ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete dva, tři anebo čtyři hrady a zámky
Památky

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete dva, tři anebo čtyři hrady a zámky

Poslechněte si audio verzi článku
Na tom, že ve městě stojí starší hrad a novější zámek, není nic zvláštního. Co ale spojuje Potštejn, Podhradí, Jevišovice, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany nebo Dačice? Jsou to města a místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a objevovat zajímavé turistické kuriozity!
Když v nabídce města objevíte hrad i zámek, není to nic zvláštního. Mnohem zajímavější je to tam, kde mají hradů a zámků víc. Pro výletníky se tím otvírají zajímavé množnosti, jak v jednom městě nebo vesnici mohou navštívit víc míst a užít si víc zážitků. Vydejte se s Kudy z nudy tam, kde historie rozdávala památky štědrýma rukama!
 

Staré zámky a Nové zámky: Kostelec nad Orlicí, Dačice, Hořovice a Jevišovice

Nejjednodušší nápovědou při pátrání po dalších památkách může být jméno Starý nebo Nový zámek: napovídá totiž, že někde nedaleko bude jeho protějšek. A skutečně: příkladem může být třeba Kostelec nad Orlicí, kde si rodina Kinských postavila v první polovině 19. století Nový zámek a ze Starého zámku se staly kanceláře a byty panských úředníků. Dnes Starý zámek využívá město, Nový zámek v anglickém parku pak je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Kromě prohlídek se tu konají výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly, v areálu najdete i dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.



Starý a nový zámek mají také ve středočeských Hořovicích. Ve Starém zámku najdete Muzeum Hořovicka, novému zámku se ale říká jednoduše zámek. Kromě několika prohlídkových tras láká také na procházku parkem s překrásnou Sluneční bránou.

Podobně na tom jsou jihomoravské Jevišovice: zatímco ve Starém zámku si prohlédnete expozice Moravského zemského muzea, Nový zámek slouží jako domov pro seniory. Volně přístupný je zámecký park s barokními sochami. Starý zámek a Nový zámek má i Jistebnice anebo Dačice. Starý zámek je krásný renesanční palác zdobený sgrafitovým kvádrováním a sídlí v něm městský úřad. Nový zámek je klasicistní šlechtické sídlo, kam se chodí na prohlídky, v části našlo domov Městské muzeum a galerie a k procházkám láká zámecký park.
 

Tři nebo čtyři hrady a zámky

S počtem hradů a zámků v Čechách, na Moravě a ve Slezsku to tím ale rozhodně nekončí! Tři zámky například mívala ještě na začátku 20. století Karviná. Dnes z nich zbyl jediný, zámek Fryštát. To v Boskovicích se dochovala všechna tři sídla: nejnovější empírový zámek v majetku rodiny Mensdorf-Pouilly, nejstarší gotický hrad i „něco mezi“ – barokní rezidence, kterou si panstvo postavilo poté, co pro bydlení přestal vyhovovat hrad. Dnes v ní sídlí Muzeum Boskovicka.



Tři historická šlechtická sídla má také Potštejn. Není to jen barokní zámek a gotický hrad, ale také hrad Velešov. O hradu Potštejn se odpradávna vypráví pověst o pohádkovém pokladu, který v jeho podzemí prý ve 14. století ukryl loupeživý rytíř Mikuláš. Když zdejší poklad hledal (a nenašel) hrabě Chamaré, rozkopal i nedaleký hrad Velešov. Moc toho z něj nezbylo, ale Potštejn je jednou z mála obcí, která má dva hrady.

Podhradí u Aše kdysi stávaly dokonce čtyři zámky. V areálu, který patřil rodu Zedwitzů, objevíte zříceniny Horního a Dolního zámku, hradu Neuberg a zámeckého pivovaru. Jako na dlani je uvidíte z rozhledny, která vznikla v bývalé hradní věži.
 

Hradní a zámecké kuriozity

Zvláštním způsobem přišlo ke dvěma zámkům Valašské Meziříčí. Meziříčí totiž vzniklo levém břehu Rožnovské Bečvy, na protějším břehu stálo městečko Krásno. Když se v roce 1924 spojila pod názvem Valašské Meziříčí, vzniklo největší město na Valašsku. Má navíc dva zámky: renesanční zámek Žerotínů a empírový zámek Kinských. Přístupné jsou oba!



Hned několik královských sídel najdete v Praze. Symbolem české státnosti je více než tisíc let Pražský hrad, ovšem na počátku panování rodu Přemyslovců stál Vyšehrad. Později vzniklo královské sídlo na Starém Městě, další dva hrádky založil král Václav IV.

Dva zámky mají také Panenské Břežany: empírový a veřejnosti nepřístupný dolní zámek a barokní horní zámek. Ten je spojený s mistrem barokní gotiky Janem Blažejem Santinim, ale také se dvěma nacistickými zločinci, Karlem Hermannem Frankem a Reinhardem Heydrichem. Dnes si tu prohlédnete Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí Zločin a trest.



Nevídanou dvojici zámků objevíte v Dolní Rožínce: do klasicistního zámku chodí zdejší děti na základní školu, do Strašidelného zámku za zábavou.
Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Dačice

Dačice

Nemusíte patřit k častým návštěvníkům cukráren, ale Dačice byste přesto navštívit měli: město v údolí Moravské Dyje totiž dalo světu kostkový cukr, což připomíná nevelký originální památník. Pěkný výhled na město i okolí se otvírá z renesanční věže kostela sv. Vavřince, zdobené typickým sgrafitem.

Dolní Rožínka

Dolní Rožínka

V obci na Vysočině sice žije jen pár stovek obyvatel, ale míří sem tisíce návštěvníků. Důvodem je především strašidelný zámek Draxmoor a Fotopark Krokodýl, které patří mezi atrakce nedalekého Šiklova mlýna. Okolní lesy navíc skrývají několik lákavých tajemství.

Jevišovice

Jevišovice

Malebné historické městečko, ležící severozápadně od Znojma na řece Jevišovce, je prý nejmenším městem na jižní Moravě. Žije zde více než tisícovka obyvatel, najdete tu jednu z nejstarších kamenných přehrad ve střední Evropě a tři šlechtická sídla – dva zámky a jednu zříceninu.

Karviná

Karviná

Dnešní Karviná není stará Karviná, protože ta zanikla při těžbě černého uhlí. Místo, kde stála původní osada, připomíná nakloněný barokní kostel sv. Petra z Alkantary, který po poddolování i s okolím poklesl o 36 m. Kromě toho můžete navštívit také empírový zámek s parkem či lázně Darkov.

Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Město, kterému se přezdívá Valašské Athény,se nachází na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Tvoří vstupní bránu do Beskyd i Vsetínských vrchů. V historickém centru si prohlédnete dva zámky a náměstí s radnicí a řadou pěkných domů, najdete tu také zajímavou dílnu, kde se vyrábějí gobelíny, krytý aquapark a v okolí celou řadu pěkných míst.

Kostelec nad Orlicí

Kostelec nad Orlicí

Podobně jako Kostelec nad Černými lesy i Kostelec nad Orlicí kdysi býval pouhou malou ohrazenou osadou s opevněným kostelem. Dnes je to přívětivé město v údolí Divoké Orlice, odkud je to jen kousek do podhůří Orlických hor a také k několika zámkům, třeba v Doudlebech nad Orlicí nebo v Častolovicích.

Potštejn

Potštejn

Korunou malebného městečka Potštejn v údolí Divoké Orlice v podhůří Orlických hor je hrad Potštejn. Ten odpradávna provází pověst o pohádkovém pokladu, který v některé z tajných podzemních chodeb ukryl ve 14. století loupeživý rytíř Mikuláš.

Boskovice

Boskovice

Boskovice, ze dvou stran sevřené vysokými kopci, leží kousek stranou od hlavní silnice z Brna do Svitav. Nezastavit se tu by byla škoda; město střeží romantická zřícenina gotického hradu, je tu empírový zámek, zajímavé muzeum, aquapark, westernové městečko a pitoreskní židovská čtvrť se synagogou.

Jistebnice

Jistebnice

Malebné středověké městečko s řadou renesančních domů objevíte nedaleko Javorové skály v Čertově hrbatině na rozhraní středních a jižních Čech. Poprvé se v dobových záznamech objevilo v roce 1262 jako ves v majetku pánů z Rožmberka a dodnes má ve znaku červenou rožmberskou růži v bílém poli.

Panenské Břežany

Panenské Břežany

Barokní zámek s kaplí sv. Anny od Jana Blažeje Santiniho, Památník národního útlaku a odboje s interaktivní expozicí, oceněnou v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, a také letadla, odlétající a přistávající na blízkém letišti ve Vodochodech, to jsou Panenské Břežany jak je známe dnes.

Hořovice

Hořovice

Ve městě pod severními svahy Brd byste měli navštívit barokní zámek s nádhernou Sluneční bránou a Cibulové jarmarky, které se konají každoročně v říjnu. Můžete také vyzkoušet letní aquapark a některou z řady značených turistických tras a cyklostezek, které vás zavedou do tajemných brdských lesů.

Další aktuality

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
29. listopad 2024 11:15
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
27. listopad 2024 12:17
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
25. listopad 2024 11:00
Památky