnou Sluneční bránou.

Podobně na tom jsou jihomoravské Jevišovice: zatímco ve Starém zámku si prohlédnete expozice Moravského zemského muzea, Nový zámek slouží jako domov pro seniory. Volně přístupný je zámecký park s barokními sochami. Starý zámek a Nový zámek má i Jistebnice anebo Dačice. Starý zámek je krásný renesanční palác zdobený sgrafitovým kvádrováním a sídlí v něm městský úřad. Nový zámek je klasicistní šlechtické sídlo, kam se chodí na prohlídky, v části našlo domov Městské muzeum a galerie a k procházkám láká zámecký park.
 

Tři nebo čtyři hrady a zámky

S počtem hradů a zámků v Čechách, na Moravě a ve Slezsku to tím ale rozhodně nekončí! Tři zámky například mívala ještě na začátku 20. století Karviná. Dnes z nich zbyl jediný, zámek Fryštát. To v Boskovicích se dochovala všechna tři sídla: nejnovější empírový zámek v majetku rodiny Mensdorf-Pouilly, nejstarší gotický hrad i „něco mezi“ – barokní rezidence, kterou si panstvo postavilo poté, co pro bydlení přestal vyhovovat hrad. Dnes v ní sídlí Muzeum Boskovicka.



Tři historická šlechtická sídla má také Potštejn. Není to jen barokní zámek a gotický hrad, ale také hrad Velešov. O hradu Potštejn se odpradávna vypráví pověst o pohádkovém pokladu, který v jeho podzemí prý ve 14. století ukryl loupeživý rytíř Mikuláš. Když zdejší poklad hledal (a nenašel) hrabě Chamaré, rozkopal i nedaleký hrad Velešov. Moc toho z něj nezbylo, ale Potštejn je jednou z mála obcí, která má dva hrady.

Podhradí u Aše kdysi stávaly dokonce čtyři zámky. V areálu, který patřil rodu Zedwitzů, objevíte zříceniny Horního a Dolního zámku, hradu Neuberg a zámeckého pivovaru. Jako na dlani je uvidíte z rozhledny, která vznikla v bývalé hradní věži.
 

Hradní a zámecké kuriozity

Zvláštním způsobem přišlo ke dvěma zámkům Valašské Meziříčí. Meziříčí totiž vzniklo levém břehu Rožnovské Bečvy, na protějším břehu stálo městečko Krásno. Když se v roce 1924 spojila pod názvem Valašské Meziříčí, vzniklo největší město na Valašsku. Má navíc dva zámky: renesanční zámek Žerotínů a empírový zámek Kinských. Přístupné jsou oba!



Dva zámky mají také Panenské Břežany: empírový a veřejnosti nepřístupný dolní zámek a barokní horní zámek. Ten je spojený s mistrem barokní gotiky Janem Blažejem Santinim, ale také se dvěma nacistickými zločinci, Karlem Hermannem Frankem a Reinhardem Heydrichem. Dnes si tu prohlédnete Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí Zločin a trest.



Nevídanou dvojici zámků objevíte v Dolní Rožínce: do klasicistního zámku chodí zdejší děti na základní školu, do Strašidelného zámku za zábavou.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Věda a historie není nuda: opravdu znáte všechna královská sídla v Praze?

Ta otázka vypadá jednoduše: kde měli své pražské rezidence naši králové a císaři? Jasně, na Pražském hradě, to přece ví kdekdo. Jenže to není docela pravda, naši panovníci užívali k bydlení a vládnutí celou řadu hradů, hrádků a paláců. Kde jsou? A kde stály ty, které už neexistují? Pojďte je vypátrat s Kudy z nudy.

Dačice

Dačice

Nemusíte patřit k častým návštěvníkům cukráren, ale Dačice byste přesto navštívit měli: město v údolí Moravské Dyje totiž dalo světu kostkový cukr, což připomíná nevelký originální památník. Pěkný výhled na město i okolí se otvírá z renesanční věže kostela sv. Vavřince, zdobené typickým sgrafitem.

Dolní Rožínka

Dolní Rožínka

V obci na Vysočině sice žije jen pár stovek obyvatel, ale míří sem tisíce návštěvníků. Důvodem je především strašidelný zámek Draxmoor a Fotopark Krokodýl, které patří mezi atrakce nedalekého Šiklova mlýna. Okolní lesy navíc skrývají několik lákavých tajemství.

Jevišovice

Jevišovice

Malebné historické městečko, ležící severozápadně od Znojma na řece Jevišovce, je prý nejmenším městem na jižní Moravě. Žije zde více než tisícovka obyvatel, najdete tu jednu z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě a tři šlechtická sídla – dva zámky a jednu zříceninu.

Karviná

Karviná

Dnešní Karviná není stará Karviná, protože ta zanikla při těžbě černého uhlí. Místo, kde stála původní osada, připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary, který po poddolování i s okolím poklesl o 36 m. Kromě toho můžete navštívit také empírový zámek s parkem či lázně Darkov.

Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Město, kterému se přezdívá Valašské Athény,se nachází na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Tvoří vstupní bránu do Beskyd i Vsetínských vrchů. V historickém centru si prohlédnete dva zámky a náměstí s radnicí a řadou pěkných domů, najdete tu také zajímavou dílnu, kde se vyrábějí gobelíny, krytý aquapark a v okolí celou řadu pěkných míst.

Kostelec nad Orlicí

Kostelec nad Orlicí

Podobně jako Kostelec nad Černými lesy i Kostelec nad Orlicí kdysi býval pouhou malou ohrazenou osadou s opevněným kostelem. Dnes je to přívětivé město v údolí Divoké Orlice, odkud je to jen kousek do podhůří Orlických hor a také k několika zámkům, třeba v Doudlebech nad Orlicí nebo v Častolovicích.

Potštejn

Potštejn

Korunou malebného městečka Potštejn v údolí Divoké Orlice v podhůří Orlických hor je hrad Potštejn. Ten odpradávna provází pověst o pohádkovém pokladu, který v některé z tajných podzemních chodeb ukryl ve 14. století loupeživý rytíř Mikuláš.

Boskovice

Boskovice

Boskovice, ze dvou stran sevřené vysokými kopci, leží kousek stranou od hlavní silnice z Brna do Svitav. Nezastavit se tu by byla škoda; město střeží romantická zřícenina gotického hradu, je tu empírový zámek, zajímavé muzeum, aquapark, westernové městečko a pitoreskní židovská čtvrť se synagogou.

Jistebnice

Jistebnice

Malebné středověké městečko s řadou renesančních domů objevíte nedaleko Javorové skály v Čertově hrbatině na rozhraní středních a jižních Čech. Poprvé se v dobových záznamech objevilo v roce 1262 jako ves v majetku pánů z Rožmberka a dodnes má ve znaku červenou rožmberskou růži v bílém poli.

Panenské Břežany

Panenské Břežany

Barokní zámek s kaplí sv. Anny od Jana Blažeje Santiniho, Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí, oceněnou v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, a také letadla, odlétající a přistávající na blízkém letišti ve Vodochodech, to jsou Panenské Břežany jak je známe dnes.

Hořovice

Hořovice

Ve městě pod severními svahy Brd byste měli navštívit barokní zámek s nádhernou Sluneční bránou a Cibulové jarmarky, které se konají každoročně v říjnu. Můžete také vyzkoušet letní aquapark a některou z řady značených turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou do tajemných brdských lesů.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky