ÚvodAktualityVýznamné dny naší historie: co se stalo v květnu?

Významné dny naší historie: co se stalo v květnu?

Květen přináší řadu významných událostí, které formovaly tvář naší země. Od oslav práce přes připomínky bojů za svobodu či konce druhé světové války až po osobnosti, které zanechaly nesmazatelnou stopu v české kultuře i politice. Pojďte si s Kudy z nudy připomenout některé zajímavé květnové dny, výročí a příběhy, které se vážou k České republice!
Pro pátý měsíc v roce čeština dlouho používala název máj – mimochodem jediný název měsíce, který neměl slovanský původ. Vše se změnilo v roce 1805 (ale jestli to bylo v květnu, to vážně nevíme), když Josef Jungmann překládal román Atala aneb láska dwau diwochů na paušti od francouzského spisovatele Chateaubrianda, a poprvé přitom použil slovo květen. Ten postupně z češtiny vystrčil starý „máj“. Nebyl to ale definitivní konec máje: pořád nám zůstala báseň Máj Karla Hynka Máchy, májová koťátka, májové deště, májové tradice i májové pranostiky. Podívejte se na ně s Kudy z nudy a pusťte se do přehledu dalších květnových výročí a zajímavostí!
 

1. května 2004 – vstup České republiky do Evropské unie

V roce 2004 Česká republika rozšířila společně se Slovenskem, Estonskem, Litvou, Kyprem, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem a Slovinskem rodinu zemí Evropské unie. Šlo o dosud největší rozšíření Evropské unie.
 

1. května – Svátek práce

První květen je nejen mezinárodním Svátkem práce, ale v českém prostředí také dnem romantiky a lásky. Vedle tradice dělnických průvodů se uchytil i zvyk polibků pod rozkvetlým stromem, inspirovaný básní Karla Hynka Máchy. I dnes si lidé na 1. máje připomínají práci, solidaritu – a samozřejmě i omamnou sílu jarních citů.
 

3. května 1875 – v Praze se začala stavět trať koňské tramvajové dráhy

I když první pražská tramvaj – koňka zahájila provoz až 23. září 1875, první tramvajová trať v Praze se začala stavět ve stejném roce 3. května. První trasa vedla od Národního divadla přes Příkopy a Poříčí ke karlínské Invalidovně.
 

3. května 1974 – vyhlášení CHKO Slavkovský les

Ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku, tak na Kudy z nudy nazýváme Slavkovský les. Lesnaté pohoří v Karlovarském kraji a ideální místo pro výlet při pobytu v Karlových Varech, Mariánských Lázních nebo Františkových Lázních bylo 3. května 1974 zařazeno mezi chráněné krajinné oblasti. Seznamte se s ním v Domě přírody Slavkovského lesa na Kladské.
 

3. května 1985 – zahájení zkušebního provozu jaderné elektrárny v Dukovanech

První a nejstarší jaderná elektrárna České republiky stojí na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny. Jméno dostala podle blízké obce Dukovany a je s ní spojená také nedaleká přečerpávací vodní elektrárna Dalešice, která společně s přehradou Mohelno vznikla především jako zásobárna vody pro Dukovany. Od svého spuštění v roce 1985 jaderná elektrárna Dukovany vyrobila takové množství čisté bezemisní energie, které by stačilo pokrýt celkovou spotřebu České republiky na devět let.
 

5. května 1945 – vyhlazení Javoříčka

České země se dočkaly konce druhé světové války až na jaře 1945. V tomto období vznikaly i některé z nejtemnějších příběhů. Mezi ně patří vypálení Ploštiny (19. dubna 1945) či vyhlazení Javoříčka, kde 5. května 1945 nacisté vypálili obec a popravili 38 mužů. Šlo o jednu z posledních velkých represí na našem území.
 

5. května 1945 – Pražské povstání

Na sklonku druhé světové války vypuklo Pražské povstání proti nacistické okupaci. Boje, které začaly 5. května, mobilizovaly tisíce Pražanů a vedly k osvobození hlavního města. Povstání, ač kruté a krvavé, dodnes symbolizuje odvahu a touhu po svobodě. Události vyvrcholily 9. května vstupem sovětských jednotek do Prahy.
 

8. května – Den vítězství

Osmý květen je státním svátkem připomínajícím kapitulaci nacistického Německa v roce 1945 a konec druhé světové války v Evropě. V České republice je Den vítězství příležitostí k uctění památky těch, kteří bojovali za svobodu. Kladení věnců, pietní akty a vzpomínky na válečné události mají v květnu své čestné místo.
 

9. května 1974 – Otevření pražského metra

Příběh pražského metra, které dnes tvoří nepostradatelnou součást městské hromadné dopravy, se začal psát v roce 1974. Metro bylo slavnostně otevřeno 9. května 1974, první trasa C spojila Sokolovskou a Kačerov. Metro je dodnes symbolem modernizace hlavního města a zároveň technickým a architektonickým unikátem.
 

11. května 1889 – vznik první české značené turistické trasy

Značení první turistické trasy dokončil Klub českých turistů 11. května 1889. Stezka vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Její část, která není zatopená vodními nádržemi Štěchovice a Slapy, je obnovena včetně původního značení s replikami historických směrovek a doplněna informačními tabulemi.
 

14. května 1316 – narodil se král Karel IV.

V Praze se 14. května 1316 narodil budoucí král Karel IV. Po otci pocházel z dynastie Lucemburků, po matce byl potomkem rodu Přemyslovců. Populární panovník založil mimo Karlovu univerzitu, hrad Karlštejn či Karlův most nespočet dalších staveb, které nyní patří mezi klenoty české architektury.
 

14. května 1969 – vyšlo první číslo komiksu Čtyřlístek

Právě 14. května 1969 vyšlo první číslo časopisu Čtyřlístek, nejoblíbenějšího českého komiksu pro děti. S příběhy Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky vyrůstala generace dnešních rodičů i prarodičů. Čtyřlístek má svůj web, poštovní známky, muzeum a dokonce i pohádkovou stezku Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.
 

14. května 1996 – premiéra filmu Kolja

V kinech měl premiéru oscarový film Kolja režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka Svěráka. Kromě ocenění Oscar a Zlatý glóbus Kolja získal šest Českých lvů, včetně toho za nejlepší film, a viděli ho lidé ve čtyřiceti zemích světa.
 

16. května 1945 – příjezd prezidenta Edvarda Beneše do Prahy

Po sedmi letech nuceného exilu za druhé světové války se konečně vrátil do své rodné země prezident Edvard Beneš. Z Londýna odletěl společně s manželkou Hanou již 11. března 1945 v doprovodu ministra zahraničí Jana Masaryka. Jejich cesta vedla přes egyptskou Káhiru do Moskvy, pak na Slovensko a do Brna. Příjezd do Prahy 16. května 1945 symbolizoval nejenom obnovení československé státnosti po skončení druhé světové války, ale také poválečnou euforii a naději v nové začátky.
 

17. května 1963 – vznik Krkonošského národního parku

Čtyři roky po polském národním parku byl 17. května 1963 založen Krkonošský národní park. Objevte jejich jedinečnou krásu a unikátní přírodu, krkonošská města a sportovní střediska s širokou nabídkou aktivit. Krkonoše, ostrov tundry uprostřed Evropy, jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů.
 

21. května 1898 – byl sestrojen automobil Präsident

Budoucí automobilka Tatra sestrojila automobil Präsident, první továrně vyráběný sériový automobil ve střední Evropě. Když jeden z prvních automobilů na světě vyrazil na 328 kilometrů dlouhou trasu z Kopřivnice do Vídně, tuto vzdálenost urazil za čtrnáct a půl hodiny.
 

25. května 1970 – vyhlášení CHKO Žďárské vrchy

Jednou z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody kraje Vysočina jsou Žďárské vrchy. Jako oblast, kde pramení několik českých a moravských řek, byly Žďárské vrchy 25. května 1970 vyhlášeny za chráněnou krajinnou oblast.
 

27. května 1942 – Atentát na Reinharda Heydricha

Vrcholem českého vzdoru za druhé světové války byla operace Anthropoid, atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát provedli 27. května 1942 českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jejich odvaha i tragické následky se staly součástí národní paměti.
 

29. května – v Anežském klášteře v Praze byla otevřena stálá expozice Národní galerie

Velkou událostí roku 1980 se stalo otevření nových expozic Národní galerie v areálu Anežského kláštera v Praze. Opravy vzácné gotické památky tehdy trvaly osm let. Ostatky svaté Anežky České se sice najít nepodařilo, zato vznikla nová expozice Středověkého umění v Čechách a střední Evropě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou Kultura

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Máte rádi komiksové postavičky z kresleného seriálu Čtyřlístek? Pak navštivte Muzeum Čtyřlístek v Doksech, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.

Květnové povstání v Praze: konec Protektorátu a stavění barikád

Květnové povstání v Praze: konec Protektorátu a stavění barikád

Nejen hlavní město si v prvních májových dnech každoročně připomíná Květnové povstání, kterým vyvrcholil odboj proti německým okupantům za II. světové války. Po osvobození Ostravska a Opavska vypuklo povstání spontánně 1. května 1945 v Přerově a postupně i v dalších městech po celém území Česka. K velkým nepokojům v Praze došlo dne 5. května 1945, kdy vypuklo tzv. Pražské povstání.

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Čtyřlístek – nejoblíbenější český komiks pro děti

Čtyřlístek – nejoblíbenější český komiks pro děti

S časopisem Čtyřlístek a příběhy Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky vyrůstala generace dnešních rodičů i prarodičů a patrně na ně budou vzpomínat i děti současných dětí. Čtyřlístek totiž vychází od roku 1969 a je zapsaný v České knize rekordů jako nejdéle vycházející český komiks. Kromě přibližně 800 vydaných čísel má Čtyřlístek svůj web, poštovní známky, muzeum a dokonce i pohádkovou stezku Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku.

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Líbat se samozřejmě můžete všude kde vás napadne, ale tradice prvomájových polibků přesto každý rok velí vyhledat kvetoucí třešňové stromy. Kde najdete ty nejkrásnější třešně pro pěkné jarní políbení a kam se vypravit na romantické výlety se svou láskou za dalšími májovými tradicemi? Na Kudy z nudy máme pár skvělých prvomájových tipů!

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

České turistické značení patří k nejpropracovanějším na světě – a má k tomu dobré historické důvody. Už v 19. století se po našich horách a lesích proháněli první nadšení výletníci s mapou v ruce, občas v klobouku a s holí, zato bez GPS. Za turistickými značkami, které dnes bereme jako běžnou součást krajiny, stojí desetiletí práce, plánování a nadšení lidí, kteří věřili, že nejkrásnější místa mají být dostupná všem – krok za krokem, po stezce. Na Kudy z nudy vám proto představíme Klub českých turistů, nadšené značkaře i nejstarší turistické trasy.

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany Zážitky

Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany

Chcete probádat svět energetiky? U nás se dostanete přímo k jeho jádru! Víte, kolik žárovek svým instalovaným výkonem 2 040 MW rozsvítí Jaderná elektrárna Dukovany? Zjistíte to v moderním infocentru, které se nachází hned u vstupu do areálu elektrárny.

Věda a historie není nuda: města, kde tramvaje nikdy neřekly poslední sbohem

Věda a historie není nuda: města, kde tramvaje nikdy neřekly poslední sbohem

Česká republika má sice metro jen v Praze, ale tramvaje? Ty u nás mají tradici starší než většina babiččiných receptů! Tramvajové tratě křižují spousty měst od majestátní Prahy po industriální Ostravu. Opravdu ale znáte všechna města, kde tramvaje nikdy neřekly poslední sbohem? Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po tramvajových tratích, unikátech a zajímavostech. A věřte, že tahle jízda bude stát za to!

Památník obětem II. světové války v Javoříčku Památky

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev je prestižní česká filmová cena, kterou od roku 1993 v několika kategoriích uděluje Česká filmová a televizní akademie. Ocenění symbolizuje křišťálová soška lva. Od roku 2015 se vedle filmových cen udělují také ceny za televizní tvorbu. Jména nominovaných se zveřejňují na začátku roku, slavnostní předávání probíhá na začátku března.

Vodní elektrárna Štěchovice Památky

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku Příroda

Naučná stezka Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku

Vydejte se společně s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou na výlet kolem komiksového rybníku Blaťáku, ve skutečnosti Máchova jezera. Čeká na vás nejedno dobrodružství! Navštívíte zajímavé skalní útvary, dozvíte se nejeden zajímavý příběh, a to nejlepší vás čeká na konec.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa Příroda

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty Letní sporty

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Nejstarší jaderná elektrárna v České republice – Jaderná elektrárna Dukovany

Nejstarší jaderná elektrárna v České republice – Jaderná elektrárna Dukovany

V trojúhelníku mezi obcemi Dukovany, Slavětice a Rouchovany leží nejstarší provozovaná jaderná elektrárna v České republice – Dukovany. Zahájení zkušebního provozu jaderné elektrárny v Dukovanech proběhlo 3. května 1985. První blok jaderné elektrárny Dukovany byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední v roce 1987.

Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Česká – nejznámější česká světice

Svatá Anežka Přemyslovna, zvaná Česká (20. ledna 1211, Praha – 2. března 1282, Praha) je patronkou všech nemocných, chudých a trpících. Krátce po jejím svatořečení v listopadu 1989 odstartovaly události na Národní třídě v Praze sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Naplnilo se tak staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.

Den vítězství

Den vítězství

Den vítězství slavíme 8. května a patří mezi státní svátky. Připomíná konec druhé světové války, dosud největšího válečného konfliktu na světě. Druhá světová válka se odehrála v letech 1939–1945, zapojila se do ní většina států světa a stála životy 62 milionů lidí.

Největší sbírka automobilů Tatra u nás – automobily Tatra v Kopřivnici

Největší sbírka automobilů Tatra u nás – automobily Tatra v Kopřivnici

V Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici lze obdivovat první osobní automobil ve střední Evropě, který byl vyroben již v roce 1897. Dokonce pouze jeden rok dělí od sebe první nákladní vozidlo na světě a první nákladní automobil z Kopřivnice (1898).

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Edvard Beneš – druhý československý prezident

Politik a diplomat Edvard Beneš (28. května 1884, Kožlany – 3. září 1948 Sezimovo Ústí) byl druhý československý prezident. Úřad zastával po abdikaci T. G. Masaryka od roku 1935 do roku 1938, znovu se funkce ujal po druhé světové válce a prezidentem byl až do léta 1948.

Pražské metro – jediné v České republice

Pražské metro – jediné v České republice

Metro je páteří městské hromadné dopravy v Praze. Denně přepraví průměrně přes milion a půl cestujících. V současné době má tři linky značené písmeny a barvami: A (zelená), B (žlutá) a C (červená). Čtvrtá linka D (modrá) se začala stavět v roce 2022.

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

Přemyslovci – první panovnická dynastie Českého království

První a jedinou domácí panovnickou dynastií byli Přemyslovci. Vládli nejméně 500 let, na trůnu se jich vystřídalo několik desítek a jsou s nimi spojené počátky české státnosti. V erbu měli plamennou orlici se zlatými drápy a zbrojí, po celém obvodu lemovanou plamínky. Říká se jí též Svatováclavská orlice, protože se používala již v době panování svatého Václava.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

České značky: automobily Tatra z Kopřivnice

Tatrovky zdaleka nejsou jen ikonické náklaďáky, které se úspěšně účastní jedné z nejnáročnějších automobilových soutěží Rallye Dakar. Mezi legendy kopřivnické automobilky patří také Tatra 11, Hadimrška, proudnicové tatrovky, slavná šestsettrojka a další vozy, které objely celý svět. Zblízka se s nimi můžete seznámit přímo v Kopřivnici, v muzeu automobilů Tatra.

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Básník, lingvista a překladatel Josef Jungmann (16. července 1773, Hudlice – 14. listopadu 1847, Praha) byl vedoucí osobností českého národního obrození. Spolu s Josefem Dobrovským je považován za tvůrce moderní češtiny. Sestavil monumentální pětisvazkový Slovník česko-německý, v němž shromáždil více než 120 tisíc slov, náš jazyk obohatil o tisíce nových výrazů a překlady světových literárních děl položil rovněž základy českého básnického jazyka.

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Lucemburkové – druhá panovnická dynastie Českého království

Druhou ze čtyř panovnických dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu, byli Lucemburkové. Svůj původ odvozovali od bájné víly Meluzíny, která měla místo nohou hadí ocas a jejím domovem byl francouzský hrad Lusignan. Ve skutečnosti ovšem původním panstvím Lucemburků bylo území dnešního Lucemburska, jednoho z nejmenších států v Evropě, a belgické provincie Luxembourg.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák – populární český dramatik, scénárista, textař a herec

Zdeněk Svěrák (* 28. března 1936 Praha) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Je autorem (případně společně s Ladislavem Smoljakem spoluautorem) scénářů řady úspěšných filmových komedií, například Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk nebo Vrchní, prchni.

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

Karel Hynek Mácha – zakladatel moderní české poezie a král romantiků

První sentimentálně romantické básně psal Karel Hynek Mácha (16. listopadu 1810 Praha – 6. listopadu 1836 Litoměřice) německy a nazval je Versuche des Ignaz Macha, Pokusy Ignáce Máchy. Tehdy se psal rok 1829. O sedm let později vydal vlastním nákladem česky psaný Máj. Jediná kniha, která za jeho života vyšla, je dnes považovaná za vrcholné dílo českého literárního romantismu.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (17.5. – 18.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Brněnská muzejní noc 2025, Den otevřených lesů 2025, Městské slavnosti Děčín 2025, Ostravská muzejní noc 2025, Zubrnický jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. květen 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (17.5. – 18.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Kopečková pouť v Letohradě 2025, Autobusový den na Letné 2025, Nuselské dvorky 2025, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Lázeňské otevírání pramenů 2025 v Lázních Darkov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
16. květen 2025 6:00
Zážitky

Gastroakce i pivní a vinařské slavnosti, které si nenechat v květnu ujít

Festivaly, kde hraje hlavní roli dobré jídlo a pití, okouzlily Česko už před několika lety a jejich počet stále stoupá. Portál Kudy z nudy vás na ně láká pravidelně, a výjimkou není ani letošní květen. Budete se divit, kde všude se chystá královské hodování plné překvapení!
15. květen 2025 12:00
Gurmánská turistika

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Cestování je skvělá zábava, která utužuje rodinné vztahy. Rodiny se mohou znovu spojit, povídat si o krajině, vzpomínat, hrát slovní hry a užívat si společně strávený čas. A třeba také oslavit 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.
15. květen 2025 10:45
Letní sporty

30 tipů na ubytování na zámku

Toužíte prožít skutečně nezapomenutelný romantický víkend? Zkusili jste již spát jako kníže nebo kněžna přímo na zámku? Představte si harmonické prostředí, v němž se snoubí příroda a historie s moderními vymoženostmi a vy máte jedinečnou možnost strávit romantickou noc v nádherném aristokratickém sídle s neobyčejnou atmosférou. Vyberte si z našich 30 tipů!
14. květen 2025 18:00
Ubytování

Netahejte se s kolem na hory – půjčte si jej v půjčovně

Chystáte se na cyklodovolenou v horách anebo byste si horskou cyklistiku třeba jen na den vyzkoušeli? V obou případech vám doporučujeme využít služeb místních kvalitních půjčoven – kola jsou zde skvěle ošetřena a vám odpadne starost s jejich dopravou na startovní místo. Kudy z nudy vám v dnešních tipech poradí, kde si horské či trekové kolo vypůjčit.
14. květen 2025 6:00
Letní sporty

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura